Najpiękniejsze jeziora Europy
Niektóre z nich są największe, inne najczystsze. Łączy je jedno - wszystkie zachwycają piękną lazurową taflą, w której odbijają się wierzchołki gór lub mury zabytkowych budowli. Przedstawiamy 10 najbardziej malowniczych jezior Starego Kontynentu.
Jezioro Bled, Słowenia
Jezioro Bled jest drugie co do wielkości w Alpach Julijskich. Jego wody stwarzają idealne możliwości do aktywnego wypoczynku wśród pięknych widoków. Liczne plaże dysponują wypożyczalniami łódek czy kajaków. W tle ośnieżone szczyty, turkusowa woda, a na środku mała wysepka ze średniowiecznym kościółkiem. To jedno z najczęściej fotografowanych miejsc w Europie. Nad jeziorem, na zboczu skały znajduje się również średniowieczny zamek. Podczas istnienia Królestwa Serbów, Chorwatów i Słoweńców miejscowość była letnią rezydencją jugosłowiańskiej rodziny królewskiej Karadžordževićów.
Jezioro Eibsee, Niemcy
Jezioro Eibsee leży po niemieckiej stronie Alp Bawarsko-Tyrolskich, 9 kilometrów na południe od Garmisch-Partenkirchen – znanego ośrodka sportów zimowych, w którym co roku odbywa się słynny Turniej Czterech Skoczni. Tuż nad taflą jeziora wznosi się najwyższy szczyt Niemiec – Zugspitze (2962 m n.p.m.). W okolicach północnego brzegu można zobaczyć osiem malowniczych wysepek, nadających zbiornikowi śródziemnomorskiego klimatu.
Jezioro Garda, Włochy
Jeśli chcecie się wybrać do miejsca, gdzie elegancja jest absolutnym priorytetem, to koniecznie jedźcie do pałacu Villa Feltrinelli we Włoszech. Ta XIX - wieczna willa ma tylko siedem pokoi, które umeblowane są przepięknymi antykami. Jak już nacieszymy oczy pięknem i przepychem wnętrz, warto pójść na spacer do stuletniego ogrodu, który rozciąga się wokół pałacu.
Ceny od 900 Euro za dobę.
www.verana.com
Jezioro Genewskie, Szwajcaria
Jezioro Genewskie jest jednym z największych w Europie – zajmuje powierzchnię 581 kilometrów kwadratowych. Położone jest na terenie Szwajcarii i Francji. Dzieli się na dwie części: le Petit Lac (od Genewy po Yvoire we Francji) oraz le Grand Lac (od Yvoire do Villeneuve).
Na zdjęciu: zamek Chillon, leżący na szwajcarskim brzegu jeziora Genewskiego, na jego wschodnim krańcu.
Jezioro Czorsztyńskie, Polska
Na pograniczu dwóch pasm górskich - Pienin i Gorców znajdziemy Jezioro Czorsztyńskie. Zbiornik wodny na Dunajcu powstał w wyniku zbudowania zapory wodnej. Nad jego brzegiem leży malowniczy zamek w Niedzicy oraz ruiny zamku w Czorsztynie. Urody dodaje bliskość przyrody Pienińskiego Parku Narodowego, a przy dobrej pogodzie na horyzoncie zobaczymy tatrzańskie szczyty.
Szczyrbskie Jezioro, Słowacja
Szczyrbskie Jezioro należy do jednych z najpiękniejszych jezior po słowackiej stronie Tatr. Znajduje się na wysokości 1346 m n.p.m. W jego okolicy mieści się wiele pensjonatów i hoteli - nad samym brzegiem widać charakterystyczny trójk ątny budynek hotelu Patria. Jest tu także skocznia narciarska, na której do dziś odbywają się zawody. Choć jezioro posiada przystań dla łódek, pływanie na nim jest zabronione, więc turystom pozostaje podziwianie pięknego widoku z jednej z ławeczek na brzegu.
Jezioro Annecy, Francja
W dorzeczu Rodanu, w sercu Alp Sabaudzkich kryje się jezioro Annecy. To drugie co do wielkości jezioro francuskie uznawane jest za jedno z najczystszych w Europie. Panują tu wspaniałe warunki do uprawiania najróżniejszych sportów wodnych. Turystów przyciąga również miejscowość Annecy, zwana Alpejską Wenecją, z racji wielu mostów i kanałów.
Jeziora Plitwickie, Chorwacja
Na terenie Liki, w pobliżu granicy z Bośnią, między górami Mala Kapela a Pljesevica, leży Park Narodowy Jezior Plitwickich. Jego największą atrakcją są dwie grupy tarasowo usytuowanych jezior połączonych licznymi strumieniami i wodospadami uformowanymi w skałach dolomitowych i wapiennych. Różnica wysokości między najwyżej i najniżej położonymi zbiornikami wynosi 135 metrów. Jeziora położone wyżej są większe i znajdują się w dolinie zbudowanej z dolomitów, a ich brzegi porasta bujny las. Niższą grupę jezior otaczają tylko rzadkie zarośla.
Hallstatt
Hallstatt to nazwa zarówno jeziora, jak i miejscowości w Alpach Salzburskich, malowniczo położonej nad jego brzegami. Wraz z całym regionem Salzkammergut znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Poza pięknymi widokami miasteczko ma do zaoferowania cmentarz z epoki żelaza (800 r. p.n.e.) oraz kopalnię soli z epoki brązu, w której w 1734 roku znaleziono zakonserwowane w soli zwłoki prehistorycznego górnika.
Jezioro Awe, Szkocja
Najdłuższe słodkowodne jezioro w Szkocji nosi nazwę Awe i ma aż 53 kilometry długości, przy średniej szerokości ok. 1 kilometra. Są tu idealne warunki dla zapalonych wędkarzy – można tu złapać między innymi łososia. Na północnym brzegu jeziora Awe znajdują się ruiny jednego z najbardziej malowniczych szkockich zamków – Kilchurn. Na jeziorze znajduje się także wyspa o nazwie Innis Chonnell.