Najlepsze państwa do życia w roku 2017
Jakość życia w danym kraju jest tym większa, im doskonalsze funkcjonują w nim zasady, które tworzą perspektywy, napędzają gospodarkę czy mają wpływ na dobre funkcjonowanie biznesu - oceniają autorzy najnowszego badania, dotyczącego najlepszych państw do życia w 2017 r. Które z nich wypadły najlepiej, które najgorzej i na jakiej pozycji uplasowała się Polska? Sprawdźcie koniecznie!
W badaniu wzięło udział łącznie 80 krajów – wybrano te narody, które są najbardziej rozpoznawalne na arenie międzynarodowej, mają wpływ na sytuację na świecie, odpowiadają za 95 proc. globalnego PKP i stanowią 80 proc. ogólnej populacji. Ponadto, aby zaistnieć w rankingu, musiały znaleźć się w pierwszej setce krajów o największym napływie inwestycji zagranicznych czy największym zainteresowanie turystami.
Badanie zostało przeprowadzone przez firmę Y&R’s BAV Consulting w porozumieniu z naukowcami oraz US News & World Report. W ankiecie wzięło udział ponad 21 tys. reprezentatywnych osób ze wszystkich kontynentów, którzy indywidualnie wypowiadali się w 65 kwestiach. W podsumowaniu wyniki i pytania zostały skondensowane do 9 różnych kategorii, których wyniki przedstawiono w skali od 1 do 10. Na ocenę danego kraju wpłyneło m.in. to, jak jest on postrzegany na arenie międzynarodowej oraz jak żyje się w nim osobom z innych nacji, które chciałyby się w nim osiedlić.Obejmuje także potencjał do prowadzenia biznesu, podróżowania oraz inwestowania. Na kolejnych slajdach sprawdzisz wyniki badania.
Miejsca od 10. do 6.
Na miejscu 10. wśród najlepszych krajów do życia znalazła się Norwegia. Zdobyła największą liczbę punktów w kategoriach "obywatelstwo" (respektowanie praw człowieka czy równość płci) i "poziom życia". Wypadała słabo jako militarna czy polityczna potęga.
Miejsce 9. przyznano Francji, która ma może pochwalić się m.in. ogromnym bogactwem historycznym i sporą liczbą rozrywek. Autorzy rankingu ocenili, że wpływ Francji na świat, tak samo jak w przeszłości, także i dziś jest ogromny.
Miejsce 8. zajmuje Australia. Podobnie jak Norwegia, ceniona jest za bardzo wysoką jakość życia i respektowanie praw człowieka. Przewyższa ją w takich kategoriach, jak przyjazne prowadzenie biznesu oraz innowacyjności.
Miejsce 7. należy do Stanów Zjednoczonych. Kraj ten zajmuje pierwsze miejsce na świecie pod względem „mocy” – wpływu na resztę świata czy silnych sojuszy międzynarodowych. Przoduje w innowacyjności i dobrze rozwiniętej infrastrukturze. USA najmniej punktów zdobyło w kategoriach "unikalność" i "dziedzictwo kulturalne".
Miejsce 6. przypadło Szwecji. Oceniono, że jest tam wysoka jakość życia, szanuje się prawo i łatwo zakłada się biznes.
Jak przedstawia się pierwsza „piątka”? Sprawdź na kolejnych slajdach!
Miejsce 5. Japonia
Japonia jest jednym z najbardziej zaawansowanych technologicznie krajów. Zamieszkuje go 126 milionów osób, a większość z nich prowadzi miejski styl życia. To trzecia najsilniejsza gospodarka świata i jeden z największych na globie producentów samochodów i elektroniki. Znana jest jako kraj szanujący tradycje, posiadający wiele wspaniałych zabytków, z których 23 znajduje się na liście UNESCO. Najpowszechniejszym japońskim daniem na świecie jest sushi. Państwo ma napięte relacje z Chinami, Rosja i Koreą Południową – chodzi głównie o nierozwiązane kwestie terytoriów z czasów II wojny. W rankingu najwięcej punktów zdobyła w kategorii „przedsiębiorczość” (2. miejsce na świecie), oznaczającą wysoką innowacyjność, wykwalifikowanych pracowników czy dobrze rozwiniętą infrastrukturę. Najmniej punktów przyznano Japonii w kategorii „przygoda”, za którą według przyjętej przed twórców rankingu metodologii kryją się takie określenia, jak: przyjazny, zabawny, przyjemny klimat, sexy.
Miejsce 4. Niemcy
Nasi zachodni sąsiedzi to najbardziej zaludnione państwo w Unii Europejskiej. Mimo dwóch przegranych wojen w XIX w. i podziału kraju przez kilkadziesiąt lat, aż do czasu upadku Muru Berlińskiego, Niemcy potrafiły szybko nadrobiły zaległości i dziś to jedna z największych gospodarek świata i państwo, które ma ogromną rolę na arenie międzynarodowej. Tamtejsze społeczeństwo jest zamożne i wysoko wykfalifikowane, jednak borykające się z ogromną falą imigrantów.
Niemcy znane są na świecie ze świetnej jakości produktów, Beethovena, literatury, filozofów i Oktoberfest.
Pod względem "przedsiębiorczości" wyprzedziły Japonię i zajmują 1. miejsce na świecie. Niemcy są także w pierwszej dziesiątce w takich kategoriachm, jak: "jakość życia", "moc" i "obywatelstwo".
