Poza miastemMazury - tu warto pojechać także poza sezonem

Mazury - tu warto pojechać także poza sezonem

Mazury - tu warto pojechać także poza sezonem
Źródło zdjęć: © WP.PL

Mazury, kojarzone z letnimi aktywnościami, są atrakcyjne również poza sezonem. Sprawdź co warto tam robić jesienią i zimą.

1 / 6

Wilczy Szaniec - ruiny kwatery Hiltera

Obraz

Na wschód od Kętrzyna leży Gierłoż, wieś słynna za sprawą kwatery głównej Hitlera. W pobliskim lesie wzniesiono Wilczy Szaniec, największą z siedmiu europejskich kwater Fuhrera i naczelnego dowództwa wermachtu. O wyborze miejsca zadecydowało, jak się wydaje, dogodne położenie - las znajdował się blisko radzieckiej granicy (planowano wówczas atak na ZSRR), w miejscu trudno dostępnym, w dużym oddaleniu od głównych arterii komunikacyjnych. Prace rozpoczęto jesienią 1940 roku, pod pozorem budowy zakładów chemicznych. Wiosną umocniono nawierzchnie dróg, założono bocznicę kolejową, a na okolicznych łąkach wybudowano lotnisko. Roboty trwały aż do końca 1944 roku, także podczas użytkowania kwatery. Bunkry i umocnione zabudowania skrywały drzewa. Postawiono ponad 80 obiektów trwałych (w tym 50 bunkrów) i 100 drewnianych baraków.

2 / 6

Zima na Mazurach

Obraz
© puchan/Shutterstock.com

Brak tłumów oraz wspaniałe zimowe widoki przyciągają do Krainy Wielkich Jezior coraz większą liczbę entuzjastów. Na osoby odwiedzające Mazury zimą czeka szeroki wachlarz atrakcji na terenie tutejszych miast, współpracujących w ramach kampanii _ 7 Cudów Mazur _ oraz w ich okolicy.

3 / 6

Bojery na Mazurach

Obraz
© Materiały prasowe

Zamarznięte, wielkie jeziora stanowią doskonałe miejsce do uprawiania licznych, zimowych sportów ekstremalnych. Wśród nich, zdecydowany prym wiodą _ bojery _, z którymi region silnie związany jest od czasów II Wojny Światowej. Zawody w dwóch najpopularniejszych klasach (DN - jednoosobowe, Monotyp XV - dwuosobowy) odbywają się tu przez cały sezon zimowy, praktycznie co weekend. To z Mazur pochodzi światowa czołówka żeglarstwa lodowego. Warto podkreślić, że mrągowianin Karol Jabłoński już po raz ósmy osiągnął w tym sporcie tytuł mistrza świata. Przy sprzyjających warunkach, zawodnicy potrafią rozpędzić się do stu kilkudziesięciu kilometrów na godzinę.

4 / 6

Iceboarding na Mazurach

Obraz
© Materiały prasowe

Oprócz bojerów, znaczną popularnością cieszą się wszelkie formy _ snowkitingu , czyli ślizgania się po zamarzniętym lub zaśnieżonym jeziorze przy użyciu latawca. Jeździ się za nim na desce snowboardowej, łyżwach lub nartach. Dla miłośników windsurfingu ciekawą alternatywą jest tzw. iceboarding _, będący połączeniem żagla z pędnikiem oraz specjalnej platformy wyposażonej w płozy.

5 / 6

Morsy na Mazurach

Obraz
© Materiały prasowe

Poszukiwacze mocnych wrażeń mogą na Mazurach zmierzyć się z własnymi słabościami. Rośnie między innymi grono wielbicieli kąpieli lodowych, czyli morsów. Wykute w lodowych taflach przeręble przyciągają też płetwonurków, którzy deklarują, że zima to najlepszy okres na eksplorowanie podwodnego świata. Woda jest wtedy najbardziej przejrzysta, a widoczność dochodzi nawet do 20 metrów.

6 / 6

Wyścigi psich zaprzęgów na Mazurach

Obraz
© Materiały prasowe

Mazurskie lasy obfitują w niezliczoną liczbę narciarskich tras biegowych. Odnajdą się na nich z łatwością zarówno narciarze początkujący, jak i semi-profesjonaliści. Dzięki rozbudowanej bazie turystycznej, wypożyczenie sprzętu nie stanowi obecnie problemu. Na amatorów silnych wrażeń czekają również zawody psich zaprzęgów, będące świetną rozrywką dla osób lubiących współzawodnictwo, dziką naturę i zwierzęta.

Źródło: 7 cudów natury/udm

mazurypoza miastemna śniegu

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (5)