Najbardziej oczekiwane festiwale w Europie 2016 roku
Co roku w Europie ma miejsce wiele festiwali oraz imprez, które przyciągają niekiedy dziesiątki tysięcy spragnionych zabawy fanów. Jeśli w najbliższych 12 miesiącach i wy będziecie chcieli w nich uczestniczyć, przedstawiamy gdzie i kiedy odbędą się te najciekawsze.
Co roku w Europie ma miejsce wiele festiwali oraz imprez, które przyciągają niekiedy nawet dziesiątki tysięcy spragnionych zabawy fanów. Jeśli w najbliższych 12 miesiącach i wy będziecie chcieli w nich uczestniczyć, przedstawiamy gdzie i kiedy odbędą się te najciekawsze.
W mieście Ivrea (na północy Włoch) rozgrywa się co roku bitwa na pomarańcze. Kolejna edycja odbędzie się w dniach 6-9 lutego. Uczestnicy będą obrzucać się cytrusami z samochodów-platform, które przejeżdżają przez centrum miasta. To jedna z najbardziej kontrowersyjnych imprez karnawałowych we Włoszech, ze względu na marnowanie kilku ton owoców oraz dużą liczbę poszkodowanych. Co roku przyjeżdża na nią ok. 30-40 tys. osób. Przybysze spoza Ivrei płacą za prawo wstępu na trasę przejazdu. Choć walczący mają na sobie specjalne ochraniacze i maski, to każdego dnia obrażenia odnoszą dziesiątki osób. Tradycyjna impreza ma swoją legendę, zgodnie z którą kilkaset lat temu lokalny oligarcha odrzucił zaloty córki młynarza. Kobieta ścięła mu za to głowę i wyzwoliła miasto spod jego rządów. To właśnie jego głowę mają przypominać cytrusy, którymi obrzucają się uczestnicy bitwy.
wg
Dzień Świętego Patryka, Irlandia (17.03)
Dzień Świętego Patryka to najbardziej popularne irlandzkie święto, dorównujące popularnością Walentynkom czy Halloween. Tradycyjnie obchodzony jest 17 marca, w przyjętą historycznie datę śmierci biskupa, który chrystianizował mieszkańców wyspy i został jej patronem. Irlandczycy świętują ten dzień poprzez organizowanie festynów, podczas których leje się _ stout _ - narodowe piwo Irlandczyków. Święto to obchodzi się nie tylko w Irlandii i z roku na rok staje się popularniejsza m.in. w Polsce. Najważniejszą tradycją obchodów dnia św. Patryka jest noszenie ubrań w kolorze zielonym. Jest to narodowy kolor Irlandii, nawiązujący do trawiastego krajobrazu wyspy i symbolizujący koniczynę (shamrock) przypisywaną tradycyjnie św. Patrykowi. Według legendy o św. Patryku, wykorzystał on ją, aby wyjaśniać pierwszym irlandzkim chrześcijanom dogmat o Trójcy Świętej.
Encierro, Pampeluna, Hiszpania (6-14.07)
Encierro to nic innego, jak przepędzanie byków ulicami miasta ze specjalnej zagrody na arenę, gdzie zwierzęta giną z rąk torreadorów. Wieczorem ich mięso serwowane jest w miejscowych restauracjach. Najsłynniejsze encierro odbywają się w Pampelunie, organizowane podczas świąt zwanych _ sanfermines _. W 2016 r. impreza odbędzie się w dniach 6-14 lipca. Każdego dnia, o ósmej rano, kilkanaście byków wypuszcza się w trasę wąskich uliczek miasta, które wcześniej zostały odpowiednio zabezpieczone. Uczestnicy, trzymając w dłoniach zwinięte w rulon gazety, na 850-metrowej trasie uciekają przed rozjuszonymi zwierzętami. Choć impreza budzi liczne kontrowersje, każdego roku przyciąga tysiące turystów, którzy szukają mocnych wrażeń. Tradycja fiesty ku czci św. Fermina, jednego z patronów Nawarry, sięga XVI w. Uroczystości i zabawy z tej okazji rozsławił amerykański pisarz Ernest Hemingway w swojej powieści _ Słońce też wschodzi. _
Notting Hill Carnival, Londyn, Anglia (27-29.08)
Karnawał Notting Hill to największe w Europie święto kultury karaibskiej. W londyńskiej dzielnicy o tej samej nazwie, przez dwa dni w roku (w trakcie trwania _ Bank Holiday Monday _), królują bębny, trąbki i egzotyczne jedzenie. A do tego - bardzo głośna muzyka. Następna edycja będzie mieć miejsce w dniach 27-29 sierpnia. Festiwal zapoczątkowali afroamerykańscy imigranci z Karaibów, w szczególności z Trynidadu, gdzie karnawałowa tradycja jest bardzo silna. Wybór północnych dzielnic Londynu nie jest przypadkowy, ponieważ to tam mogli oni bawić się swobodnie. Współczesny karnawał rozciąga się na długości 5 kilometrów. W paradzie biorą udział przebrane w kostiumy zespoły tańczące w rytm muzyki. Uczestnicy bawią się na scenach od godziny 9:00 do 20:00, a następnie przenoszą się do klubów.
