Trwa ładowanie...

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna. W lipcu jest dobrze widoczna nad Polską

Warto spoglądać w niebo nad Polską do końca lipca. Nawet kilka razy, i to w czasie jednego wieczoru, można dostrzec stację kosmiczną, która krąży setki kilometrów nad naszymi głowami.

ISS wizualizacjaISS wizualizacjaŹródło: Getty Images
dkdinny
dkdinny

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS) krąży wokół Ziemi po orbicie przebiegającej ok. 400 km nad nami. Potrzebuje tylko 90 minut, aby dokonać pełnego obiegu wokół naszej planety. "Co jakiś czas jej orbita układa się w taki sposób, że wieczorami lub rano widać stację jako bardzo jasny punkt, przemieszczający się na nocnym niebie" – wyjaśnia "Polska Agencja Prasowa".

Jak najprościej wypatrzyć Międzynarodową Stację Kosmiczną?

ISS ma podczas swoich przelotów jasność większą niż najjaśniejsze gwiazdy widoczne z naszej planety. I mimo że będzie to pomocne podczas nocnych poszukiwań stacji, warto skorzystać z nowoczesnych narzędzi, które pomogą nam wypatrzyć ten cud techniki na niebie.

dkdinny

W tym celu należy zainstalować na smartfonie aplikację, pozwalającą śledzić stację orbitalną, ale też inne satelity. Najprościej wpisać nazwę "ISS" w polu wyszukiwania dostępnych aplikacji i wybrać jeden z programów. "PAP" podpowiada, że w niektórych z nich można ustawiać alerty przypominające o przelocie.

ISS Getty Images
Źródło: Getty Images

Osoby, które nie są zainteresowane instalowaniem aplikacji lub nie mają takiej możliwości, mogą skorzystać ze strony internetowej Heavens Above, która od wielu lat dostarcza informacji o stacji ISS i innych satelitach.

Strona jest intuicyjna i oferuje ciekawe opcje. Ważne, aby w pierwszej kolejności wybrać swoją miejscowość albo wpisać współrzędne geograficzne. Do wyboru są m.in. prognozy przelotów Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Dla każdego przelotu można też zobaczyć trasę na tle gwiazd. Co ciekawe, NASA pokazuje widok Ziemi z kamery umieszczonej na stacji ISS i często jest to transmisja na żywo.

Na pokładzie stacji ISS przebywa pięciu astronautów

Stacja ISS została umieszczona w kosmosie w 1998 r. i później była sukcesywnie rozbudowywana o kolejne moduły. Przez cały czas przebywają na niej kolejne załogi astronautów. Na pokładzie prowadzone są różne eksperymenty naukowe i testy technologiczne.

dkdinny

Obecnie na pokładzie stacji ISS przebywa pięciu astronautów: Anatolij Iwaniszyn (Rosja), Iwan Wagner (Rosja), Chris Cassidy (USA), Bob Behnken (USA), Doug Hurley (USA). W projekcie ISS biorą udział Stany Zjednoczone, Rosja, Kanada, Japonia i niektóre kraje Europejskiej Agencji Kosmicznej.

Źródło: PAP

Kometa NEOWISE. Niezwykły obiekt widoczny gołym okiem w Polsce

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dkdinny
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dkdinny

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj