Miasto musztardy i wina. Czym może zaskoczyć Dijon?
Stolica Burgundii, miasto gdzie przez wieki tworzyło się najlepszą musztardę we Francji, choć dziś nieco zapomniane przez turystów, ma w sobie niezmienny urok. Będąc we Francji, warto zwiedzić Dijon, które tętni życiem o każdej porze roku.
Musztarda z Dijon
Musztarda z Dijon to specjał, którego tradycja sięga średniowiecza. Ten ostry sos, który podawany jest we Francji niemal do każdej potrawy, przez długi czas wytwarzany był właśnie w stolicy Burgundii. Tradycyjna musztarda została pierwszy raz wyprodukowana przez Rzymian, którzy wytwarzali ją ze zmielonej gorczycy, połączonej z niesfermentowanym sokiem winogronowym, octem i miodem. Pierwsza wzmianka o musztardzie z Dijon pochodzi z 1336 r.
Specjał przez wieki był ulepszany, a innowatorem w tym temacie okazał się Jean-Baptiste Naigeon, który około 1756 r. zastąpił ocet moszczem z niedojrzałych winogron, ze starannie wybranej odmiany.
Słynna fabryka musztardy
Jednym z najsłynniejszych producentów musztardy we Francji jest fabryka Fallot, która mieści się w Beaune, ok. 50 km od Dijon. Została założona w 1840 roku. W tym samym czasie w Dijon produkcję rozpoczął Fauroy, który później sprzedał swój dorobek, a ponad 120 lat później przejął ją Develey. Obecnie marka Reine de Dijon, pod którą działa Develey, jest trzecim producentem musztardy we Francji. Drugą słynną firmą, produkującą musztardę w Dijon jest Maille. Pierwszy sklep z musztardą tej firmy otwarto w już 1747 roku.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Sztuka podróżowania - DS7
Gotyckie Dijon
W Dijon znajduje się sporo budynków, które przypominają czasy jego świetności. W wielu miejscach można przeczytać o gotyckim Dijon i faktycznie, spacerując po tym mieście ma się niedoparte wrażenie, że miasto niejako zatrzymało się w czasie. Znajduje się tutaj wiele zabytkowych budowli, które warto zwiedzić.
Warty zobaczenia jest na pewno kościół Najświętszej Marii Panny, na którego fasadzie można zobaczyć aż 50 gargulców. Budowla posiada także piękne witraże. Innym gotyckim kościołem jest katedra św. Benignusa o skromnej, ale pięknej architekturze.
Studenckie miasto
Dijon to miasto studentów, w którym znajduje się m.in. Akademia Sztuk Pięknych. Na Université de Bourgogne aktywne są takie kierunki jak administracja, agronomia, chemia, historia, fizyka, prawo czy filozofia.
W mieście sporo się dzieje - co roku odbywają się tutaj festiwale muzyczne, m.in. VYV Festival. Są tutaj także dwa prężnie działające squaty, które są jednocześnie ośrodkami kulturalnymi - Les Tanneries, miejsce z długą historią oraz Lentillères.
W Dijon nie należy oczywiście zapominać o winie. Miasto otoczone jest przez winnice, a najlepszy rodzaj winorośli rośnie kilka km od miasta, w Côte de Nuits.
Źródła: wikipedia.org, mustardo.pl, sekulada.com