Mstów. Sanktuarium. Klasztor. Wyjątkowe miejsce chrześcijan
Mstów to miasteczko w województwie śląskim, nad Wartą. Starsze o całe stulecie od Częstochowy. W źródłach pojawia się po raz pierwszy w bulli papieża Celestyna III z 1193 roku. Nazwa miejscowości pochodzi prawdopodobnie od imienia Mścisław, oznaczającego kogoś, kto zdobył sławę, mszcząc się na wrogach. Mieści się tu Sanktuarium Matki Bożej Mstowskiej Miłosierdzia oraz Klasztor Kanoników Regularnych Laterańskich.
Miasteczko w województwie śląskim, nad Wartą. Starsze o całe stulecie od Częstochowy. W źródłach pojawia się po raz pierwszy w bulli papieża Celestyna III z 1193 roku. Nazwa miejscowości pochodzi prawdopodobnie od imienia Mścisław, oznaczającego kogoś, kto zdobył sławę, mszcząc się na wrogach.
Sanktuarium Matki Bożej Mstowskiej Miłosierdzia
Kanonicy regularni laterańscy – z wrocławskiego opactwa NMP na Piasku, pojawili się w Mstowie prawdopodobnie w 1. połowie XII wieku. Pod koniec stulecia stał tu już parafialny kościół św. Augustyna. Na przełomie XIII i XIV wieku wzniesiono tutaj warowny, drewniany klasztor, ponieważ Mstów – pełniący wówczas funkcję ośrodka nadgranicznego, z brodem na Warcie – wielokrotnie stawał się celem grabieżczych wypraw band pogranicznych i najazdów ze strony książąt śląskich. Przez kilka następnych wieków miejscowość przewyższała znaczeniem pobliską Częstochowę. Klasztor kanoników laterańskich gościł polskich królów, m.in. Władysława Łokietka, Kazimierza Wielkiego, Władysława Jagiełłę i Kazimierza Jagiellończyka.
W 1. połowie XV wieku na miejscu starego kościoła wzniesiono nowy, który otrzymał rangę kolegiaty i tytuł Wniebowzięcia NMP. Także klasztor w ciągu stuleci był wielokrotnie przebudowywany. Na początku XVII wieku dotychczasowe fortyfikacje zastąpiono nowymi, z kamienia i cegły. Nie zdołały one jednak powstrzymać Szwedów, którzy w roku 1655, po kilkudniowym oblężeniu, spalili miasto i klasztor. W czasie tego najazdu Mstów stracił połowę mieszkańców. Wkrótce przyćmiła go sława sanktuarium na Jasnej Górze i miejscowość utraciła znaczenie. Miary upadku dopełniły kolejne pożary, przemarsze wojsk, wylewy Warty i zarazy. W 2. połowie XVII stulecia rozwinął się w Mstowie kult obrazu MB Miłosierdzia. Jest to papierowa kopia ikony częstochowskiej, naklejona na płótno, naciągnięte na lipową deskę o wymiarach 38 cm na 49 cm.
Święte postacie osłonięte są sukienką ze srebrnej, a miejscami pozłacanej blachy, w której wygrawerowano zdobienia. Blacha pokrywa cały malunek, oprócz twarzy Madonny i Jezusa, które pokryto farbami olejnymi. Obraz umieszczony jest w srebrnej, bogato zdobionej ramie. Należał początkowo do Stefana Zamojskiego, miecznika sieradzkiego i właściciela wsi Strzelce Wielkie, a także dowódcy garnizonu, broniącego Jasnej Góry przed Szwedami w 1655 roku. Wizerunek był prawdopodobnie obrazkiem wotywnym, kupionym na odpuście w Częstochowie. Sławy przysporzyło mu uzdrowienie z paraliżu bratanicy Stefana Zamojskiego – Zofii, która modliła się przed tym obrazem. Stefan Zamojski wystawił z tej okazji w Strzelcach Wielkich dziękczynny kościół, a wizerunek otoczono szczególną czcią. Kiedy był już na tyle popularny, że do Strzelec Wielkich zaczęli przybywać pątnicy nawet z odległych miejscowości, przekazano go kanonikom w Mstowie, żeby wierni mieli do niego łatwiejszy dostęp. Jednak bliskość Częstochowy zahamowała rozwój kultu
maryjnego w Mstowie. Upadek sanktuarium, na początku XIX wieku, przypieczętowała kasata zakonu kanoników regularnych laterańskich przez rząd pruski. Dziś na ulicach Mstowa spotykają się pielgrzymi zdążający na Jasną Górę. W roku 1990 kanonicy regularni laterańscy powrócili do Mstowa.
Klasztor Kanoników Regularnych Laterańskich
ul. Targowa 95
42-244 Mstów
034 328 41 18
parafia@sanktuariummstow.com+'?' )
www.sanktuariummstow.com
Dojazd
Samochodem 13 km na wschód od Częstochowy, drogą wojewódzką nr 786 w kierunku na Koniecpol i Włoszczową. Pociągiem do Częstochowy, dalej linią podmiejską M.
Uroczystości
ostatnia niedziela lipca – rocznica koronacji MB Mstowskiej
- niedziela października – MB Różańcowej
Noclegi
Duża baza noclegowa w Częstochowie.
Sanktuaria w pobliżu
Częstochowa, Danków, Gidle, Kłobuck
Okolica
Brzyszów. Zespół dworski w Brzyszowie – z 2. połowy XIX wieku, składający się z dworu, rządcówki i zabytkowego parku.
Mstów. Kaplica cmentarna św. Andrzeja Apostoła i św. Barbary – z 1620 roku, przebudowywana kilkakrotnie. Skałka Miłosna – samotna skałka nieopodal klasztoru, stercząca nad wodami Warty. Według legendy jest to skamieniała para kochanków. U podnóża skałki bije źródełko, którego woda uważana jest za leczniczą; brak jednak oficjalnego potwierdzenia tej informacji, ponadto Warta jest w okolicy zanieczyszczona, więc nie należy pić tej wody. Wzgórze Chrapoń (309 m n.p.m.) – najwyższe wzniesienie na Wyżynie Wieluńskiej, z dwoma szczytami – zachodnim, zwanym Górą 3 Maja, i wschodnim, zwanym Górą Boryską; u podnóża wzniesienia od strony zachodniej bije silne wywierzysko, czyli źródło wód podziemnych.
Seria: Miejsca niezwykłe
Tytuł: Sanktuaria w Polsce
Autor: Adam Sochaczewski