Miejsce 3. Wielka Brytania
Na podium znalazła się Wielka Brytania, która obejmuje Anglię, Szkocję, Walię i Irlandię Północną. Zjednoczone Królestwo jest wysoko rozwinięte, o dużym dorobku naukowym oraz wywiera znaczący wpływ na światową gospodarkę i politykę oraz wyznacza trendy kulturowe. Posiada jedne z najlepszych uniwersytetów na świecie (Oxford, Cambridge i Imperial College London). Jest też bardzo chętnie odwiedzane przez turystów – prym wiedzie Londyn, odwiedzany przez 30 milionów turystów rocznie! Autorzy badania podkreślają, że ze względu na Brexit nie wiadomo, jak potoczy się przyszłość kraju i jak będzie on odbierany za granicą.
Wielka Brytania w 10 stopniowej skali zdobyła 9,6 punktów. W takich kategoriach, jak: "wpływ kulturowy", "przedsiębiorczość" i "moc" znajduje się w pierwszej piątce. Wielu ankietowanych wskazało też, że dba się tam o prawa obywateli, a jakość życia jest wysoka.
Miejsce 2. Kanada
Kanada jest drugim po Rosji, największym krajem świata. Jest słabo zaludniona, a większość z liczącego niecałe 36 mln społeczeństwa żyję w promieniu 200 km od granicy z USA. To państwo wielokulturowe, z czego jest bardzo dumne. Mimo że funkcjonuje niezależnie, do dziś pozostaje monarchią konstytucyjną, z Elżbietą II jako głową państwa. Kanada cechuje się nowoczesnym społeczeństwem, które jest z w zdecydowanej większości zadowolone ze swojej jakości życia – kraj ten zajął pierwsze miejsce w tej kategorii. Z kolei pod względem szanowania praw obywatelskich jest na 4. miejscu. Uważa się ją natomiast za mało przebojową.
Przed Kanadą stoją wyzwania, z którymi prawdopodobnie będzie musiała poradzić sobie w niedalekiej przyszłości – mowa o francuskojęzycznej prowincji Quebec, która coraz bardziej dąży do całkowitej autonomii.
Miejsce 1. Szwajcaria
Pierwsze miejsce w badaniu na najlepszy kraj do życia na świecie 2017 r. przypadło Szwajcarii, niezwykle malowniczemu państwu, składającego się z 26 kantonów. Jest jednym z najbogatszych na świecie i jednym z niewielu krajów, w których obowiązują tak szeroko stosowane formy demokracji bezpośredniej. Szwajcaria cieszy się bardzo niskim bezrobociem, wykształconym społeczeństwem i bardzo wysokim PKB. Ma świetnie rozwinięty sektor usług finansowych. Kraj szczyci się różnorodnością i wielokulturowością – mieszkańcy, w zależności od regionu, posługują się językami: niemieckim, francuskim, włoskim i retoromańskim.
W żadnym innym państwie nie przypada tyle patentów w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Jest też niewiele nacji, które zachowało tak dużą neutralność podczas wojen. Ankietowani wskazali, że największym atutem Szwajcarii jest poszanowanie prawa i dawanie poczucia wolności, wspieranie innowacyjnych projektów, świetnie rozwinięta infrastruktura, wysoka jakość życia i otwartość na biznes.
Miejsce 31. Polska
Polska zajęła w rankingu 31. miejsce, będąc pomiędzy takimi krajami, jak Izrael (miejsce 30.) oraz Arabia Saudyjska (miejsce 32.). Autorzy badania ocenili, że jesteśmy państwem, którego obecny kształt i sytuacja jest wynikiem wojen i konfliktów na kontynencie europejskim. Przypominają o długiej i bogatej historii Polski, dużej społeczności żydowskiej zamieszkującej te tereny przed II wojną czy komunizmie, który także odcisnął ogromne piętno na naszym narodzie.
96 proc. z 38-milionowej populacji jest polską, słowiańską grupą etniczną. Jesteśmy najsilniejszą gospodarką w Europie Środkowo-Wschodniej, której najsilniejszymi sektorami jest rolnictwo i górnictwo.
Jak nas oceniono?
W kategorii dotyczącej "dziedzictwa i zabytków" jesteśmy na miejscu 19., z kolei pod względem szanowania praw człowieka, równości płci czy władzy politycznej jesteśmy na miejscu 21. Z kolei "jakość życia" stawia nas na 23. pozycji. Najgorzej wypadamy pod względem "przebojowości" – w tej kategorii Polska uplasowała się na przedostatniej, 79. pozycji. Której kraje wypadły najgorzej, które prześcignęliśmy, a jakie nas wyprzedziły? Sprawdź na kolejnym slajdzie!
Które kraje wypadły lepiej, a które gorzej niż Polska?
Polskę wyprzedziła m.in. Rosja (miejsce 27.), którą uznano za kraj bardziej atrakcyjny i posiadający znacznie większą moc na arenie międzynarodowej. To samo dotyczy Chin czy Indii (miejsca 20. i 25.), które są znacznie większe i chętniej odwiedzane przez turystów. Ponadto przed Polską są popularne europejskie państwa, jak Portugalia, Hiszpania, Włochy czy kraje Beneluksu.
Gorzej od nas wypadły m.in. Czechy (miejsce 37), Węgry (miejsce 46.), Chorwacja (miejsce 49.), Słowenia (miejsce 53.) czy Łotwa (miejsce 60.), które wydawałoby się będą posiadać lepszy wynik od Polski. Ostatnie trzy miejsca przypadły Algierii, Iranowi i Serbii. W ocenie badanych, wszystko, począwszy od zabytków, po jakość życia, są w Serbii na bardzo niskim poziomie.