Trwa ładowanie...

Najbardziej zwariowany pomysł świata. Takie rzeczy tylko w Dubaju

Gdy w latach 60. niewielka wioska rybaków i poławiaczy pereł — Dubaj — zaczęła się przekształcać w nowoczesne centrum handlowe i biznesowe, wydawało się, że to miejsce ma wszystko, aby osiągnąć sukces. Piękne położenie nad Zatoką Perską, bogactwo naturalne, jakim jest ropa naftowa, a co za tym idzie — duże pieniądze. Wszystko to sprzyjało rozwojowi Dubaju w ultranowoczesną metropolię. I kiedy już miasto naszpikowane zostało drapaczami chmur, a Światowe Centrum Handlu zaczęło działać pełną parą, Emiratczycy odkryli, że do pełni szczęścia brakuje im wystarczająco dużo plaż.

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Palma Jumeirah Palma Jumeirah Źródło: Adobe Stock, fot: Delphine Poggianti
d38g682
d38g682

Okazało się bowiem, że bogaci ludzie potrzebują pięknych widoków za oknami – na przykład na Zatokę Perską. Jak je zapewnić, kiedy dookoła tylko pustynia i pustynia, a linia brzegowa Dubaju ma zaledwie 72 km?

Emiratczycy – jak udowodnili już wielokrotnie – potrafią zrobić coś z niczego. Pomyśleli, przeliczyli i wymyślili: usypiemy sobie wyspę! Ale nie jedną, dziesiątki wysp! I przynajmniej trzy z nich, będą to wyspy palmowe, a wybrzeże nie będzie miało już 72 km, tylko 1,3 tys. km. A może i więcej.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Muzeum Przyszłości w Dubaju. Niesamowita atrakcja, którą zachwyca się cały świat

Najbardziej zwariowany pomysł świata

Jak postanowili, tak zrobili. W 2001 roku rozpoczęła się realizacja najbardziej zwariowanego pomysłu świata. Ojcem całego przedsięwzięcia był szejk Muhammad bin Rashid Al Maktoum, którego marzeniem było stworzenie w Dubaju stolicy światowej turystyki. I to bardzo luksusowej.

d38g682

Pomysł polegał na tym, żeby u wybrzeży Dubaju stworzyć sztuczne wyspy. Ale nie takie zwyczajne – okrągłe czy owalne. Chodziło o wyspy, które będą miały jak najbardziej wydłużoną linię brzegową, a jednocześnie swoim kształtem będą nawiązywały do charakteru Dubaju. A co może lepiej symbolizować miasto wybudowane na pustyni niż palma? Dodajmy: palma daktylowa.

Kamienie z dna Zatoki Perskiej

Rozpoczęły się prace. Ogromne maszyny wydobywały piach i kamienie z dna Zatoki Perskiej i przewoziły je na obszar zaplanowany pod inwestycję. Z morza zaczęła wyłaniać się pierwsza palmowa wyspa. Po niej druga i kawałek trzeciej. tak powstały: Palma Jumeirah, Palma Jebel Ali oraz Palma Deirah. 

Technologia budowy wysp była i jest bardzo kosztowna. Miliony ton ciężkiego budulca nawożonego na precyzyjnie wytyczony obszar palmy i poddawanego tzw. wibroprasowaniu trzeba nieustannie chronić przed wymywaniem przez wody Zatoki Perskiej. To generuje kolejne koszty.

Dobra inwestycja

A jednak ten wydatek wydaje się opłacalny. Pierwsza z wysp oddanych do użytku w 2009 roku – Jumeirah – niemal od razu okrzyknięta została ósmym cudem świata. Kosztowała co prawda ok. 10 miliardów dolarów, ale natychmiast stała się jednym z najbardziej popularnych miejsc turystycznych na ziemi.

d38g682

Ma charakter gigantycznego, ekskluzywnego kurortu. Jest tu wiele eleganckich hoteli, prywatnych posiadłości, mnóstwo punktów handlowych i usługowych. Na szczycie palmy inwestycję wieńczy hotel Atlantis The Palm będący jednym z najbardziej luksusowych obiektów na świecie. Niemal każdy budynek na tej wyspie ma własny kawałek plaży i wspaniały widok z okien.

Atlantis The Palm Adobe Stock
Atlantis The PalmŹródło: Adobe Stock, fot: Leonid ANDRONOV

Równie atrakcyjne jak mieszkanie na wyspie Jumeirah, jest obserwowanie jej z wysokości – z platform widokowych, śmigłowców czy ze spadochronów.

d38g682

Najlepsze widoki

Doskonały widok na wyspę Jumeirah zapewnia taras widokowy na 52. piętrze budynku Palm Tower (View at the Palm). Z wysokości 240 m zobaczymy zarówno całą wyspę, wody Zatoki Perskiej, wyjątkowy hotel w kształcie żagla Burdż al-Arab oraz dziesiątki innych sztucznych wysp, jak np. archipelag The World, czyli mapę świata utworzoną z małych wysepek "ochrzczonych" nazwami różnych krajów oraz Dubai Waterfront w kształcie półksiężyca, znajdujący się niedaleko palmy Jebel Ali.

No właśnie. Wróćmy do pozostałych dwóch palm. Jumeirah jest zbudowana i zasiedlona. Natomiast Jebel Ali jest usypana, ale nie została zabudowana. Jest znacznie większa od Jumeirah i pewnie stąd prace przy jej zabudowie i skomunikowaniu z lądem przeciągają się.

Projekt Palm Jebel Ali ma zostać wznowiony i dokończony Getty Images
Projekt Palm Jebel Ali ma zostać wznowiony i dokończonyŹródło: Getty Images, fot: Copyright 2019. All rights reserved.

Trzecia z wysp – Deirah – choć według projektu największa, miała najmniej szczęścia – nadal jest w trakcie tworzenia, jednak trudno uzyskać konkretne informacje kiedy i czy w ogóle zostanie dokończona.

d38g682

Choć jeszcze na początku XXI wieku pomysł tworzenia od zera tak wielkich sztucznych wysp wydawał się szalony, gdy patrzymy na efekt z wysokości, trudno oprzeć się wrażeniu, że tylko szaleńcy mogą stworzyć coś tak wspaniałego i zapierającego dech w piersiach.

W tym kontekście hasło "ojca Wysp Palmowych" — Szejka Mohammada bin Rashid Al Maktouma — które na wielkiej tablicy wita gości wjeżdżających na taras widokowy View at the Palm, nabiera specjalnego znaczenia: "We do not wait for things to happen, rather we make them happen" (pol. Nie czekamy na to, co się stanie, ale sprawiamy, że to się dzieje).

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

d38g682
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d38g682

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj