Najpiękniejsze parki narodowe

Najpiękniejsze parki narodowe

Parki narodowe zachwycają bogactwem przyrody i krajobrazów. Proponujemy tym razem spojrzeć na nie z innej perspektywy. Przedstawiamy najbardziej zadziwiające i zapierające dech w piersiach parki oczami satelitów NASA.

Parki narodowe zachwycają bogactwem przyrody i krajobrazów. Proponujemy tym razem spojrzeć na nie z innej perspektywy. Przedstawiamy najbardziej zadziwiające i zapierające dech w piersiach parki oczami satelitów NASA.

1 / 9

Park Narodowy Doliny Śmierci, USA

Obraz
© NASA

Ta wielokolorowa mozaika to najbardziej suche miejsce Ameryki i jedno z najgorętszych na Ziemi - Dolina Śmierci. Znajduje się na pustyni Mojave w południowej części stanu Kalifornia. Dolinę otacza potężne pasmo górskie Panamint z najwyższym szczytem Telescope Peak (3368 m n.p.m.).

2 / 9

Park Narodowy Egmont, Nowa Zelandia

Obraz
© NASA

Założony w 1900 roku, Park Narodowy Egmont znajduje się w Nowej Zelandii, na zachód od New Plymouth na Wyspie Północnej. Na jego terenie znajduje się - widoczny na zdjęciu - wulkan Egmont, którego wysokość wynosi 2518 m n.p.m..

3 / 9

Park Narodowy Everglades, USA

Obraz
© NASA

Położony na gorącej Florydzie, Park Narodowy Everglades utworzono w 1947 roku, by chronić ekosystem lasów namorzynowych. Stanowi miejsce rozrodu ptaków tropikalnych. Ma także bardzo duże znaczenie gospodarcze – zaopatruje południową cześć Florydy w wodę pitną.

4 / 9

Park Narodowy Namib-Naukluft, Namibia

Obraz
© NASA

Ten niesamowicie prezentujący się krajobraz to Park Narodowy Namib-Naukluft. Położony w środkowo-zachodniej części kontynentu afrykańskiego, powstał w 1979 roku poprzez połączenie obszarów dwóch istniejących terenów ochronnych: Parku Narodowego Pustyni Namib oraz Parku Narodowego Zebry Górskiej – Naukluft.

5 / 9

Park Narodowy Capitol Reef, USA

Obraz
© NASA

Nazwa parku Kapitol Reef pochodzi od białych kopuł skalnych, przypominających architekturę Kapitolu w Waszyngtonie. Prezydent Franklin Roosevelt ustanowił ten cenny obszar (152 km kw.) pomnikiem narodowym w 1937 roku, natomiast park narodowy utworzono w 1971 roku (979 km kw.).

6 / 9

Park Narodowy Glacier Bay, USA

Obraz
© NASA

Wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, Park Narodowy Glacier Bay znajdziemy na Alasce. Zatoka Lodowców zachwyca niesamowitymi formacjami. Inicjatorem powstania parku (utworzonego ostatecznie w 1980 roku) był przyrodnik John Muir – autor dziennika „Travels in Alaska”.

7 / 9

Park Narodowy Sirmilik, Kanada

Obraz
© NASA

Najmłodszy park narodowy Kanady – Sirmilik – ma zaledwie 11 lat. Obejmuje obszar wsypy Bylot, cieśniny Oliviera oraz półwyspu Borden. Na niesamowity krajobraz parku Sirmilik składają się góry z lodowcami, fiordy, zatoki, ale także obszary tundrowe.

8 / 9

Park Narodowy Isle Royal, USA

Obraz
© NASA

Park Narodowy Isle Royale, w stanie Michigan, dostępny jest tylko drogą morską. Istnieje od 1940 roku. Na jego terenie poza dużą Isle Royale, znajdują się inne, mniejsze wysepki Jeziora Górnego. Żyje tu około 25 wilków i licząca 1000 osobników populacja łosi.

9 / 9

Park Narodowy Grand Teton, USA

Obraz
© NASA

Istniejący od 1929 roku, Park Narodowy Grand Teton znajduje się w stanie Wyoming i obejmuje 1255 km kw. Jego nazwa pochodzi od najwyższego szczytu w paśmie Teton – Grand Teton. Na terenie parku znajduje się dobrze rozwinięta sieć szlaków turystycznych o łącznej długości 300 km.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)