Trwa ładowanie...
d4mf40w

Modena

Największe atrakcje
Położenie:

Północna część kraju, w dolinie Padu, tuż przy Apeninach

Strefa czasowa:

UTC±01:00

Waluta:

Euro (1 Euro = 4,24 zł)

Pixabay.com
Źródło: Pixabay.com

Modena to nie tylko Ferrari i Luciano Pavarotti. Miasto położone jest w regionie Emilia-Romania. To miejsce niezwykle estetyczne, z pięknymi fasadami starych budynków, drewnianymi okiennicami, przytulnymi podwórkami i zaułkami, ukwieconymi skwerkami, zabytkowymi świątyniami czy studniami. Lot z Warszawy na najbliższe od Modeny lotnisko w Bolonii - trwa jedynie 2 godziny 41 minut.

Modena – pogoda

Umiarkowanie ciepły klimat Modeny sprawia, że brak pory suchej, a lato jest tutaj niezwykle gorące. W najcieplejszym lipcu często utrzymują się ponad 30° upały (średnia dobowa temperatura wynosi 22°C), a w czerwcu i sierpniu w ciągu dnia bywa niewiele chłodniej. Najwięcej pada w maju i w listopadzie, ale można wówczas spokojnie zwiedzać okolicę, ciesząc się niższymi cenami, brakiem kolejek i świeżym powietrzem.

Modena – atrakcje

Historyczną część przepięknej Modeny znajdziemy od 1997 roku na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Co warto zobaczyć w Modenie i okolicach?

 • Piazza Grande, główny plac miejski w Modenie, z targami produktów regionalnych.
 • Biała katedra z dzwonnicą (Duomo), którą zaczęto wznosić już w XI wieku. Świątynia posiada m.in. masywne mury, dwa ołtarze, wspaniały portyk, który podtrzymują dwa lwy, wielką rozetę, liczne zdobienia we wnętrzu, drewnianą rzeźbę z Ostatnią wieczerzą, a także kryptę ze szczątkami Świętego Geminiana.
 • Pałac Książęcy, gdzie w drugiej połowie XVII wieku roku powołano pierwszą na świecie Akademię Wojskową. Jest tu również ciekawe Muzeum Wojskowe.
 • Miejscowość Nonantola, niedaleko Modeny, z sięgającą średniowiecza historią i monasterem benedyktyńskim z VIII wieku oraz bazyliką romańską.
 • Muzeum Ferrari. Usytuowano je w budynku, gdzie twórca kultowej marki, Enzo Ferrari, się urodził. To hala z zebranymi najistotniejszymi modelami marki, a nawet łódź Ferrari.

Modena – lokalne potrawy

Modena jest obok Bolonii główną gospodarczą potęgą regionu Emilia-Romania. Tutejsze potrawy są grzechu warte. Co jest kulinarnym obowiązkowym punktem programu w Modenie?

 • Szynka modeńska.
 • Parmezan.
 • Mortadela.
 • Ocet modeński. Powstaje z soku z białych winogron, długo gotowanych, aż do ściemnienia miąższu. Na litr prawdziwego, lokalnego octu balsamicznego potrzeba aż 145 kilogramów owoców, a leżakuje on przynajmniej 12 lat.
 • Zampone. Świńska łapa faszerowana mielonym mięsem, bez racic, ale i tak nie brzmi zbyt apetycznie, a stanowi ogromny, lokalny przysmak.
 • Gnocco fritto. Te wytrawne faworki z ciasta z wodą gazowaną bądź mlekiem po smażeniu kroi się jak pieczywo i je, wkładając do środka plasterki wędliny lub sera.
 • Lody w Gelaterii. Najlepiej próbować domowych, bez polepszaczy smaku i konserwantów, z sezonowych składników, jak dynia, miód, jabłka.
 • Nadziewane rurki cannoli na słodko w rożnych wersjach.
 • Wino lambrusco. To bardzo popularny trunek z winorośli, głównie wytrawny i czerwony, ale bez problemu znajdziemy również inne jego odmiany, np. lekko musującą. Wino lambrusco masowo importuje się do USA.
Modena
Przykładowe ceny

- Rurka cannoli na słodko: 10 zł;
- prawdziwa trufla: od 85 zł/sztuka;
- espresso: od 8zł;
- piwo lub wino w knajpce: od 11 zł;
- obiad w restauracji: od 30 zł;
- fast food w budce: od 16 zł;
- kawałek pizzy na wynos: od 7 zł;
- bilet łączony na teren najważniejszych zabytków: 25 zł,
- bilet do Muzeum Ferrari: 64 zł;
- bilet do Muzeum Luciano Pavarottiego: 34 zł;
- bilet do Pałacu Książęcego: 34 zł (wejście jedynie z przewodnikiem w weekendy, w soboty dla grup anglojęzycznych).

Komunikacja

Taksówki, pociągi

Orientacyjna odległość

1124 km w linii prostej, 1465 km jazdy samochodem (14 h 25 minut), 1592 km jazdy pociągiem (22 h 38 minut)

Lotniska

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4mf40w
d4mf40w
d4mf40w