Mazury - brudne sekrety turystów
Czy turyści odwiedzający krainę Wielkich Jezior Mazurskich dbają o jej czystość? Kto najbardziej przyczynia się do dewastacji środowiska naturalnego? Dlaczego nie jesteśmy w stanie wspólnie zadbać o czystość miejsc, w których kochamy wypoczywać? Wyniki raportu opracowanego w ramach kampanii "7 Cudów Mazur" pokazują, że turyści nie dbają o to, co wspólne. Co więcej, większość ankietowanych (aż 73 proc.) uważa, że główną przyczyną jest zwyczajny egoizm i lenistwo przyjezdnych.
W ciągu roku w regionie Mazur wypoczywa kilka milionów osób z całego kraju. Ruch turystyczny, będący z jednej strony motorem rozwoju mazurskiej krainy, przyczynia się niestety także do dewastacji jednego z najpiękniejszych zakątków Polski. Każdego roku, poza wypoczynkiem i słodkim lenistwem, turyści odwiedzający krainę Wielkich Jezior Mazurskich, przewijają się przez mazurskie miasta i jeziora, pozostawiając za sobą masę zniszczeń i odpadków. Podobne wnioski płyną z raportu opracowanego w ramach kampanii "7 Cudów Mazur", z którego jasno wynika, że podróżni nie dbają o środowisko naturalne.
7 Cudów Mazur/pw/if
Wakacje na Mazurach
Respondenci uznali, że formą aktywności, która najsilniej wpływa na kondycję mazurskiej fauny i flory, jest biwakowanie (57 proc.). Destrukcyjnie na środowisko wpływa także żeglarstwo (30 proc.) oraz sporty motorowodne, które wskazało 17 proc. ankietowanych.
Wakacje na Mazurach
Większość badanych (93 proc.) zgodnie uznała, że najczęstszym przewinieniem mazurskich turystów jest wyrzucanie śmieci w niedozwolonych miejscach. Wysoko w tym niechlubnym rankingu, znalazło się również zmywanie naczyń w jeziorach (36 proc.) oraz hałasowanie (25 proc.), które nie tylko przeszkadza innym, lecz przede wszystkim płoszy dzikie zwierzęta.
Wakacje na Mazurach
Zapytani o powody takiego zachowania, turyści wskazują w głównej mierze lenistwo i egoizm odwiedzających region (73 proc.). Badani zwrócili też uwagę także na brak w Polsce kultury dbania o dobro wspólne (65 proc.) oraz brak edukacji ekologicznej (54 proc.).
Wakacje na Mazurach
Respondenci wykazali, że oprócz kwestii charakterologicznych i edukacyjnych ważnym powodem niewystarczającej dbałości o środowisko jest "brak odpowiedniej infrastruktury" w regionie (36 proc.). Inwestycje infrastrukturalne sprzyjające ochronie środowiska zdają się jednak rozwijać na Mazurach *dość prężnie. Za przykład może tu posłużyć nowo powstała sieć ekomarin, znajdujących się na *Szlaku Wielkich Jezior.
Wakacje na Mazurach
"Obecnie w każdym mazurskim zakątku czekają na turystów nowoczesne ekomariny, z wszelkimi udogodnieniami dla odwiedzających. Co najważniejsze, nasze porty bazują na ekologicznych rozwiązaniach. Przystanie wyposażone są w systemy odbioru ścieków i nieczystości z jednostek pływających, a mechanizmy grzewcze obiektów oparte są m.in. na pompach cieplnych i systemach solarnych. Mazurskie ekomariny to obiekty nowoczesne nie tylko na skalę europejską, ale nawet światową" - podkreśla burmistrz Giżycka, Jolanta Piotrowska.
Wakacje na Mazurach
7 Cudów Mazur *to wspólna inicjatywa samorządów Giżycka, Mikołajek, Mrągowa, Rucianego-Nidy, Rynu oraz Węgorzewa. Jest kontynuacją głośnej kampanii Mazury Cud Natury, dzięki której region *Wielkich Jezior Mazurskich **w plebiscycie New7Wonders znalazł się wśród 14 najpiękniejszych miejsc na ziemi i 5 w Europie. Aby nie zmarnować nabudowanego wówczas kapitału, miasta postanowiły współpracować, w celu dalszej promocji regionu. Pierwsza edycja akcji odbyła się w 2013 roku.
7 Cudów Mazur/pw/if