Trwa ładowanie...

Na własną rękę zajmują wille oligarchów. "Posiadłość została wyzwolona"

Obywatele Wielkiej Brytanii oraz Francji postanowili wziąć sprawy we własne ręce. Włamują się do zagranicznych rezydencji rosyjskich oligarchów i zajmują je, ponieważ chcą, aby zostały udostępnione uchodźcom z ogarniętej wojną Ukrainy.

Aktywiście zajęli willę Olega Deripaski w Londynie Aktywiście zajęli willę Olega Deripaski w Londynie Źródło: GETTY, fot: Jason Alden
d155m3a
d155m3a

W sieci wciąż pojawiają się informacje o kolejnych willach należących do rosyjskich oligarchów. Luksusowe posiadłości znajdują się nie tylko we Włoszech, ale również we Francji i Wielkiej Brytanii.

Władze poszczególnych krajów działają w różnym tempie, nie wszystkie budynki zostały już skonfiskowane - jak stało się to w przypadku dwóch willi nad jeziorem Como należących do Władymira Sołowjowa. W efekcie obywatele postanowili wziąć sprawy w swoje ręce.

Nielegalnie wchodzą do willi. Chcą by udostępnić je uchodźcom

Aktywiści - Pierre Haffner i Siergiej Sawieliew - włamali się do willi we francuskim Biarritz. Mężczyźni nazwali ją "Willa Ukraina" i zaoferowali noclegi uchodźcom. Choć zaapelowali o pomoc do prawników, to i tak zostali zatrzymani przez policję. Budynek należy do Kiryła Szamałowa, czyli rosyjskiego miliardera i byłego męża Kateriny Tichonowej, córki Władimira Putina.

Do podobnego zdarzenia doszło w Londynie. Tam squattersi zajęli posiadłość Olega Deripaski - jednego z najbogatszych Rosjan - która znajduje się w dzielnicy Belgravia. Wywiesili oni na domu ukraińskie flagi i transparenty z napisami, m.in. "Posiadłość została wyzwolona".

d155m3a
Aktywiście zajęli willę Olega Deripaski w Londynie GETTY
Aktywiście zajęli willę Olega Deripaski w Londynie Źródło: GETTY, fot: Jason Alden

Co stanie się z luksusową willą, jeszcze nie wiadomo, ale rząd rozważa zakwaterowanie w niej uchodźców. Jak dotąd Deripaski został objęty sankcjami, a jego aktywa w Wielkiej Brytanii zostały zamrożone.

Mieszkańcy Londynu protestują

Z kolei kilka dni temu pod mieszkaniem Poliny Kovalevej - czyli pasierbicy Siergieja Ławrowa - odbył się protest. Jego uczestnicy nalegali, aby kobietę i jej matkę objąć takimi samymi sankcjami jak Romana Abramowicza.

d155m3a

Źródło: "Gazeta Wyborcza"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Specjalista przestrzega. "Federacja Rosyjska przejdzie do kontrataku dywersyjnego"

d155m3a
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
d155m3a