Trwa ładowanie...

Nad Polskę nadciąga pył znad Afryki. Czy zagraża zdrowiu?

Co roku na południu i zachodzie Europy pojawia się piaskowy pył znad Sahary, znany jako kalima. Tworzy on charakterystyczne mgły. We wtorek 27 lutego taka chmura dotrze nad Polskę. Utrzymywać się będzie przez kilka dni, a najbardziej intensywna ma być w piątek 1 marca.

Pył znad Sahary będzie się utrzymywał w tym tygodniu nad PolskąPył znad Sahary będzie się utrzymywał w tym tygodniu nad PolskąŹródło: Adobe Stock
d2smcom
d2smcom

"Przygotujcie się na odwiedziny Afryki. Saharyjski pył wykupił już lot do Polski" - poinformował Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej w mediach społecznościowych.

Saharyjski pył nad Polską

Oznacza to, że w najbliższych dniach, gdy spojrzymy w górę, możemy zobaczyć delikatnie pozłocone czy jasnobrązowe niebo. Jak czytamy na popularnym profilu Lubuscy Łowcy Burz, pył utrzymywać się będzie nad Polską przez kilka dni, a jego największe nasilenie będzie można zaobserwować w piątek 1 marca.

Tam, gdzie nie będzie chmur, niebo może być mętne. Natomiast o zachodzie słońca niebo przybierze kolor piaskowopomarańczowożółty - poinformowano.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Idealne miejsce w Polsce na urlop o każdej porze roku

Jak podkreśla IMGW, saharyjski pyłek może zostać przez nas dostrzeżony na samochodach, balustradach, parapetach czy balkonach.

d2smcom

- Taka sytuacja zdarza się co roku kilkanaście razy. Nie jest to zjawisko anormalne. W momencie, kiedy dociera do nas zwrotnikowe powietrze, jest duża szansa, że wraz z nim może dotrzeć pył z Sahary. Jednak nie zawsze. Muszą też być odpowiednie warunki nad Afryką, żeby ten pył mógł się unieść - wyjaśniał w zeszłym roku Grzegorz Walijewski, rzecznik IMGW.

Podkreślił, że jak wiadomo około 15 proc. powietrza, które dociera do Polski, jest zwrotnikowe, choć nie zawsze z pyłem. - Wraz ze zmianami klimatu, kiedy to zwrotnikowe powietrze śmielej dociera do Europy i powoduje fale upałów, takie sytuacje zdarzają się coraz częściej. Zwykle w południowej części Europy to stężenie jest wyższe niż u nas - zaznaczył mężczyzna.

Czy saharyjski pył jest niebezpieczny?

Są badania, które udowodniły obecność radioaktywnych pierwiastków w pyle znad Sahary, więc sprawę skomentowała Polska Agencja Atomistyki.

d2smcom

"Obecnie na terenie RP nie ma zagrożenia dla zdrowia i życia ludzi oraz dla środowiska. Polska Agencja Atomistyki nie odnotowała żadnych niepokojących wskazań aparatury pomiarowej" - przekazano na X.

Gdy stężenie pyłu jest spore, muszą uważać alergicy, astmatycy i osoby, które mają problemy z płucami. Lepiej, żeby nie wychodzili wtedy z domu. 

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2smcom
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2smcom