MiastaMazury - brudne sekrety turystów

Mazury - brudne sekrety turystów

Mazury - brudne sekrety turystów
Źródło zdjęć: © PAP/Tomasz Waszczuk

Czy turyści odwiedzający krainę Wielkich Jezior Mazurskich dbają o jej czystość? Kto najbardziej przyczynia się do dewastacji środowiska naturalnego? Dlaczego nie jesteśmy w stanie wspólnie zadbać o czystość miejsc, w których kochamy wypoczywać? Wyniki raportu opracowanego w ramach kampanii "7 Cudów Mazur" pokazują, że turyści nie dbają o to, co wspólne. Co więcej, większość ankietowanych (aż 73 proc.) uważa, że główną przyczyną jest zwyczajny egoizm i lenistwo przyjezdnych.

W ciągu roku w regionie Mazur wypoczywa kilka milionów osób z całego kraju. Ruch turystyczny, będący z jednej strony motorem rozwoju mazurskiej krainy, przyczynia się niestety także do dewastacji jednego z najpiękniejszych zakątków Polski. Każdego roku, poza wypoczynkiem i słodkim lenistwem, turyści odwiedzający krainę Wielkich Jezior Mazurskich, przewijają się przez mazurskie miasta i jeziora, pozostawiając za sobą masę zniszczeń i odpadków. Podobne wnioski płyną z raportu opracowanego w ramach kampanii "7 Cudów Mazur", z którego jasno wynika, że podróżni nie dbają o środowisko naturalne.

7 Cudów Mazur/pw/if

1 / 6

Wakacje na Mazurach

Obraz
© PAP/Tomasz Waszczuk

Respondenci uznali, że formą aktywności, która najsilniej wpływa na kondycję mazurskiej fauny i flory, jest biwakowanie (57 proc.). Destrukcyjnie na środowisko wpływa także żeglarstwo (30 proc.) oraz sporty motorowodne, które wskazało 17 proc. ankietowanych.

2 / 6

Wakacje na Mazurach

Obraz
© PAP/Jerzy Ochoński

Większość badanych (93 proc.) zgodnie uznała, że najczęstszym przewinieniem mazurskich turystów jest wyrzucanie śmieci w niedozwolonych miejscach. Wysoko w tym niechlubnym rankingu, znalazło się również zmywanie naczyń w jeziorach (36 proc.) oraz hałasowanie (25 proc.), które nie tylko przeszkadza innym, lecz przede wszystkim płoszy dzikie zwierzęta.

3 / 6

Wakacje na Mazurach

Obraz
© PAP/Tomasz Waszczuk

Zapytani o powody takiego zachowania, turyści wskazują w głównej mierze lenistwo i egoizm odwiedzających region (73 proc.). Badani zwrócili też uwagę także na brak w Polsce kultury dbania o dobro wspólne (65 proc.) oraz brak edukacji ekologicznej (54 proc.).

4 / 6

Wakacje na Mazurach

Obraz
© PAP/Tomasz Waszczuk

Respondenci wykazali, że oprócz kwestii charakterologicznych i edukacyjnych ważnym powodem niewystarczającej dbałości o środowisko jest "brak odpowiedniej infrastruktury" w regionie (36 proc.). Inwestycje infrastrukturalne sprzyjające ochronie środowiska zdają się jednak rozwijać na Mazurach *dość prężnie. Za przykład może tu posłużyć nowo powstała sieć ekomarin, znajdujących się na *Szlaku Wielkich Jezior.

5 / 6

Wakacje na Mazurach

Obraz
© PAP/Tomasz Waszczuk

"Obecnie w każdym mazurskim zakątku czekają na turystów nowoczesne ekomariny, z wszelkimi udogodnieniami dla odwiedzających. Co najważniejsze, nasze porty bazują na ekologicznych rozwiązaniach. Przystanie wyposażone są w systemy odbioru ścieków i nieczystości z jednostek pływających, a mechanizmy grzewcze obiektów oparte są m.in. na pompach cieplnych i systemach solarnych. Mazurskie ekomariny to obiekty nowoczesne nie tylko na skalę europejską, ale nawet światową" - podkreśla burmistrz Giżycka, Jolanta Piotrowska.

6 / 6

Wakacje na Mazurach

Obraz
© Karen Grigoryan/Shutterstock.com

7 Cudów Mazur *to wspólna inicjatywa samorządów Giżycka, Mikołajek, Mrągowa, Rucianego-Nidy, Rynu oraz Węgorzewa. Jest kontynuacją głośnej kampanii Mazury Cud Natury, dzięki której region *Wielkich Jezior Mazurskich **w plebiscycie New7Wonders znalazł się wśród 14 najpiękniejszych miejsc na ziemi i 5 w Europie. Aby nie zmarnować nabudowanego wówczas kapitału, miasta postanowiły współpracować, w celu dalszej promocji regionu. Pierwsza edycja akcji odbyła się w 2013 roku.

7 Cudów Mazur/pw/if

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)