Trwa ładowanie...
d31pyd4

Maltańskie "Rio". Turystów czeka pięć dni karnawałowego szaleństwa

Karnawał jest jednym z najstarszych festiwali na Malcie. Jego historia sięga pięciu wieków wstecz: do początków panowania Zakonu św. Jana. Trwająca kilka dni impreza cieszy się ogromną popularnością wśród turystów.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Sercem karnawałowych wydarzeń na Malcie jest Valletta
Sercem karnawałowych wydarzeń na Malcie jest Valletta (iStock.com)
d31pyd4

Karnawał trwa w najlepsze. Rozpoczął się 6 stycznia, a zakończy w Środę Popielcową 26 lutego. Na Malcie największe obchody organizowane są w tygodniu poprzedzającym początek Wielkiego Postu.

W tym roku "karnawałowy tydzień" wypada pomiędzy 21 a 25 lutego i jest to jedno z najbardziej kolorowych i radosnych wydarzeń w maltańskim kalendarzu. W czasie zabawy uczestnicy przebierają się w barwne i wymyślne kostiumy, a ich twarze zakrywają pomysłowo zdobione maski.

d31pyd4
iStock.com
Podziel się

Sercem karnawałowych wydarzeń jest Valletta. Stołecznymi ulicami przechodzi kolorowa parada osób przebranych w fantazyjne stroje. Największą atrakcją są olbrzymie platformy – poruszające się, świecące i grające – przemierzające ulice miasta wraz z kolorowym pochodem. Jest to także czas dziecięcych zabaw: wszystkie są przebrane i wspólnie bawią się na maltańskich ulicach.

iStock.com
Podziel się

Wieczorem, obchody przenoszą się do rozrywkowej stolicy Malty: kluby i bary Paceville wypełnione są kolorowym, przebranym tłumem.

d31pyd4
iStock.com
Podziel się

Karnawał na Malcie to nie tylko Valletta i Paceville. W wielu małych miejscowościach na terenie całych Wysp Maltańskich organizowane są różne karnawałowe zabawy. Z pewnością warto odwiedzić Nadur na Gozo, w którym uroczystości mają jeszcze bardziej radosny ale i upiorny charakter. Nie są one organizowane przez żadną instytucję, a zatem nie obowiązują na nim żadne zasady.

O zachodzie słońca na ulicach pojawia się wiele zamaskowanych i zakapturzonych stworzeń prezentujących wszelkiego rodzaju stroje.

d31pyd4
iStock.com
Podziel się

Współczesny maltański karnawał wywodzi się z dawnego folkloru i tradycji: pierwsze zabawy karnawałowe były obchodzone już ok. 1530 r., kiedy to Kawalerowie Maltańscy przybyli na Wyspy. Niektórzy twierdzą, że już około 1470 r. można mówić o organizacji karnawałowych zabaw. Do połowy XVIII w. uroczystości odbywały się tylko w Valletcie, dopiero potem imprezy karnawałowe rozprzestrzeniły się poza stolicę.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Czechy - karnawał na Hlinecku

d31pyd4

Podziel się opinią

Share

d31pyd4

d31pyd4
d31pyd4