Trwa ładowanie...

Radioaktywne pierwiastki w pyle znad Sahary, który dociera do Europy

Co roku na południu i zachodzie Europy pojawia się piaskowy pył znad Sahary, znany jako kalima, tworząc charakterystyczne mgły. Ostatnie badania przeprowadzone przez naukowców rzucają nowe światło na to zjawisko, wykazując obecność pierwiastków promieniotwórczych.

Pył kalima nad Gran Canarią w HiszpaniiPył kalima nad Gran Canarią w HiszpaniiŹródło: Licencjodawca
d1lh40o
d1lh40o

Portal elDiario donosi, że w kalimie znaleziono izotop cezu-137 oraz izotopy promieniotwórcze berylu i ołowiu. Te odkrycia wskazują na potencjalny związek z opadami radioaktywnymi.

Radioaktywny pył

Pochodzenie promieniotwórczych pierwiastków można przypisać testom jądrowym, które przeprowadziła Francja w Algierii na początku lat 60. XX wieku. W ciągu sześciu lat, od 1960 do 1966 roku, Francja przeprowadziła aż 17 kontrolowanych wybuchów nuklearnych nad algierską częścią Sahary.

Jednak to nie tylko Francja mogła przyczynić się do obecności tych pierwiastków w kalimie. Portal elPeriodico sugeruje, że również próby jądrowe przeprowadzone przez Stany Zjednoczone i Związek Radziecki w latach 50. i 60. ubiegłego wieku mogły mieć wpływ na ten ślad nuklearny. Badania wykazały także, że izotopy cezu, które można znaleźć w pyłach, mogą być związane z tragicznym wypadkiem w Czarnobylu w 1986 roku oraz katastrofą jądrową w Fukushimie w 2011 roku.

d1lh40o

Obecność kalimy w Polsce

Efekty tego zjawiska są zauważalne przede wszystkim w południowej i zachodniej Europie. Ale nawet w Polsce można zaobserwować obecność kalimy, chociaż w mniejszym stopniu. Mgły pyłu negatywnie wpływają na układ oddechowy ludzi, podnoszą temperatury i ograniczają widoczność. Co więcej, obecność tego pyłu może również wpływać na produkcję energii słonecznej.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

"Halo Polacy". Polka o życiu w cieniu wulkanu. "Wszyscy są zafascynowani"

Szczególnie interesujące jest odkrycie izotopu berylu w pyłach. Beryl jest używany jako osłona ładunków jądrowych w broni masowego rażenia, co sugeruje, że istnieje związek między działaniami z przeszłości a obecnym zjawiskiem kalimy. Naukowcy nadal badają tę zagadkową kalimę i jej skład chemiczny oraz wpływ na zdrowie i środowisko.

d1lh40o
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1lh40o
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1lh40o

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj