Najpiękniejsze afrykańskie wyspy
Afryka to miejsce, które większości kojarzy się z Saharą, nieobjętymi wzrokiem przestrzeniami i dzikimi zwierzętami. To tutaj możemy zobaczyć naturę nietkniętą przez człowieka oraz plemiona, które od wieków żyją w harmonii z otaczającym je światem. Jednak Czarny Ląd to nie tylko gigantyczny kontynent - to także rajskie archipelagi pełne śnieżnobiałych plaż oblewanych turkusową wodą. Oto najpiękniejsze afrykańskie wyspy.
Afryka to miejsce, które większości kojarzy się z Saharą, nieobjętymi wzrokiem przestrzeniami i dzikimi zwierzętami. To tutaj możemy zobaczyć naturę nietkniętą przez człowieka oraz plemiona, które od wieków żyją w harmonii z otaczającym je światem. Jednak Czarny Ląd to nie tylko gigantyczny kontynent - to także rajskie archipelagi pełne śnieżnobiałych plaż oblewanych turkusową wodą. Oto najpiękniejsze afrykańskie wyspy.
Mauritius jest wyspą na Oceanie Indyjskim, położoną ok. 900 km na wschód od Madagaskaru. Aż do 1598 roku nikt tu nie mieszkał. Później przybyli Holendrzy, następnie Francuzi, a na końcu - Brytyjczycy. Każdy z kolonistów odcisnął na Mauritiusie swoje piętno i do dziś można to odczuć w wielokulturowości tej niezwykle pięknej wyspy. Na turystów czekają tu piękne plaże i fantastyczne tereny do trekkingu. W Parku Narodowym Chamarel, na południowym zachodzie wyspy, istnieje ziemia wulkaniczna mieniąca się różnymi barwami zwana "ziemią siedmiu kolorów". Jest to także jedyne znane miejsce na świecie, gdzie żyły ptaki dodo. Niestety w 80 lat po przybyciu pierwszych osadników gatunek został całkowicie wytępiony.
at/pw
Dżerba
To największa wyspa w północnej Afryce, położona na Morzu Śródziemnym u wybrzeży Tunezji. Od czasów rzymskich z kontynentem łączy ją niewielka grobla. Dżerba to jedno z niewielu miejsc w tym kraju, gdzie wciąż się mówi po berberyjsku. Na wyspie od wieków krzyżowały się wpływy żydowskie i arabskie, czego dowodem są liczne pozostałości i przepiękna architektura wyspy. Na pasie ponad 20 kilometrów są rozlokowane hotele, kasyna i ośrodki wczasowe, gdzie zjeżdżają się liczni turyści z całego świata.
Lamu
Jest to terytorium morskie należące do Kenii, państwa położonego we wschodniej Afryce. Największym skarbem Lamu jest zabytkowe miasto o tej samej nazwie, gdzie ocalała przedkolonialna architektura i układ urbanistyczny. Do budowy domów, z których niemal każdy ma wewnętrzny dziedziniec, użyto koralowca i drewna namorzynowego. Na wyspie nie ma ulic, są tylko kręte aleje i ścieżki, z tego też powodu nie zobaczymy tu zbyt wielu samochodów
Reunion, Francja
Wyspa Reunion to francuskie terytorium zamorskie, położone na Oceanie Indyjskim, ok. 700 km na wschód od Madagaskaru i ok. 200 km na południowy zachód od Mauritiusu. Przez wieki wyspę odwiedzali Arabowie, Portugalczycy, Brytyjczycy i Holendrzy, ale to Francuzom udało się skolonizować Reunion w XVII wieku. Jednym z najbardziej spektakularnych miejsc jest szczyt wulkanu Piton des Neiges, który wznosi się na wysokość ponad 3000 m n.p.m. Mimo że wyspa jest niewielka, znajduje się tu międzynarodowe lotnisko im. Rolanda Garrosa oraz port w Pointe-des-Galets.
Sal
Wśród 10 atlantyckich Wysp Zielonego Przylądka znajduje się rajskie miejsce zwane Sal (port. sól). Swój rozwój wyspa zawdzięczała właśnie dzięki odzyskiwaniu soli i rybołówstwu, a obecnie coraz większe znacznie ma tu przemysł turystyczny. Na Sal powstaje coraz więcej hoteli i ośrodków wypoczynkowych, głównie w stolicy wyspy, Santa Maria. Wszystko to dzięki pięknym, piaszczystym plażom i ponad 350 słonecznym dniom w roku.
Wyspa Świętego Tomasza
W Zatoce Gwinejskiej u zachodniego wybrzeża Afryki znajdują się Wyspy Świętego Tomasza i Książęca. Wyspa Świętego Tomasza leżąca o niecałe 2 km na północ od równika jest największą z archipelagu pięciu wysp. Uprawia się tutaj m.in. kakaowce i palmy kokosowe. Turyści przyjeżdżają tu nurkować w turkusowych wodach zatoki i odkrywać na własną rękę pozostałe wyspy, a także by się napić podobno najlepszej na świecie kawy. Jedną z większych atrakcji jest otwarta dla zwiedzających fabryka czekolady.
Zanzibar
Pachnąca wyspa przypraw nie potrzebuje rekomendacji. Na należącym do Tanzanii Zanzibarze, położonym u wschodnich wybrzeży Afryki, uprawia się m.in. kardamon, cynamon, wanilię i goździki, a także mango, pomarańcze i limonki. Turyści mogą zwiedzać plantacje przypraw i owoców, uprawiać wędkarstwo oceaniczne, a przede wszystkim nurkować w krystalicznie czystej wodzie. Fascynujące połączenie kultur, które ukształtowały to miejsce - afrykańskiej, hinduskiej, arabskiej i europejskiej skłania do aktywnego wypoczynku i poznania tajemnic tej cudownej wyspy.
at/pw