Zachodniopomorskie. Zabytkowy pałac w Buku zostanie zmodernizowany
Książnica Pomorska im. Stanisława Staszica zmodernizuje zabytkowy pałac w Buku koło Przybiernowa. Koszt inwestycji robi wrażenie. - Zakładamy, że część zabytku zostanie udostępniona do zwiedzania turystom – mówi dyrektor Książnicy Pomorskiej Lucjan Bąbolewski.
Umowę dotyczącą przekazania unijnego wsparcia z puli RPO WZ 2014-2020 na modernizację zabytkowego pałacu w Buku, podpisali 22 kwietnia marszałek województwa Olgierd Geblewicz i dyrektor instytucji Lucjan Bąbolewski.
Remont za miliony
Koszt inwestycji oszacowano na ponad 2,2 mln zł, z czego prawie 1,7 mln zł stanowić będzie unijna dotacja. Prace modernizacyjne mają rozpocząć się już w lipcu br. i zakończyć w październiku 2023 r.
- Przygotowany przez Książnicę Pomorską plan remontu zakłada wymianę dachu, odnowienie pomieszczeń magazynowych, częściową modernizację sieci elektrycznej oraz zakup schodołazu dla osób z niepełnosprawnościami. Wszystko po to, by zachować historyczną konstrukcję gmachu, zapewnić odpowiednie warunki dla znajdujących się wewnątrz obiektu zbiorów i ponownie umożliwić organizację wydarzeń poświęconych promocji historii i kultury regionu – poinformował Łukasz Jucha z biura prasowego UM WZ.
Dodał, że obecnie w związku z niezadowalającym stanem technicznym poszycia i więźby dachowej budynek został częściowo wyłączony z eksploatacji.
- Ośrodek w Buku to miejsce o ogromnym potencjale edukacyjnym i kulturalnym. (…) Chcemy, by ponownie stał się biblioteką, ośrodkiem szkoleniowym, centrum międzynarodowych dyskusji czy przestrzenią do organizacji zagranicznych spotkań - – powiedział cytowany w komunikacie marszałek województwa Olgierd Geblewicz.
Dzięki modernizacji cenne zbiory przechowywane w pałacu nie będą zagrożone, zniknie obawa, co do ich uszkodzenia czy zniszczenia. Część zabytku zostanie też udostępniona do zwiedzania turystom.
Pałac w Buku
Późnorenesansowy pałac rodziny Flemingów w Buku w gminie Przybiernów należy do Książnicy Pomorskiej od 1990 r. Położony jest na turystycznym szlaku między Golczewem a Czarnogłowami, w otulinie Puszczy Goleniowskiej.
W obiekcie przechowywane są książki pochodzące z różnych przedwojennych bibliotek pomorskich. To zbiory liczące w sumie ok. 40 tys. woluminów, głównie w języku niemieckim, francuskim, angielskim i łacinie. Do zabytkowego budynku przylega XIX-wieczny park, w którym rosną dęby, lipy oraz buki.