Najbardziej przerażające drogi na świecie
Ostre zakręty nad przepaścią, górskie pętle i trasy pokryte wiecznym śniegiem - oto najbardziej przerażające drogi świata. Chcielibyście nimi przejechać?
Ostre zakręty nad przepaścią, górskie pętle i trasy pokryte wiecznym śniegiem - oto najbardziej przerażające drogi świata. Chcielibyście nimi przejechać?
Mająca 13 kilometrów długości trasa Sa Calobra znajduje się na *Majorce *i stanowi jedną z najbardziej spektakularnych dróg w Hiszpanii. Wśród zakrętów, których trzeba pokonać niewiarygodną liczbę, znajduje się jeden mający aż 270 stopni! Droga została zbudowana w 1932 roku, a zaprojektował ją Włoch Antonio Pavetti.
if/udm
Szosa Transfogaraska, Rumunia
Szosa Transfogaraska to górska serpentyna, która mierzy 151 kilometrów długości i ma ogromną liczbę zakrętów. Przecina z północy na południe Góry Fogaraskie - najwyższe pasmo górskie rumuńskich Karpat. Ze względu na liczne zakręty na drodze obowiązuje ograniczenie prędkości do 40 km/h. Przejażdżka tą trasą po prostu zapiera dech w piersiach - widoki są niezapomniane!
Prithvi, Nepal
Autostrada Prithvi ma 174 km długości i łączy Katmandu - stolicę Nepalu z Pokharą, szóstym co do wielkości miastem w kraju, będącym ważnym centrum turystycznym. Jej budowa rozpoczęła się w 1967 roku, a otwarta została w 1974 roku. Trasa nazwana na cześć władcy Prithivi Narayan Shah Dev, uznawanego za twórcę współczesnego Nepalu, jest atrakcyjna widokowo - wiedzie m.in. nieopodal masywu Annapurny, 10. co do wysokości szczytu na ziemi. Autostrada jest bardzo niebezpieczna, ponieważ wiele jej odcinków wytyczono tuż nad przepaścią. W dolinach można dostrzec wraki pojazdów, którym nie udało się przejechać trasy bezpiecznie.
Alpejska Droga Wysokogórska, Austria
Jedna z najpiękniejszych tras w Europie, Grossglockner Hochalpenstrasse, to nie lada gratka dla miłośników górskich krajobrazów oraz fanów ekstremalnych przeżyć. Alpejska Droga Wysokogórska wiedzie przez jeden z najbardziej malowniczych zakątków Starego Kontynentu, dając możliwość zobaczenia jęzora lodowca oraz najwyższego szczytu Austrii wprost z okien samochodu! Łączy dwa kraje związkowe - Salzburg i Karyntię. Trasa nadaje się jednak wyłącznie dla odważnych kierowców - podczas gdy zachwyceni pasażerowie podziwiają niezwykłe widoki, osoba za kierownicą musi zmagać się z 36 ostrymi zakrętami!
Autostrada Karnali, Nepal
Autostrada Karnali *znajduje się w *Nepalu i ma 232 km długości, z czego 17 km zostało utwardzone. Łączy miasta Jumla i Surkhet, a patrząc na powyższe zdjęcie nie trzeba tłumaczyć, dlaczego uznawana jest za jedną z najniebezpieczniejszych na świecie. W 2010 roku ulewne deszcze zniszczyły część trasy i została ona zamknięta. 1/3 kraju była wówczas dostępna wyłącznie pieszo. Droga została otwarta dopiero po 3 miesiącach, po tym jak wiele osób zmarło z głodu. Eksperci uważają, że 85 proc. autostrady wciąż jest niebezpieczne. Stan drogi wciąż utrudnia rolnikom transport upraw.
Eyre Highway, Australia
Autostrada Eyre łączy Australię Zachodnią z Australią Południową. Została otwarta w 1941 roku i ma 1675 km długości. Wzdłuż trasy nie ma praktycznie żadnych zabudowań czy świateł - podziwianie tu rozgwieżdżonego nieba to niezapomniane przeżycie. W dzień autostrada na pierwszy rzut oka wydaje się nudna i monotonna. Nic bardziej mylnego. Mamy tu jedyną w swoim rodzaju szansę na zobaczenie dzikich zwierząt w naturalnym środowisku. Przy drodze przebywają kangury, emu czy wielbłądy. I to właśnie one mogą być zagrożeniem podczas jazdy. Najgorzej jest o świcie i zmierzchu - wówczas zwierzęta stadem przekraczają drogę.
Guoliang, Chiny
Tunel Guoliang znajduje się na terenie pasma górskiego Taihang Shan, w prowincji Henan, we wschodnich Chinach. Ma 120 m długości, 5 wysokości i 4 szerokości. Budowa rozpoczęła się w 1972 roku i trwała 5 lat. W ścianach skalnych wydrążono dziury, dzięki którym światło wpada do środka. Otwarta w 1977 roku droga nie pozostawia miejsca nawet na najmniejszy błąd kierowcy. Dziś stanowi popularną atrakcję turystyczną.
Przełęcz Stelvio, Włochy
Passo dello Stelvio jest najwyżej położoną przełęczą we włoskich Alpach Wschodnich. Drogę na wysokości 2757 m n.p.m. wybudowano w I połowie XIX wieku i jest wykorzystywana do dziś. Od strony północnej trasa ma długość 24,3 kilometra i 48 zapierających dech w piersiach zakrętów! Przejazd przez przełęcz jest często jednym z etapów wyścigu kolarskiego Giro d'Italia.
Przełęcz Los Caracoles, Chile
Nasze zestawienie zamyka droga leżąca w Andach, na przełęczy Los Caracoles. Znajduje się na terenie Chile, niedaleko granicy z Argentyną. Mimo że charakteryzuje się ogromną liczbą zakrętów i stromych wzniesień, nie ma tu żadnych zabezpieczeń. Przez większą część roku jest pokryta śniegiem, więc wymaga od kierowców wyjątkowej ostrożności. Wbrew pozorom droga uczęszczana jest regularnie - jeżdżą tu zarówno ciężarówki, jak i piętrowe autobusy z turystami.
if/udm