Trwa ładowanie...

Najbezpieczniejsze linie lotnicze na rok 2017

Strona AirlineRatings.com jest najpopularniejszą na świecie, jeśli chodzi o tworzenie rankingów dotyczących poziomu bezpieczeństwa linii lotniczych. Ogłosiła zestawienie na 2017 rok, w którym wskazuje, którzy przewoźnicy są najbardziej „pewni”, jeśli wybierasz się na podniebne wojaże.

Najbezpieczniejsze linie lotnicze na rok 2017Źródło: Shutterstock.com, fot: Markus Mainka
doyuezw

W badaniu wzięto pod uwagę 425 przewoźników z całego świata. System oceny AirlineRatings.com uwzględnia szereg czynników pozwalających wybrać najlepsze linie. Są nimi m.in. wyniki audytów przeprowadzonych przez takie instytucje jak FAA czy ICAO, rekord liczby przelotów bez wypadków śmiertelnych, historię incydentów, rentowność oraz wiek floty. Pod uwagę bierze się również wykorzystywanie przez linie najnowszych technologii w dziedzinie bezpieczeństwa. Na podstawie zebranych danych przydzielono każdemu przewoźnikowi od jednej do siedmiu gwiazdek. 148 z nich uzyskało maksymalny wynik, a prawie 50 przewoźników otrzymało 3 lub mniej gwiazdek. 14 linii, które otrzymały 1 gwiazdkę, pochodzi z takich krajów jak Afganistan, Indonezja, Nepal oraz Surinam.

AirlineRatings.com wskazuje także, że rok 2016 był drugim najbezpieczniejszym w historii lotnictwa pasażerskiego. Jeśli wziąć pod uwagę samoloty, które zabierają na swój podkład więcej niż 14 osób, w roku poprzednim zanotowano 19 wypadków, w których zginęło 325 pasażerów. Oznacza to, że średnio ginął jeden człowiek na 3,2 miliona lotów! Dla porównania w 2015 r. miało miejsce 16 katastrof, które przyczyniły się do śmierci 560 osób.

Najbezpieczniejsza linia lotnicza na świecie

Listę czwarty rok z rzędu otwiera Qantas. Jest to linia, która nie ma sobie równych, jeśli chodzi o brak wypadków czy katastrof - od 60 lat na ich pokładzie nie umarł ani jeden pasażer.
Ponadto w ciągu 96 lat działalności, australijski przewoźnik wprowadził szereg nowatorskich rozwiązań w dziedzinie bezpieczeństwa, które były wzorem dla konkurencyjnych linii. Qantas jest liderem w takich dziedzinach, jak: rozwój systemu nawigacji lotniczej, rejestracja w czasie bieżącym parametrów lotu w celu monitorowania zachowań maszyny czy lądowanie z autopilotem z wykorzystaniem Globalnego Systemu Nawigacji Satelitarnej.

Pozostałe linie autorzy rankingu postanowili zaprezentować w kolejności alfabetycznej:

 1. Air New Zealand
 2. Alaska Airlines
 3. All Nippon Airways
 4. British Airways
 5. Cathay Pacific
 6. Delta Air Lines
 7. Etihad Airways
 8. EVA Air
 9. Finnair
 10. Hawaiian Airlines
 11. Japan Airlines
 12. KLM
 13. Lufthansa
 14. Scandinavian
 15. Singapore Airlines
 16. Swiss
 17. United Airlines
 18. Virgin Atlantic
 19. Virgin Australia
doyuezw

W 2017 roku naszemu narodowemu przewoźnikowi PLL LOT nie udało się zakwalifikować do pierwszej dwudziestki.

Warto wspomnieć, że strona AirlineRatings.com nie jest jedyną, która sporządziła listę najbezpieczniejszych linii na świecie na rok 2017. Ranking stworzył także JACDEC, czyli niemiecki instytut Jet Airliner Crash Data Evaluation Center, badający wypadki lotnicze. Instytucja opracowała Global Safety Index – przeanalizowała wyniki 60 największych linii lotniczych na świecie z ostatnich 30 lat. Pod uwagę wzięto liczbę wypadków, incydenty, awaryjne lądowania, liczbę pasażerów czy wylatane przez samoloty kilometry. W większości są to ci sami przewoźnicy co w poprzednim zestawieniu, choć jest też kilka innych linii - ANA, Emirates, Qatar Airways oraz Hainan Airlines.

Najbezpieczniejsze linie lotnicze na 2017 r. wg instytutu JACDEC:

 1. Cathay Pacific Airways
 2. Air New Zealand
 3. Hainan Airlines
 4. Qatar Airways
 5. KLM
 6. EVA Air
 7. Emirates
 8. Etihad Airways
 9. Qantas
 10. Japan Airlines
 11. ANA
 12. Lufthansa
doyuezw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
doyuezw