Trwa ładowanie...

Muzeum II Wojny Światowej już otwarte dla zwiedzających

Po prawie dziesięciu latach przygotowań największe historyczne muzeum w Polsce - Muzeum II Wojny Światowej - nareszcie otwarte. Można je zwiedzać od czwartku, 23 marca. Muzealnicy spodziewają się tłumów.

Share
Muzeum II Wojny Światowej już otwarte dla zwiedzającychŹródło: PAP, fot: Adam Warżawa
d2wfkiw

Od rana do wieczora w Muzeum II Wojny Światowej urywają się telefony od turystów, szkół, pilotów wycieczek czy zakładów pracy. Wszyscy chcą odwiedzić muzeum, o którym mówi się od 2008 roku. Jego budowa kosztowała 450 mln zł, a roczne utrzymanie szacuje się na 20 mln zł.

Co zobaczymy?

Teraz, największe historyczne muzeum w kraju może pochwalić się wystawą główną, która mieści się na powierzchni 5 tys. m kw. Zlokalizowana jest 14 m pod ziemią. Tworzą ją trzy bloki narracyjne: "Droga do wojny", "Groza wojny" i "Długi cień wojny”. W sumie na wystawie znajduje się ok. 2 tys. historycznych eksponatów i ok. 240 stanowisk multimedialnych. Dzięki nim można obejrzeć archiwalne fotografie, filmy i mapy.

Wojciech Gojke/WP
Źródło: Wojciech Gojke/WP

W budynku znajdują się także biblioteka z czytelnią, sale edukacyjne i konferencyjne. Na najwyższym poziomie mają powstać restauracja i kawiarnia oraz taras widokowy.

d2wfkiw

Do muzeum warto wybrać się z dziećmi - przygotowano tam bowiem strefę "Podróż w czasie", przeznaczoną dla dzieci poniżej 12 roku życia. Składa się z trzech pokoi, które są rekonstrukcjami mieszkania warszawskiej rodziny w trzech różnych okresach: kilka dni po wybuchu II wojny światowej, w trakcie okupacji niemieckiej oraz tuż po zakończeniu wojny.

Wojciech Gojke/WP
Źródło: Wojciech Gojke/WP

Gdzie, kiedy i za ile?

Muzeum będzie czynne od wtorku do niedzieli w godz. 10 – 19. Wystawa dla dzieci w godz. 14-19 w dni powszednie oraz 10-19 w soboty i niedziele. Wstęp kosztuje: 23 zł (normalny), 16 zł (ulgowy), 8 zł (na wystawę dla dzieci). We wtorki zwiedzanie jest bezpłatne dla wszystkich. Na miejscu można skorzystać z pomocy wyszkolonych przewodników, ale także zakupić audioprzewodnik. Na zwiedzanie warto zarzezerwować od 2 do 3 godzin.

Wojciech Gojke/WP
Źródło: Wojciech Gojke/WP

Obiekt znajduje się przy pl. Władysława Bartoszewskiego 1, nad Motławą. Blisko z niego do historycznego centrum miasta. To więc idealna okazja do zwiedzenia Gdańska.

d2wfkiw

Spór wciąż trwa

Warto przypomnieć, że wciąz nie zakończył się spór między obecnymi władzami muzeum a ministerstwem kultury. 5 kwietnia br. ma się zebrać Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie, który zdecyduje o dalszych losach obiektu. Może postanowić o połączeniu MIIWŚ z Muzeum Westerplatte albo wstrzymać takie działanie. Nie bez powodu otwarcie jest reklamowane hasłem: "Zobacz zanim... Otwarcie 23 marca. Zobacz wystawę największego historycznego muzeum w Polsce".

d2wfkiw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2wfkiw