Najpiękniejsze parki narodowe
Parki narodowe zachwycają bogactwem przyrody i krajobrazów. Proponujemy tym razem spojrzeć na nie z innej perspektywy. Przedstawiamy najbardziej zadziwiające i zapierające dech w piersiach parki oczami satelitów NASA.
Parki narodowe zachwycają bogactwem przyrody i krajobrazów. Proponujemy tym razem spojrzeć na nie z innej perspektywy. Przedstawiamy najbardziej zadziwiające i zapierające dech w piersiach parki oczami satelitów NASA.
Park Narodowy Doliny Śmierci, USA
Ta wielokolorowa mozaika to najbardziej suche miejsce Ameryki i jedno z najgorętszych na Ziemi - Dolina Śmierci. Znajduje się na pustyni Mojave w południowej części stanu Kalifornia. Dolinę otacza potężne pasmo górskie Panamint z najwyższym szczytem Telescope Peak (3368 m n.p.m.).
Park Narodowy Egmont, Nowa Zelandia
Założony w 1900 roku, Park Narodowy Egmont znajduje się w Nowej Zelandii, na zachód od New Plymouth na Wyspie Północnej. Na jego terenie znajduje się - widoczny na zdjęciu - wulkan Egmont, którego wysokość wynosi 2518 m n.p.m..
Park Narodowy Everglades, USA
Położony na gorącej Florydzie, Park Narodowy Everglades utworzono w 1947 roku, by chronić ekosystem lasów namorzynowych. Stanowi miejsce rozrodu ptaków tropikalnych. Ma także bardzo duże znaczenie gospodarcze – zaopatruje południową cześć Florydy w wodę pitną.
Park Narodowy Namib-Naukluft, Namibia
Ten niesamowicie prezentujący się krajobraz to Park Narodowy Namib-Naukluft. Położony w środkowo-zachodniej części kontynentu afrykańskiego, powstał w 1979 roku poprzez połączenie obszarów dwóch istniejących terenów ochronnych: Parku Narodowego Pustyni Namib oraz Parku Narodowego Zebry Górskiej – Naukluft.
Park Narodowy Capitol Reef, USA
Nazwa parku Kapitol Reef pochodzi od białych kopuł skalnych, przypominających architekturę Kapitolu w Waszyngtonie. Prezydent Franklin Roosevelt ustanowił ten cenny obszar (152 km kw.) pomnikiem narodowym w 1937 roku, natomiast park narodowy utworzono w 1971 roku (979 km kw.).
Park Narodowy Glacier Bay, USA
Wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, Park Narodowy Glacier Bay znajdziemy na Alasce. Zatoka Lodowców zachwyca niesamowitymi formacjami. Inicjatorem powstania parku (utworzonego ostatecznie w 1980 roku) był przyrodnik John Muir – autor dziennika „Travels in Alaska”.
Park Narodowy Sirmilik, Kanada
Najmłodszy park narodowy Kanady – Sirmilik – ma zaledwie 11 lat. Obejmuje obszar wsypy Bylot, cieśniny Oliviera oraz półwyspu Borden. Na niesamowity krajobraz parku Sirmilik składają się góry z lodowcami, fiordy, zatoki, ale także obszary tundrowe.
Park Narodowy Isle Royal, USA
Park Narodowy Isle Royale, w stanie Michigan, dostępny jest tylko drogą morską. Istnieje od 1940 roku. Na jego terenie poza dużą Isle Royale, znajdują się inne, mniejsze wysepki Jeziora Górnego. Żyje tu około 25 wilków i licząca 1000 osobników populacja łosi.
Park Narodowy Grand Teton, USA
Istniejący od 1929 roku, Park Narodowy Grand Teton znajduje się w stanie Wyoming i obejmuje 1255 km kw. Jego nazwa pochodzi od najwyższego szczytu w paśmie Teton – Grand Teton. Na terenie parku znajduje się dobrze rozwinięta sieć szlaków turystycznych o łącznej długości 300 km.