Mongolia – co warto wiedzieć o kraju stepów i bezdroży. Co zobaczyć w Mongolii?
Mongolia to kraj położony w środkowej części Azji, który wciąż jest dość mało popularnym kierunkiem wakacyjnym. Oferuje ona wiele atrakcji dla miłośników historii, a także tych, którzy uwielbiają obcowanie z naturą. Co trzeba wiedzieć przed wyjazdem do Mongolii? Jakie są najbardziej zaskakujące ciekawostki na temat tego kraju?
Mongolia – jakie są podstawowe fakty na jej temat?
Mongolia nie jest zbyt często wybierana jako kierunek podróży i wciąż dość mało osób decyduje się na podróż w tamte strony. Główną przyczyną są drogie loty i brak innego, szybkiego transportu. Alternatywą dla drogi samolotowej jest Kolej Transsyberyjska, jednak podróż zajmuje dużo czasu i żeby odbyć podróż koleją, potrzebna jest wiza tranzytowa do Rosji.
Mimo tego kraj ten warto odwiedzić między innymi ze względu na niezwykle gościnnych mieszkańców, którzy są znani ze swojej życzliwości. Poza tym, w Mongolii jest wyjątkowo bezpiecznie (w porównaniu z wieloma krajami azjatyckimi, do których przyjeżdża dużo turystów), nie brakuje również zacisznych miejsc pełnych zieleni, a także szerokich stepów, po których można się włóczyć przez długie tygodnie.
Co trzeba wiedzieć o tym Mongolii?
· Stolicą kraju jest Ułan Bator,
· Obowiązująca waluta to tugrik (MNT),
· Liczba mieszkańców to nieco ponad 3 mln osób,
· Językiem urzędowym jest mongolski.
Mongolia – informacje dla turystów
Wybierając się na wakacje do Mongolii, należy odpowiednio przygotować się do wyjazdu. Co trzeba wiedzieć przed podróżą do Mongolii?
1. Mongolia – czy potrzebna jest wiza?
Polacy, żeby wjechać do Mongolii, potrzebują wizy. Nie można załatwić jej bezpośrednio na granicy, a o jej wydanie należy starać się w Ambasadzie Mongolii w Warszawie. Żeby uzyskać wizę i wjechać do Mongolii konieczne jest posiadanie paszportu, którego data ważności jest dłuższa niż 6 miesięcy. Wjeżdżając do Mongolii, konieczne może się okazać przedstawienie do wglądu biletu powrotnego albo innego dokumentu, który potwierdzi zamiar opuszczenia kraju.
2. Mongolia – jakie szczepienia trzeba zrobić przed wyjazdem?
Planując wyjazd do Mongolii, nie trzeba przejść żadnych obowiązkowych szczepień. Zalecane jest jednak, żeby zaszczepić się przeciw żółtaczce typu A i B, a także tyfus i wściekliznę, jeśli planuje się terenowe wyprawy.
3. Mongolia – jakie prawo jazdy jest honorowane?
Chcąc prowadzić samochód w Mongolii, konieczne jest wyrobienie międzynarodowego prawa jazdy, ponieważ polskie prawo jazdy nie jest uznawane. Wybierając się do Mongolii, wiele osób preferuje transport samochodowy, w kraju działa wiele wypożyczalni samochodów i firm oferujących organizację wycieczek.
4. Mongolia – co jeść?
Będąc w Mongolii, nie należy pić nieprzegotowanej wody z kranu, warto również uważać pijąc mleko, albo jedząc mięso od gospodarzy. Poza tym lepiej stołować się w sprawdzonych lokalach, ponieważ wśród turystów częste są zatrucia i biegunki. Warto również spróbować lokalnej kuchni, która jest zróżnicowana pomiędzy poszczególnymi rejonami kraju.
Mongolia – jakie są ciekawostki na jej temat?
Mongolia to bardzo ciekawy i atrakcyjny kraj. Co jeszcze warto o niej wiedzieć?
· W Mongolii praktycznie nie występują pory roku inne niż lato i zima. W lecie temperatury mogą sięgać nawet 40 st. C, natomiast w zimie spadać do -50 st. C. Około 90 proc. całorocznych opadów deszczu spada w Mongolii na przełomie lipca i sierpnia.
· Mongolia jest jednym z najmniej zaludnionych krajów na świecie - zaludnienie wynosi zaledwie 2 osoby na kilometr kwadratowy. Dla porównania, zaludnienie Polski wynosi 124 osoby na kilometr kwadratowy.
· Główną religią Mongolii jest buddyzm, ale około 40 proc. mieszkańców deklaruje, że jest ateistami. Poza tym dość powszechne jest sprawowanie obrządków, takich jak kult sił natury, drzew, czy przywoływanie zmarłych. Co więcej, część osób, która deklaruje wyznawanie buddyzmu, do swoich obrządków religijnych również włącza elementy szamańskie.
· Znaczna część mieszkańców Mongolii żyje w miastach. Aż 45 proc. ludzi mieszka w mongolskiej stolicy, natomiast na stepach, poza miastami żyje zaledwie około 20-30 proc. Mongołów. Mimo to kraj słynie z hodowli bydła, którego hoduje się około 50 milionów sztuk.