Trwa ładowanie...
d2875y7

Kenia oraz Gambia. Podpowiadamy, jak zacząć swoją przygodę z Afryką Subsaharyjską

Na południe od Sahary czekają na turystów dwa wybrzeża – wschodnie z Kenią oraz zachodnie z Gambią. Kraje tak rożne, a tak podobne. Zachwycają piaszczyste plaże i bogata fauna przedstawicieli Czarnego Lądu. Co wybierzesz na sporo tańszy zimowy urlop?
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie

Treści redakcyjne są całkowicie niezależne.Wspierasz nasz rozwój, kupując produkty z linków lub boksów zamieszczonych w tekście.

Plaże Gambii przypominają pocztówkowe pejzaże
Plaże Gambii przypominają pocztówkowe pejzaże (Shutterstock.com)
d2875y7

Kenia na zimowe wakacje

Kenia położona jest na wybrzeżu Afryki wschodniej nad Oceanem Indyjskim. Ma dosyć urozmaiconą powierzchnię z górującym nad nią masywem Kenia wznoszącym się na imponującą wysokość 5199 m n.p.m. Ciekawostką jest, że dekadę temu na centralnych obszarach kraju spadł nawet śnieg. Utrzymał się jedynie przez kilkanaście godzin, ale i tak stanowił dla mieszkańców tej części Afryki nie lada gratkę. Nadmorskie niziny w pasie wybrzeża porasta roślinność typowa dla sawann oraz egzotyczna dżungla.

   Shutterstock.com
(Shutterstock.com)

Charakterystycznym elementem krajobrazu Kenii jest duża ilość parków narodowych oraz rezerwatów przyrody, łącznie jest ich prawie 50. Tutejsza fauna jest bardzo bogata, zdecydowanie bardziej urozmaicona niż ma to miejsce w Gambii. Również zobaczymy antylopy, ale więcej gatunków, a także hipopotamy, a ponadto w Kenii występują lwy, gepardy, lamparty, żyrafy, zebry, słonie afrykańskie, nosorożce czarne czy afrykańskie bawoły. Z przedstawicieli ptactwa najwazniejsze są ibisy, czaple, sępy, marabuty oraz perlice.

Kenia – kierunek uwielbiany przez turystów

Kenijskie wybrzeże z *malowniczymi plażami *doceniane jest na całym świecie i bardzo chętnie fotografowane. Jasne plaże w otoczeniu zieleni ciągną się po horyzont, a nad nimi zwieszają się palmy – wprost rajskie widoczki.

   Shutterstock.com
(Shutterstock.com)

W Kenii jeździmy oczywiście przede wszystkim na piękne wybrzeże – w okolice Mombasy z Chale, Diani, Galu, Kilifi, Nyali i Shanzu Beach oraz w rejony Malindi z miejscowością Watamu. Przyjezdni cenią także sąsiednią Tanzanię z boską wyspą Zanzibar. W Kenii mnóstwo jest resortów usytuowanych w pierwszej linii brzegowej w tropikalnych ogrodach i z prywatnymi, szerokimi plażami. Tydzień bądź 10 dni możemy spędzić na kenijskim wybrzeżu nawet poniżej 2900 zł od osoby. I to z bufetem śniadaniowym, przelotami na miejsce oraz transferami. Warto dobrze poszukać, bo zimą da się całkiem sporo zaoszczędzić. A dodatkowe oszczędności wydać można chociażby na organizowane na sawannie safari z obserwacją ciekawych gatunków zwierząt z tego rejonu kontynentu.

Gambia – fauna i flora zawdzięczają życie rzece

Gambia to z kolei zachodnie wybrzeże Afryki. Z każdej możliwej strony od lądu wąski i podłużny kraj otacza Senegal. Ta niska część Czarnego Lądu, niepodległa od połowy lat 60., jest powierzchniowo stosunkowo niewielka, a o jej wyjątkowości krajobrazowej stanowi rzeka Gambia, swoiście dzieląca państwo na pół. Żyzna dolina w otoczeniu wzgórz leży w klimacie zwrotnikowym.

    Shutterstock.com
(Shutterstock.com, Fot: Damian Pankowiec)

Na niższych terenach napotkamy lasy galeriowe, nieco wyżej natomiast oraz na zachodzie roślinność sawannową w typie banto faros. Gambia to baobaby, akacje, palmy, a spora ilość wilgotnych obszarów przyciągnęła tutaj całe mnóstwo gatunków ptaków: żurawi, czapli białych, kormoranów, zimorodków, mew. Na terenie Rezerwatu Abuko oraz Parku Narodowego, a także poza nimi będziemy mieli okazję zobaczyć szympansy, hipopotamy, antylopy i krokodyle. To właśnie m.in. do Gambii w Afryce corocznie masowo emigruje nasze rodzime ptactwo, gdy na kontynencie stosunkowo krótkie lato dobiega końca.

Gambia doskonale reprezentuje Afrykę Subsaharyjską

Do Afryki Subsaharyjskiej jeździmy najczęściej w chłodniejszej porze roku, żeby jak najlepiej wypocząć w promieniach gorącego słońca na cudownych plażach i uciec od mrozów w Europie. To doskonałe rozwiązanie, zwłaszcza, jeśli uwzględnimy zimowe spadki cen na wycieczki typu last minute. Afryka jest obecnie coraz bardziej dostępna cenowo.

   Shutterstock.com
(Shutterstock.com)

W Gambii najchętniej wybieramy takie miasta i kurorty na wybrzeżu, jak Bandżul oraz leżąca nieopodal Serrekunda, usytuowane w miejscu, gdzie ujście rzeki spotyka się z Oceanem Atlantyckim. Za tygodniowe zakwaterowanie w budżetowym, 3-gwiazdkowym hotelu niedaleko oceanu wraz z bufetem śniadaniowym, przelotami z lotniska Chopina w Warszawie oraz transferami na miejsce zapłacimy teraz nawet do 29 proc. mniej. Egzotyka naprawdę jest w zasięgu ręki! Warto polecieć zimą na niezapomniane wczasy i to sporo taniej, a ceny posiłków czy też atrakcji turystycznych na miejscu są również niezwykle pociągające.

Ceny są aktualne na dzień publikacji.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

icon info

Treści redakcyjne są całkowicie niezależne.Wspierasz nasz rozwój, kupując produkty z linków lub boksów zamieszczonych w tekście.

d2875y7

Podziel się opinią

Share
d2875y7
d2875y7