Trwa ładowanie...

Najpiękniejsze miejsca na wakacje w Dalmacji. Niedroga i przepiękna Riwiera

Polacy od dawna uznają Chorwację za jedno z najlepszych miejsc na urlop. Głównymi powodami są ciepłe morze, niskie ceny, a także mnóstwo atrakcji zarówno dla par, jak i całych rodzin. Klimatyczne miasteczka i długie plaże są na wyciągnięcie ręki.

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Najpiękniejsze miejsca na wakacje w Dalmacji. Niedroga i przepiękna RiwieraŹródło: Shutterstock.com
dk9uiu3

Dwa światy Dalmacji

Ze względu na dostęp do Adriatyku, Chorwacja charakteryzuje się klimatem śródziemnomorskim w części przybrzeżnej oraz umiarkowanym w głębi lądu. To dzieli Dalmację na dwie części. Z tego względu latem temperatura w Dubrowniku może sięgać 28-30 st. C, podczas gdy w górzystych terenach ujemne temperatury mogą utrzymywać się przez dużą część roku. Opady deszczu na południu są rzadkością, na północy natomiast mogą sięgać nawet 3000 mm w ciągu roku.

Dubrownik to piękny przykład zachowania średniowiecznej zabudowy Starego Miasta Shutterstock.com
Dubrownik to piękny przykład zachowania średniowiecznej zabudowy Starego Miasta Źródło: Shutterstock.com

Dubrownik – Stare Miasto w pełnej krasie

Jedna z najsłynniejszych miejscowości południowej Chorwacji przyciąga turystów nie tyle ze względu na plaże, ale z powodu wspaniałych i licznych zabytków. Na największą uwagę zasługuje sam układ miasta, w którym układ starówki nie zmieniał się od czasów średniowiecza. W stanie niezmienionym pozostały również fortyfikacje, których baszty i bramy są jednymi z chętniej odwiedzanych przez turystów miejsc. Wejścia do portu strzeże Fort świętego Jana, w którym znajdują się Muzeum Morskie oraz oceanarium. Stradun, główna ulica Starego Miasta, jest skupiskiem wielu zabytkowych budowli. Na obuj jej końcach znajdują się dwie fontanny, Wielka i Mała Studnia Onofria. Przy pierwszej mieści się zbudowany w XIII wieku klasztor Klarysek, którego część obecnie pełni funkcję restauracji.

dk9uiu3

Chorwacka Riwiera

Entuzjastów plażowania i sportów wodnych przyciąga natomiast Riwiera Makarska, najpopularniejszy region turystyczny Chorwacji. Wybrzeże składa się z kilometrów żwirowych i piaszczystych plaż oraz ciągnącej się wzdłuż niego Magistrali Adriatyckiej. Połączenie ciepłego wybrzeża ze sporymi wzniesieniami przypadnie do gustu zarówno fanom wypoczynku, jak i entuzjastom pieszych wędrówek. Warto poświęcić jeden dzień urlopu na wycieczkę po okolicznych terenach. Godnym polecenia miejscem jest kanion rzeki Cetiny. Dziesiątki wodospadów, jaskiń i strome, niemal pionowe ściany to efekt milionów lat działalności wody.

Bezpieczna przystań

Riwiera wzięła swoją nazwę od miasta Makarska, które jest najpopularniejszym kurortem wypoczynkowym w regionie. Długie, choć nieco wąskie plaże miejscami mogą być zatłoczone, jednak przy odrobinie szczęścia każdy znajdzie coś dla siebie. Makarska ożywa w nocy, wtedy to rozpoczynają się imprezy kulturalne i dyskoteki organizowane na świeżym powietrzu. Pomimo dużej ilości klubów i pubów oraz wielu turystów, miasto to uchodzi za jedno z najbezpieczniejszych w regionie. Makarska słynie również z szerokiej gamy możliwości dla wielbicieli sportów wodnych. Dla amatorów przygotowano również kursy z windsurfingu i kitesurfingu. W tamtejszym porcie można również zamówić wycieczkę do jednej z licznych wysp rozsianych przy wybrzeżu.

Rokrocznie Dalmacja przyciąga rzesze turystów Shutterstock.com
Rokrocznie Dalmacja przyciąga rzesze turystów Źródło: Shutterstock.com

Dalmacja to niedrogie rozwiązanie dla rodzin, które pragną wypoczynku w komfortowych warunkach za niewielką cenę. Bogata historia dalmackich miasteczek i ciągnące się po horyzont plaże zachwycą każdego, kto pragnie wyciszenia i odpoczynku. Osoby, które wolą spędzać czas czynnie również nie będą zawiedzione, a to ze względu na dostępne na miejscu sporty wodne i szeroką gamę imprez na świeżym powietrzu.

Zobacz też: Polscy turyści w Chorwacji

icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

dk9uiu3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dk9uiu3