Trwa ładowanie...
d4bao13
x-news/Storyful

Morze Martwe - jedna z największych atrakcji na Bliskim Wschodzie

Morze Martwe, jedna z największych atrakcji na Bliskim Wchodzie i dla wielu kluczowa atrakcja podczas wizyty w Izraelu, jest prawdziwym cudem natury. Uważane jest za najstarsze uzdrowisko oraz największe naturalne spa na świecie. Osoby, które nie potrafią pływać, mogą zaznać bez większego wysiłku czym jest długie dryfowanie na powierzchni wody - niezwykłe stężenie soli sprawia, że można unosić się.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Morze Martwe - jedna z największych atrakcji na Bliskim Wschodzie
(Oleksandr Lysenko / Shutterstock.com)
d4bao13

Morze Martwe, jedna z największych atrakcji na Bliskim Wchodzie i dla wielu kluczowa atrakcja podczas wizyty w Izraelu, jest prawdziwym cudem natury. Uważane jest za najstarsze uzdrowisko oraz największe naturalne _ spa _ na świecie. Osoby, które nie potrafią pływać, mogą zaznać bez większego wysiłku, czym jest długie dryfowanie na powierzchni wody - niezwykle wysokie stężenie soli sprawia, że można unosić się.

Kurort Ein Bokek nad Morzem Martwym, Izrael (fot. Oleksandr Lysenko / Shutterstock.com)
Kurort Ein Bokek nad Morzem Martwym, Izrael (fot. Oleksandr Lysenko / Shutterstock.com)

W tym miejscu określenie _ spa _ nabiera innego znaczenia. Łacińskie Sanus Per Acquam oznacza _ zdrowie przez wodę _. W tak nisko położonym terenie powietrze jest aż o 10 proc. bogatsze w tlen i mikroelementy. Dodatkowo jest nasycone bromkami, które mają działanie uspokajające. Bogate w minerały czarne błoto oraz gorące źródła siarkowe występujące wzdłuż wybrzeża wykorzystuje się do leczenia chorób skóry i stawów. Według legendy, po tutejsze błoto regularnie przysyłała wyprawy egipska królowa Kleopatra. Trzeba uważać, aby woda z jeziora nie przedostała się do oczu, ponieważ pieczenie jest trudne do zniesienia. Podobnie jest w przypadku osób, które mają na ciele rany i skaleczenia. Co ciekawe, nie jest to najbardziej słony akwen na świecie. Większe zasolenie występuje w jeziorze Asal w Dżibuti, Patience w Kanadzie i stawie Don Juan na Antarktydzie.

Kurort Ein Bokek nad Morzem Martwym, Izrael (fot. irisphoto1 / Shutterstock.com)
Kurort Ein Bokek nad Morzem Martwym, Izrael (fot. irisphoto1 / Shutterstock.com)

Nad Morzem Martwym znajdują się także kurorty. Najpopularniejszy z nich to położona w regionie Tamar miejscowość Ein Bokek. Zlokalizowana jest 35 km na południe od Ein Gedi. W uzdrowisku znajduje się wiele klinik medycznych oraz kilkanaście hoteli, które oferują ponad 7000 miejsc noclegowych. Kurort jest dobrze skomunikowany m.in. z Jerozolimą, z i do której kilkanaście razy w ciągu dnia jeżdżą autobusy. Podróż trwa ok. 1,5 godziny. Jadąc samochodem, zarówno ze stolicy (podróż trwa nieco ponad godzinę), jak i z Tel Awiwu (podróż trwa ok. 2 godzin), należy poruszać się drogą nr 1, następnie drogą nr 90. Należy pamiętać, aby posiadać przy sobie paszport wraz z wizą. Przy południowej części Morza Martwego znajduje się izraelskie lotnisko Bar Yehuda, które obsługuje czarterowe loty turystyczne oraz samoloty prywatne.

d4bao13

Akwen położony na pograniczu Izraela i Jordanii i w rzeczywistości nie jest morzem. To śródlądowe jezioro usytuowane w najniższym punkcie na Ziemi *- ok. 420 m p.p.m. Rozciąga się na długości 76 km i ma 17 km szerokości. Jego głębokość to 395 m p.p.m. Nazwa „Morze Martwe”, ze względu na skrajnie wysokie zasolenie wody (na powierzchni wynosi ok. 22 proc., a na głębokości 50 m ok. 36 proc.), może wskazywać, że nie istnieje w nim żadne życie. Nic bardziej mylnego. W wyniki wieloletnich badań, biochemik i mikrobiolog Benjamin Elazari Volcani, a następnie inni uczeni, udowodnili mylność tego poglądu. W jeziorze występują jednokomórkowe glony oraz najprostsze organizmy – prokarionty, najstarsze żyjące komórki. W ciągu wieków przylegały do akwenu różne nazwy. Określano je Morzem Cuchnącym, Diabelskim czy Jeziorem Asfaltowym. Według Biblii, głęboko na dnie leżą ruiny *Sodomy i Gomory. Dlatego jest ono także znane jako Morze Sodomy.

wg/ik

d4bao13

Podziel się opinią

Share

d4bao13

d4bao13