La Tomatina, Bunol, Hiszpania (31.08)
Pomidorowa bitwa, która organizowana jest od początku jej powstania w miasteczku Bunol na wschodzie Hiszpanii, każdego roku przyciąga ok. 20 tys. osób. Tomatina trwa zazwyczaj ok. godziny i zużywa się podczas niej ok. 175 ton pomidorów. Wstęp na imprezę jest płatny i kosztuje każdego uczestnika 10 euro (ok. 43 zł). Opłata pozwala uzyskać dostęp do kilku ciężarówek z dojrzałymi warzywami. Nie można przynosić własnych pomidorów. Tradycja "największej warzywnej fiesty świata" ma 70 lat. Od 1945 r. odbywa się w ostatnią środę sierpnia, podczas uroczystości związanych z kilkudniowymi obchodami ku czci św. Ludwika Bertranda, który jest patronem miasta. Kolejna bitwa odbędzie się 31 sierpnia. * Zanim władze miasta zaakceptowały dorocznie odbywającą się bitwę, minęło trochę czasu. Na początku lat 50. XX w. w czasie trwania "święta" miały miejsca liczne aresztowania jego uczestników. Pod wpływem nacisków mieszkańców w 1957 r. *tomatina została zaakceptowana przez władze i zaczęto ją promować jako
element dorocznych obchodów święta miasta. W 2002 r. hiszpańskie ministerstwo turystyki uznało ją za zwyczaj o międzynarodowym walorze turystycznym.
Oktoberfest, Niemcy (17.09 - 3.10)
Oktoberfest, największy na świecie festyn piwny, odbywa się tradycyjnie w Monachium w Bawarii. W 2016 r. odbędzie się w dniach 17 września - 3 października. Konsumpcja piwa ma miejsce w olbrzymich, mogących pomieścić nawet kilka tysięcy osób namiotach. Tylko na samych monachijskich błoniach Theresienwiese, głównym miejscu festiwalu, przez kilkanaście dni przewija się ok. 5 milionów gości. Wielu uczestników świętuje oktoberfest w tradycyjnych bawarskich ubiorach ludowych. Panie w strojach, zwanych _ dirndl _, składających się z białej bluzki, gorsetu, spódnicy i fartucha, a panowie w bawarskich krótkich skórzanych spodniach na szelkach (lederhose). Historia oktoberfest zaczęła się w 1810 r. od uroczystości weselnych z okazji zaślubin bawarskiego księcia Ludwika I z Teresą von Sachsen-Hildburghausen. Od tamtej pory festyn organizowany był co roku, odwoływano go jedynie ze względu na epidemie lub wojny. A choć festyn piwa ma w nazwie październik (niem. Oktober), począwszy od 1972 r.
rozpoczyna się ze względu na bardziej przychylną dla gości pogodę w pierwszą sobotę po 15 września.
festiwale muzyczne
Glastonbury Festival, jedna z największych na świecie imprez muzycznych, która przyciąga dziesiątki tysięcy fanów się od 1970 r., odbędzie się w dniach 22-26 czerwca *w miejscowości Glastonbury. Jednym z największych polskich wydarzeń muzycznych w 2016 r. będzie m.in. Open'er Festival, który przyciąga dziesiątki tysięcy fanów z całego świata. Odbędzie się w dniach *29 czerwca - 2 lipca w Gdyni-Kosakowo. Natomiast druga międzynarodowa impreza, Orange Warsaw Festival, startuje 12 czerwca i będzie trwać do 14 czerwca na torze wyścigów konnych, który zlokalizowany jest na warszawskim Służewcu.
wg