Trwa ładowanie...

Najlepsze miejsca w Polsce do latania na paralotni

Paralotniarstwo to coraz bardziej popularny sport w naszym kraju. Pozwala skutecznie zerwać z ograniczeniami i wznieść się ponad chmury, jak ptaki. Według jego entuzjastów, żaden inny sport powietrzny tak nie zbliża człowieka do spełnienia jego odwiecznego marzenia o lataniu. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób decyduje się spróbować swoich sił w lataniu na paralotni. Kto może to zrobić i w jakich miejscach paralotniarstwo dostarcza niezapomnianych wrażeń? Sprawdzamy.

Paralotniarzy można często zobaczyć nad plażą w TrzęsaczuParalotniarzy można często zobaczyć nad plażą w TrzęsaczuŹródło: Adobe Stock, fot: Konrad Kerker
d3t7drf
d3t7drf

Swoich sił na paralotni może spróbować prawie każdy, pod warunkiem, że zdecyduje się na lot w tandemie z doświadczonym instruktorem. Ci, którzy chcieliby na paralotni latać samodzielnie, muszą ukończyć specjalny kurs, który organizują szkoły paralotniarskie.

Co ważne, na paralotni nie mogą latać osoby chore na epilepsję, choroby układu krążeniowo-oddechowego oraz osoby z problemami psychicznymi.

Kurs paralotniarstwa

Kurs dla śmiałków, którzy wiążą z paralotniarstwem wielkie nadzieje, obejmuje dwie części – teoretyczną i praktyczną. Trwa zwykle kilka dni, ale doświadczeni instruktorzy radzą, aby poświęcić na niego co najmniej tydzień. Zapoznanie się ze wszystkimi ważnymi informacjami dotyczącymi bezpieczeństwa w przestworzach jest bowiem kluczem do satysfakcji i rozważnego podejścia do nowego hobby.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

"Halo Polacy". Mieszka z dala od ojczyzny. Tęskni tylko za jednym

Aby uzyskać uprawnienia do samodzielnego latania na paralotni, należy zdać państwowy egzamin, który składa się z części teoretycznej i praktycznej. Dopiero wtedy kursant otrzymuje świadectwo, które uprawnia go do samodzielnych lotów na paralotni – to swoiste paralotniarskie "prawo jazdy". Osobom, które chcą jedynie spróbować lotów na paralotni i sprawdzić, czy są one warte wysiłku i czasu poświęconego na zdobycie uprawnień, polecane są natomiast loty z instruktorem. W jakich miejscach w Polsce szczególnie warto z nich skorzystać?

Podczas lotu paralotnią można poczuć się jak ptak Adobe Stock
Podczas lotu paralotnią można poczuć się jak ptakŹródło: Adobe Stock

Ulubione miejsca polskich paralotniarzy

Idealne miejsca do latania na paralotni to głównie te znajdujące się w górach. Na mapie Polski jest ich całkiem sporo, co daje szerokie pole do popisu. Istnieją jednak sprawdzone miejscówki, do których najchętniej powracają miłośnicy tego emocjonującego sportu. Jednym z nich jest Góra Żar. Jest to miejsce o świetnej infrastrukturze, z przyjemną glacjańsko-lotniczą atmosferą. Co więcej, Góra Żar pozwala na wykonywanie lotów przy szerokim zakresie kierunku wiatrów. Stwarza także świetne warunki dla początkujących paralotniarzy, pozwalając im bezpiecznie praktykować nowe hobby.

d3t7drf

Kolejnym wzniesieniem w Polsce, polecanym przez paralotniarzy, jest góra Skrzyczne. Jest to wzniesienie w Beskidach, które umożliwia starty przy wietrze wiejącym z kierunku północnego i wschodniego. Dodatkowym atutem tego miejsca jest świetnie zorganizowana infrastruktura paralotniarska, a także dostępność kolejki, która zawozi ludzi prosto na sam szczyt wzniesienia. Starty z tej góry są jednak polecane dla bardziej doświadczonych paralotniarzy, gdyż podejście do lądowania jest tu bardziej wymagające.

Widok ze Skrzycznego Adobe Stock
Widok ze SkrzycznegoŹródło: Adobe Stock

Najbardziej zaawansowani paralotniarze chętnie wybierają się natomiast w rejony Beskidu Wyspowego. Jest to bardzo ciekawy pod względem geograficznym region, na którego terenie znajduje się sporo startowisk. Beskid Wyspowy dysponuje zarówno tymi przeznaczonymi dla doświadczonych paralotniarzy, jak i tymi, z których będą mogli bezpiecznie skorzystać początkujący adepci paralotniarstwa. Osoby bez uprawnień mogą tu także skorzystać z lotów w tandemie, organizowanych przez lokalne stowarzyszenia paralotniarskie.

Nad morzem często można zobaczyć paralotniarzy w Rewalu czy Trzęsaczu, ale także na Półwyspie Helskim. Widoku z góry są w tych miejscach nieziemskie.

d3t7drf

Ile kosztuje lot na paralotni z instruktorem?

Miłośnicy latania, którzy chcą spróbować swoich sił na paralotni, powinni zdecydować się na lot z instruktorem. Jest to idealna opcja dla tych ludzi, którzy chcą przeżyć coś zupełnie nowego, podziwiać piękne widoki z lotu ptaka, a także poczuć charakterystyczny dla sportów ekstremalnych dreszczyk emocji. Na lot paralotnią z instruktorem warto zdecydować się tym bardziej, że nie jest to nadmiernie kosztowna impreza – koszt standardowego lotu w tandemie wynosi ok. 250 zł. Co ciekawe, możemy się na niego wybrać nie tylko w pojedynkę, ale także w parze – za lot dla dwóch osób z instruktorem zapłacimy ok. 450 zł.

Przypominamy, że to ostatni moment na wykorzystanie świadczenia w postaci Polskiego Bonu Turystycznego. Jego ważność upływa wraz z dniem 31 marca 2023. Każdy, kto do tej pory nie aktywował bonu na platformie ZUS, powinien to zrobić do końca miesiąca. Kwota z bonu w wysokości 500 zł na każde dziecko do ukończenia osiemnastego roku życia, pozwoli opłacić pobyt w obiekcie noclegowym, czy skorzystanie z atrakcji turystycznej. Lista obiektów, honorujących taką płatność, znajduje się w portalach Nocowanie.pl i Noclegi.pl. Aby uniknąć utraty bonu, konieczne jest dokonanie rezerwacji jeszcze w marcu, jednakże wyjazd może odbyć się w innym terminie. Bon świetnie sprawdzi się do opłacenia zaliczki za pobyt, a nawet całego noclegu podczas długiego weekendu majowego czy wakacji.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3t7drf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3t7drf