LudzieNajbardziej krwawa i drastyczna tradycja na świecie

Najbardziej krwawa i drastyczna tradycja na świecie

Najbardziej krwawa i drastyczna tradycja na świecie

Wielkanoc uważana jest za najważniejsze święto chrześcijańskie w ciągu całego roku. Wielki Tydzień to czas upamiętniający ostatnie dni Chrystusa. Nigdzie na świecie jego obchody nie są tak spektakularne, żarliwe i szokujące, jak na Filipinach. Co roku setki wiernych smaga i biczuje swoje ciała, by oczyścić duszę. Rytuał, krytykowany przez Kościół Katolicki, zdaniem Filipińczyków jest świadectwem wiary, aktem pokuty, bądź sposobem na wybłaganie łaski.

Wielkanoc uważana jest za najważniejsze święto chrześcijańskie w ciągu całego roku. Wielki Tydzień to czas upamiętniający ostatnie dni Chrystusa. Nigdzie na świecie jego obchody nie są tak spektakularne, żarliwe i szokujące, jak na Filipinach. Co roku setki wiernych smaga i biczuje swoje ciała, by oczyścić duszę. Rytuał, krytykowany przez Kościół katolicki, zdaniem Filipińczyków jest świadectwem wiary, aktem pokuty, bądź sposobem na wybłaganie łaski.

pw/if

1 / 6

Wielki Tydzień na Filipinach

Obraz
© AFP PHOTO/TED ALJIBE

W Wielki Piątek Filipińczycy, jak co roku, biczują ciała aż do krwi i pozwalają siebie ukrzyżować. By spotęgować ból wcześniej nacinają plecy żyletką i posypują rany solą. Dobrowolnie także zostają ukrzyżowani, by jak najwierniej odtworzyć wydarzenia tego dnia. Ukrzyżowania na Filipinach były początkowo pokutną praktyką tamtejszych katolików, którzy chcieli zadośćuczynić Bogu za swoje grzechy.

2 / 6

Najbardziej krwawa i drastyczna tradycja na świecie

Obraz
© AP Photo/Aaron Favila

Z czasem jednak stały się spektaklem o charakterze komercyjnym, przyciągającym tysiące turystów z całego świata. Dla Europejczyków tradycja ta jest okrucieństwem, jednak dla filipińskich wiernych są to głębokie emocjonalne przeżycia religijne.

3 / 6

Wielki Tydzień na Filipinach

Obraz
© AP Photo/Bullit Marquez

Przed ukrzyżowaniem pokutnicy przemierzają ulice, biczując się do krwi ostrymi kijami bambusowymi i prętami wysadzanymi kawałkami szkła. Część wiernych pragnie zostać ukrzyżowanym co roku – niektórzy wisieli na krzyżu już 24 razy. Twierdzą, że w ten sposób wyrażają wdzięczność za wszystkie błogosławieństwa, jakich w życiu doświadczyli.

4 / 6

Wielki Tydzień na Filipinach

Obraz
© EPA/ROLEX DELA PENA Dostawca: PAP/EPA

W prowincjach Pampanga i Bulacan, położonych na północ od Manili, rytuał ten od lat jest sporą atrakcją turystyczną, przyciągającą dziesiątki tysięcy ludzi nie tylko z kraju, ale także z całego świata.

5 / 6

Wielki Tydzień na Filipinach

Obraz
© AP Photo/Aaron Favila

Zwyczaj dobrowolnego ukrzyżowania w Wielki Piątek szczególnie żywy jest w wiosce San Pedro Cutud, położonej niedaleko stolicy Filipin. Ceremonia ukrzyżowania odbywa się na specjalnie wybudowanym wzgórzu, wokół którego porozstawiane są stragany z jedzeniem i pamiątkami.

6 / 6

Wielki Tydzień na Filipinach

Obraz
© AP Photo/Aaron Favila

Praktyk tych nie pochwala Kościół katolicki na Filipinach, uważając je za wypaczenie wiary. Do tej pory nie udało się zakończyć tej tradycji. Katolicy stanowią ponad 80 proc. ludności Filipin.

filipinywielkanocwielki tydzień

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)