PlażeMajorka, czyli hit wczasów z lat 90. Wyspa cały czas jest na topie

Majorka, czyli hit wczasów z lat 90. Wyspa cały czas jest na topie

Majorka od lat jest w czołówce hiszpańskich hitów na wczasy. Pewna pogoda już od wiosny, wspaniałe plaże, dzika przyroda, zabytki, klimatyczne miasteczka, urokliwe porty czy niesamowity Półwysep Formentor – nic dziwnego, że na wyspę jeździ tylu turystów.

Majorka, czyli hit wczasów z lat 90. Wyspa cały czas jest na topie
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com
Agnieszka Krasa

06.11.2018 | aktual.: 15.11.2018 11:26

Majorka, największa wyspa Balearów, pełna jest malowniczych plaż i skalistych wybrzeży. Jej stolicą jest Palma, od której większość turystów rozpoczyna swoją przygodę z hiszpańską wyspą. Co ciekawe, mieszkał na niej Fryderyk Chopin, prawdopodobnie zajadając się lokalnymi przysmakami, do których należą kiełbasa sobrasada oraz migdałowe ciasto gatos de almendras.

Obraz
© Shutterstock.com

Kiedy jechać na Majorkę?

Na Majorkę najlepiej przylecieć między kwietniem a październikiem. Mamy wtedy największe szanse na piękną pogodę. W sezonie będziemy mieć też okazję, aby zobaczyć plantacje drzewek oliwnych czy cytrusowych. Jeśli jednak ktoś bardzo pragnie odwiedzić hiszpańską wyspę zimą, musi mieć świadomość, że większość biur podróży nie oferuje wycieczek w tym okresie. Należy wtedy samodzielnie kupić bilety lotnicze i zarezerwować hotel.

Warto mieć na uwadze, że zimą rusza przedsprzedaż wycieczek, czyli first minute. Można wtedy kupić z wyprzedzeniem wczasy, m.in. na Majorkę, na zazwyczaj dużo korzystniejszych dla klientów zasadach.

Obraz
© Shutterstock.com

Pomiędzy czerwcem a wrześniem w ciągu dnia temperatury potrafią dochodzić do 35 st. C, a morze ma do 26 st. C. Na zwiedzanie najlepszymi miesiącami będą kwiecień/maj lub przełom września i października. To też czas, kiedy na Majorce nie ma jeszcze tłumów turystów.

Obraz
© Shutterstock.com

Plaże

Perła Balearów zachęca turystów spragnionych słońca i beztroskiego lenistwa właśnie cudownymi plażami. W przypadku stolicy polecamy Platja de Palma oraz plażę Cala Mayor, która jest najstarszą w mieście. Jest niezbyt duża i może nie urzeka, ale z pewnością łatwo do niej dojechać autobusem. Dalej na południowy zachód znajduje się m.in. El Mago dla naturystów. Jadąc w drugą stronę, za katedrę La Seu, dotrzemy do Platja de Palma. Blisko stamtąd do lotniska, dlatego większość zagranicznych turystów nastawionych na maksymalne wykorzystanie promieni słonecznych, wybiera się tam przed odlotem z Majorki.

Obraz
© Shutterstock.com | anna lurye

Jedzenie

O fenomenie Palmy nie decyduje liczba zabytków, a raczej ogólna atmosfera i dbałość o estetykę starego miasta, nawet w najdrobniejszych szczegółach. Ważnym elementem podczas pobytu jest też oczywiście wyżywienie. Jeśli nie chcemy wydać dużo na posiłki, warto poszukać knajpek i restauracji w bocznych uliczkach i tam, gdzie jadają miejscowi. Ceny w takich lokalach są bardziej przystępne - o ok. 20-30 proc. niższe niż w najbardziej obleganych przez turystów miejscach. Kawa tam kosztuje ok. 2 euro, tapas ok. 5 euro, a obiad ok. 7-10 euro.

Obraz
© Shutterstock.com

Palma

Będąc na Majorce trzeba koniecznie zajrzeć do klimatycznej stolicy - Palmy, w której mieszka ok. 400 tys. osób. Niesamowita architektura miasta, ciekawa starówka, prywatne rezydencje, plątanina wąskich uliczek, katedra La Seu, pałac arabski – to tylko niektóre punkty obowiązkowe podczas zwiedzania. Ponadto zdecydowanie warto odwiedzić Valldemossę z kamiennymi domkami na zboczach, kurort Cala d'Or z białą, typowo mauryjską zabudową, a także Cala Ferrera oraz Portopetro. Zapraszamy również do Jaskiń Hams, zatoki Sa Calobra z wąwozem Torrent de Pareis i na słynny Półwysep Formentor.

Ceny są aktualne na dzień publikacji artykułu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także
Komentarze (36)