Trwa ładowanie...

Motyle Królestwo – chiński festiwal Duanwu trwa w najlepsze

W południowo-zachodniej części Chin tradycyjne święto zostało dodatkowo urozmaicone przez masowe wylęganie się barwnych motyli. 160 mln trzepoczących owadów zamieniło dolinę Jinping Miao w wielobarwną krainę. Unikalna sceneria ściągnęła prawdziwe tłumy.

d2kduvo
d2kduvo

Festiwal Duanwu, w Polsce znany jako Święto Smoczych Łodzi, to najważniejsze obok Nowego Roku i Święta Środka Jesieni święto w tradycyjnym kalendarzu chińskim. Obchodzone jest piątego dnia piątego miesiąca, a jego kulminacyjnym momentem są – jak nazwa wskazuje – wyścigi smoczych łodzi (długich i zakończonych na dziobie przedstawieniem głowy mitycznego stwora). Odkąd w 2009 roku obchody święta zostały wpisane na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO, impreza przyciąga wielu turystów z całego świata. W tym roku jednak uwaga gości skupiona jest przede wszystkim na motylach.

WP.PL
Źródło: WP.PL, fot: Telewizja WP

160 mln skrzydlatych owadów, które właśnie przepoczwarzyły się z gąsienic w imago (dorosłe motyle) opanowało lasy i górskie doliny, tworząc oszałamiające widowisko. Motyli spektakl można podziwiać w Junnan – górskiej prowincji w południowo-zachodniej części Chin, która zajmuje zajmuje rozległy obszar pogórza, graniczący z Wietnamem, Laosem i Mjanmą. Jej nazwę można przetłumaczyć jako "Na południe od chmur" lub "Chmurne południe".

Wikimedia Commons CC BY
Źródło: Wikimedia Commons CC BY, fot: Asteiner
d2kduvo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2kduvo

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj