Najbardziej niegościnne miejsca na Ziemi
Na świecie są miejsca, w których po prostu nie da się żyć. Dzisiaj przedstawiamy 10 najbardziej ekstremalnych zakątków naszej planety.
Na świecie są miejsca, w których po prostu nie da się żyć. Dzisiaj przedstawiamy 10 najbardziej ekstremalnych zakątków naszej planety.
Atacama - jedno z najgorętszych miejsc na Ziemi. Nie ma już ludzi, którzy pamiętaliby deszcz nad pustynią. W okolicy jest Dolina Śmierci, a także Dolina Księżycowa, ponad którą możemy podziwiać zachodzące słońce. Ostatni deszcz, jaki odnotowano w tym rejonie, spadł na początku XX wieku. Pustynię tworzy wąski pas jałowej ziemi u stóp Andów. Wznosi się do wysokości 3200 metrów n.p.m. i ciągnie na długości 960 kilometrów po obu stronach zwrotnika Koziorożca. Jest tu wyjątkowo sucho i mało przyjaźnie. Wysokie góry blokują napływ wilgotnego powietrza znad Amazonii. Zimny prąd Oceanu Spokojnego utrudnia tworzenie i napływ deszczowych chmur znad wybrzeża. W efekcie na pustyni Atacama są miejsca, na które od 500 lat nie spadła kropla deszczu!
(pw/if/sc)
Morze Martwe
Morze Martwe jest wypełnione najbardziej słoną wodą na świecie. Koncentracja soli dochodzi do 30 procent i osiąga stan nasycenia. Powierzchnia jeziora ma często barwę głębokiego, metalicznego błękitu, woda jest przy tym tak gęsta, że nie może jej wzburzyć żaden podmuch wiatru. Nie ma takiej rośliny ani stworzenia, które mogłoby żyć w tych warunkach. Stąd nazwa jeziora. Nie pływają w nim żadne ryby, na brzegach nie żyją żadne kraby, nie ma nawet glonów. Ryba, która nieopatrznie wpłynie do jeziora z któregoś z wpadających doń słodkowodnych strumieni, ginie natychmiast. Jej ciało jest po chwili otoczone solną powłoką i po jakimś czasie wiatr wyrzuca je na brzeg jak gipsową rzeźbę.
Jezioro Nyos, Kamerun
Wulkaniczne jezioro Nyos położone w jest w Kamerunie na wysokości 900 m n.p.m., na zboczu nieczynnego wulkanu. Znane jest z tragicznego wydarzenia, do którego doszło 21 sierpnia 1986 roku. Na dnie zbiornika gromadził się pochodzący ze skorupy ziemskiej dwutlenek węgla. Wstrząs sejsmiczny i osuwisko spowodowały zaburzenie nagromadzonego gazu, powodując jego wydzielanie się z wody i przedostanie na powierzchnię. Gaz cięższy od powietrza spływał pobliskimi dolinami, zabijając wszystkie formy życia nawet w odległości 30 km. Spowodowało to nagłą śmierć 1700 osób oraz wielu zwierząt. Od 2001 roku prowadzona jest akcja odgazowywania jeziora, by uniknąć powtórzenia tragedii.
Wyspa jadowitych węży
U wybrzeży roztańczonej Brazylii, niedaleko słynnego Sao Paulo leży piękny i niewielki skrawek lądu, nieskażony ludzką działalnością - Ilha da Queimada Grande. Zamieszkują ją tysiące nadrzewnych węży z endemicznego gatunku żararaki wyspowej, których jad jest najsilniejszy na świecie. Potocznie nazywana jest Wyspą Węży, a na jej lądzie stają tylko najodważniejsi. Według naukowców wyspa oddzieliła się od stałego lądu około 100 tysięcy lat temu. Jej powierzchnia jest niewielka, wynosi jedynie 430 tys. m kw. Jednak liczba występujących gadów jest przerażająca – 5 osobników na jeden metr kwadratowy!
Jezioro Horseshoe
Piękne jezioro Horseshoe skrywa śmiercionośne oblicze. Leży w amerykańskim stanie Kalifornia, a jego obszar wynosi prawie 2 tys. m kw. Dwutlenek węgla znajdujący się w glebie przekracza dopuszczalną normę 95 razy. Aby się o tym przekonać wystarczy wykopać niewielki dołek i wrzucić do niego zapaloną zapałkę. Wówczas płomień w mgnieniu oka zniknie. Odradzamy jednak tego typu eksperymenty ze względu na duże nasilenie gazu. W 2006 roku doszło tu do tragedii. Grupa 3 turystów schroniła się w jaskini i w wyniku zatrucia się dwutlenkiem węgla zmarła.
Antarktyda
Wybierając się na Antarktydę poczujemy się jakbyśmy byli naprawdę na końcu świata. To najzimniejsze miejsce na Ziemi. Średnia temperatura wynosi -55 stopni Celsjusza. Rekordowo niską temperaturę - 89 stopni Celsjusza, zanotowano w 1983 roku w stacji badawczej Wostok (należącej do Rosji). Dla porównania w temperaturze od –60 do –70 stopni Celsiusza zamarza płyn w gałkach ocznych. Antarktyda to również jedna z największych pustyń świata. Roczne opady wynoszą tu zaledwie od 30 do 50 milimetrów.
Jezioro Karaczaj
Piękne jezioro Karaczaj znajduje się na terenie Rosji, w południowej części Uralu. Niestety komunistyczne władze postanowiły wpompować do zbiornika wodnego duże ilości płynnych odpadów radioaktywnych. W 1968 roku w wyniku promieniowania zginęło około pół miliona osób, a 7 tysięcy zostało ewakuowanych.
Namibia
Pustynia Namib rozpoczyna się na terenie Angoli i rozciąga wzdłuż całego wybrzeża Namibii. Nazwa w języku nama oznacza "olbrzymi", a w innym tłumaczeniu "miejsce, gdzie nic nie ma". Jej szerokość wynosi 130 tysięcy km kw., a wiek ocenia się na około 80 milionów lat, przez co uznawana jest za najstarszą na Ziemi. To jedno z najsuchszych miejsc na świecie. Rocznie opady wynoszą zaledwie 10–14 mm i zwykle występują tylko raz na kilka lat.
Jezioro Mono
Patrząc na niektóre ujęcia znad jeziora Mono, ciężko uwierzyć, że to miejsce znajduje się na powierzchni Ziemi. A jednak ten niezwykły krajobraz można podziwiać w stanie Kalifornia, w USA. Zrobiło się o nim głośno pod koniec 2010 roku za sprawą odkrycia w nim bakterii GFAJ-1 – pierwszego znanego mikroorganizmu, który żyje i rozmnaża się w toksycznym środowisku arszeniku, które wypełnia jezioro. Doniesienia NASA, sugerujące że jest to obca forma życia, wzbudziły duże kontrowersje wśród naukowców.
Biała Wyspa, Nowa Zelandia
White Island leży w Zatoce Obfitości, ok. 48 km (30 mil) od wschodniego wybrzeża Wyspy Północnej. Znajduje się na niej jeden z najbardziej aktywnych wulkanów kraju. Wyspa jest własnością prywatną i popularnym celem wycieczek, mimo intensywnej emisji gazów wulkanicznych i szkodliwości środowiska w okolicy krateru. Gazy wulkaniczne składają się głównie z pary wodnej, dwutlenku węgla i dwutlenku siarki, ale zawierają również niewielkie ilości chloru i fluoru, co w efekcie może być bardzo niebezpieczne dla układu oddechowego, a także dla oczu i skóry.
(pw/if/sc)