Trwa ładowanie...

Makabryczne znalezisko w Afryce. Kilkaset sępów prawdopodobnie zostało otrutych

Ponad 500 martwych ptaków pod ścisłą ochroną znaleziono w Botswanie. Władze kraju podejrzewają, że zjadły mięso, do którego została dodana trucizna. Za procederem mają stać kłusownicy.

Makabryczne znalezisko w Afryce. Kilkaset sępów prawdopodobnie zostało otrutychŹródło: Shutterstock.com
dkdinny
dkdinny

We wschodniej części Ngwato, jednego z największych dystryktów Botswany, dokonano makabrycznego odkrycia, czyli znaleziono 537 martwych sępów. Wszystkie uznane za zagrożone albo krytycznie zagrożone wyginięciem przez Międzynarodową Unię Ochrony Przyrody. Wśród nich znalazło się: 468 sępów afrykańskich, 28 sępów brunatnych, 17 sępów białogłowych, 14 sępów uszatych oraz 10 sepów przylądkowych. Zatrute mięso zjadły również dwa orły sawannowe.

"Sądzimy, że przyczyną śmierci ptaków było zatrucie mięsa trzech słoni zabitych przez kłusowników. Do padliny została dodana substancja wysoce trująca dla sępów i orłów" - napisały władze Botswany w oświadczeniu, które zostało opublikowane na Facebooku. Nad odkażeniem terenu pracują specjaliści. Pobrano też próbki do analizy laboratoryjnej.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

Władze Botswany uważają, że kłusownicy podłożyli trutkę, aby ptaki zwykle żywiące się padliną i latające nad nią, nie zdradziły miejsca ukrycia martwych słoni. Ten straszny incydent budzi sprzeczne emocje m.in. dlatego, że oficjalnie można polować na te dostojne zwierzęta od ponad miesiąca. Cofnięto bowiem zakaz polowania na słonie. Szacuje się, że na wolności żyje ich ok. 130 tys. W ocenie urzędników niszczą one farmy i wioski, a także tratują bydło.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Baobaby umierają. Eksperci: to wina zmian klimatycznych

dkdinny
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dkdinny

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj