Majówka z dala od tłumów. Pięć pomysłów na wiosenny wypoczynek w Polsce
Przedłużony weekend to świetna okazja do spędzenia wolnego czasu na łonie natury i odkrycia interesujących zakątków. Przedstawiamy pięć miejsc w Polsce, w których można odpocząć od miejskiego zgiełku, zregenerować siły oraz poszukać oznak wiosny.
25.04.2022 | aktual.: 25.04.2022 11:42
Duże miasta to gwarancja zarówno mnóstwa atrakcji, jak i męczącego hałasu. Chcąc naprawdę dobrze wypocząć i móc obcować z przyrodą, warto wyjechać choć na kilka dni poza obszary zurbanizowane. Co ważne, nie trzeba wcale ani daleko podróżować ani wydawać mnóstwa pieniędzy, by mieć udaną majówkę. Piękne lasy, górskie krajobrazy, nadmorskie ścieżki czy liczne jeziora są bowiem w naszym kraju na wyciągnięcie ręki. Dokąd warto się wybrać, by uciec od tłumu urlopowiczów?
Majówka w Małopolsce. Wędrówki szlakami Beskidu Wyspowego
Udając się na majówkę w Tatry czy Sudety, nie ma co liczyć na uniknięcie kolejek turystów. Czy to oznacza pożegnanie się z górami? Niekoniecznie. Miłośnicy gór mogą odkryć Beskid Wyspowy, czyli część Beskidów Zachodnich rozciągających się między doliną rzeki Raby a Kotliną Sądecką. Do najważniejszych szczytów należą: Mogielica (najwyższy szczyt Beskidu Wyspowego, 1170 m n.p.m.), Ćwilin, Luboń Wielki, Śnieżnica.
Co ciekawe, określenie Beskid Wyspowy nie jest przypadkowe. Jego szczyty są oddzielone od siebie wciętymi dolinami rzek oraz przełęczami, dlatego kojarzą się z "archipelagiem".
Przypuszcza się, że nauczyciel i turysta Kazimierz Sosnowski oraz jego uczniowie – po nocy spędzonej na szczycie Ćwilina – dostrzegli "morze mgieł", z którego niczym wyspy wyłaniały się poszczególne szczyty górskie. Wędrowcy zwrócili jednak uwagę głównie na ukształtowanie terenu, nie nadali nazwy samemu pasmu górskiemu.
Szukając noclegu w okolicy, warto sprawdzić oferty schronisk PTTK - na Luboniu Wielkim oraz na Kudłaczach. Cena za jedną noc w nietuzinkowym miejscu wynosi ok. 45-50 zł za osobę. Stali bywalcy mogą liczyć na specjalne rabaty.
Majówka na Kaszubach. Malownicza "Szwajcaria" w Polsce
Wiele urokliwych zakątków znajdziemy nie tylko na południu, ale także na północy naszego kraju. Jeden z nich to Szwajcaria Kaszubska położona w centralnej części Pojezierza Kaszubskiego. Liczne jeziora i rzeki oraz rezerwaty robią wrażenie.
Dobrymi pomysłami są spacery na wzgórze Wieżyca (328,7 m n.p.m.) – na którym można wdrapać się na wieżę i podziwiać z niej piękną panoramę – a także wizyta w Kartuzach z kilkoma zabytkami.
Ale to nie koniec rozrywek w całych Kaszubach. Do najciekawszych atrakcji przyrodniczych i historycznych należą m.in. Kaszubski Park Etnograficzny we Wdzydzach Kiszewskich, tajemnicze kamienne kręgi w Węsiorach, Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie (miejsce narodzenia Józefa Wybickiego, autora słów "Pieśni Legionów Polskich we Włoszech"), Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku z domem do góry nogami i najdłuższą deską świata, a także Muzeum Kolejnictwa w Kościerzynie. Jest w czym wybierać.
Majówka na Pomorzu Zachodnim. Polska wyspa Wolin
Miłośnicy morskich klimatów również znajdą ciekawą alternatywę dla obleganego Trójmiasta, Helu czy Kołobrzegu. Jest nią największa polska wyspa Wolin skrywająca mnóstwo sekretów. To tu przypuszczalnie miała leżeć Wineta, czyli legendarne wczesnośredniowieczne miasto, które zgodnie z wieloma podaniami zostało zdobyte i zniszczone lub dotknięte boską karą i zatopione przez morze. Pod wpływem tajemniczych historii można poczuć dreszczyk emocji. Ale nie tylko one fascynują turystów.
Sam wygląd i położenie wyspy są bowiem wyjątkowe. Z jednej strony można podziwiać Morze Bałtyckie, a z drugiej Zalew Szczeciński. Ze względu na bardzo zróżnicowany teren, na który składają się m.in. piaszczyste klify, jeziora polodowcowe oraz wzniesienia, wyspa Wolin bywa nazywana "Polską w miniaturze".
Będąc na wyspie Wolin i w okolicy, warto udać się do Wolińskiego Parku Narodowego z cennymi gatunkami roślin i zwierząt, odpocząć nad Jeziorem Turkusowym, odwiedzić Centrum Słowian i Wikingów w mieście Wolin, a także rozkoszować się spektakularnymi widokami z tarasu przy grodzisku w Lubinie.
Osoby spragnione jeszcze większych emocji mogą udać się do położonych niedaleko wyspy rozrywkowych Międzyzdrojów – trzeba jednak pamiętać, że uniknięcie tłumów w słynnym kurorcie może być trudne.
Majówka na Pojezierzu Iławskim. Wiele jezior i zabytków
Turyści chcący podczas majówki doświadczyć zarówno bliskości przyrody, jak i obejrzeć historyczne obiekty, mogą udać się m.in. na Pojezierze Iławskie. Liczne wzgórza, jeziora i kanały to znaki rozpoznawcze regionu. Warto wybrać się nad jeziora: Jeziorak (połączone z Kanałem Elbląskim), Narie i Drwęckie oraz przejść się ścieżkami Parku Krajobrazowego Pojezierza Iławskiego.
Fani zabytków mogą odwiedzić też najważniejsze miasta w regionie, czyli: Kwidzyn ze słynnym zespołem zamkowo-katedralnym, Sztum z XIV-wiecznym zamkiem krzyżackim, Iławę będącą miejscem akcji dwóch przygód "Pana Samochodzika" oraz Morąg z rozwiniętą bazą turystyczną.
Majówka na Podlasiu. Królewski Tykocin i jego atrakcje
Naszą subiektywną listę majówkowych propozycji zamyka niewielkie miasteczko Tykocin, które leży w Kotlinie Biebrzańskiej nad Narwią. W miejscowości oddalonej o ok. 30 km od Białegostoku mieszka niespełna 2 tys. osób.
Dlaczego warto tu przyjechać? Bo "miasteczko bajeczka" – jak mówiła o nim pisarka Agnieszka Osiecka – mimo niedużej powierzchni oferuje wiele atrakcji. Do szczególnie polecanych miejsc w Tykocinie i okolicy należą m.in. zrekonstruowany zamek królewski, wielka synagoga, późnobarokowy kościół p.w. Trójcy Przenajświętszej, zespół klasztorny bernardynów, a także pobliski Dwór Pentowo okrzyknięty Europejską Wsią Bocianią.