Międzynarodowa Stacja Kosmiczna. W lipcu jest dobrze widoczna nad Polską
Warto spoglądać w niebo nad Polską do końca lipca. Nawet kilka razy, i to w czasie jednego wieczoru, można dostrzec stację kosmiczną, która krąży setki kilometrów nad naszymi głowami.
Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS) krąży wokół Ziemi po orbicie przebiegającej ok. 400 km nad nami. Potrzebuje tylko 90 minut, aby dokonać pełnego obiegu wokół naszej planety. "Co jakiś czas jej orbita układa się w taki sposób, że wieczorami lub rano widać stację jako bardzo jasny punkt, przemieszczający się na nocnym niebie" – wyjaśnia "Polska Agencja Prasowa".
Jak najprościej wypatrzyć Międzynarodową Stację Kosmiczną?
ISS ma podczas swoich przelotów jasność większą niż najjaśniejsze gwiazdy widoczne z naszej planety. I mimo że będzie to pomocne podczas nocnych poszukiwań stacji, warto skorzystać z nowoczesnych narzędzi, które pomogą nam wypatrzyć ten cud techniki na niebie.
W tym celu należy zainstalować na smartfonie aplikację, pozwalającą śledzić stację orbitalną, ale też inne satelity. Najprościej wpisać nazwę "ISS" w polu wyszukiwania dostępnych aplikacji i wybrać jeden z programów. "PAP" podpowiada, że w niektórych z nich można ustawiać alerty przypominające o przelocie.
Osoby, które nie są zainteresowane instalowaniem aplikacji lub nie mają takiej możliwości, mogą skorzystać ze strony internetowej Heavens Above, która od wielu lat dostarcza informacji o stacji ISS i innych satelitach.
Strona jest intuicyjna i oferuje ciekawe opcje. Ważne, aby w pierwszej kolejności wybrać swoją miejscowość albo wpisać współrzędne geograficzne. Do wyboru są m.in. prognozy przelotów Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Dla każdego przelotu można też zobaczyć trasę na tle gwiazd. Co ciekawe, NASA pokazuje widok Ziemi z kamery umieszczonej na stacji ISS i często jest to transmisja na żywo.
Na pokładzie stacji ISS przebywa pięciu astronautów
Stacja ISS została umieszczona w kosmosie w 1998 r. i później była sukcesywnie rozbudowywana o kolejne moduły. Przez cały czas przebywają na niej kolejne załogi astronautów. Na pokładzie prowadzone są różne eksperymenty naukowe i testy technologiczne.
Obecnie na pokładzie stacji ISS przebywa pięciu astronautów: Anatolij Iwaniszyn (Rosja), Iwan Wagner (Rosja), Chris Cassidy (USA), Bob Behnken (USA), Doug Hurley (USA). W projekcie ISS biorą udział Stany Zjednoczone, Rosja, Kanada, Japonia i niektóre kraje Europejskiej Agencji Kosmicznej.
Źródło: PAP