Trwa ładowanie...

Najpiękniejsze wodospady świata. Gdzie są i dlaczego warto je zobaczyć?

Wodospady to jedne z tworów natury, które od zawsze przyciągają i hipnotyzują rzesze turystów swoim ogromem. Niektóre z nich stały się znanymi na całym świecie atrakcjami turystycznymi, które trzeba odwiedzić, będąc w okolicy, a inne wciąż kryją się wśród dziewiczej przyrody i można je oglądać tylko z daleka. Jakie są najpiękniejsze wodospady świata? Gdzie są położone i z czego słyną?

Najpiękniejsze wodospady świata. Gdzie można je zobaczyć? Na zdjęciu wodospad IguazuNajpiękniejsze wodospady świata. Gdzie można je zobaczyć? Na zdjęciu wodospad IguazuŹródło: Getty Images
d1u0n2t
d1u0n2t

Najpiękniejsze wodospady świata - Wodospad Niagara

Niagara jest chyba najbardziej znanym wodospadem na świecie. Jest położony na granicy Kanady i Stanów Zjednoczonych, na rzece Niagara, która łączy jeziora Ontario i Erie. Jego wysokość to ponad 50 m, ale najbardziej imponująca jest jego rozciągłość - wodospad mierzy aż 1200 m szerokości. Składa się z dwóch oddzielnych kaskad, jedna leży na granicy, a druga w całości na terenie USA. Wodospad najlepiej jest oglądać od strony kanadyjskiej, ponieważ to tam widok jest najlepszy. Kanadyjski uskok Niagary jest nazywany Podkową. Jego wysokość to ponad 50 m, ale najbardziej imponująca jest jego rozciągłość - wodospad mierzy aż 1200 m szerokości. Składa się z dwóch oddzielnych kaskad, jedna leży na granicy, a druga w całości na terenie USA. Wodospad najlepiej jest oglądać od strony kanadyjskiej, ponieważ to tam widok jest najlepszy. Kanadyjski uskok Niagary jest nazywany Podkową.

Najpiękniejsze wodospady świata - Wodospady Iguazu

Wodospady Iguazu są jednymi z częściej odwiedzanych wodospadów w Ameryce Południowej i jednocześnie jednym z bardziej złożonych systemów wodospadów na całym świecie. Położone są na granicy między Argentyną, a Brazylią w niezwykle malowniczym rejonie. Są złożone z ponad 250 oddzielnych strug wody, których wysokość wynosi około 70 m. Wodospady te zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO, a fundacja New7Wonders zaliczyła je na listę siedmiu nowych cudów świata. Najbardziej rozpoznawalnym wodospadem w kompleksie Iguazu jest Garganta del Diablo o wysokości 82 m. Wodospad ten można podziwiać z pobliskiego tarasu widokowego. Co ciekawe, szum wodospadu słychać w odległości 20 km od kompleksu.

Najpiękniejsze wodospady świata - Wodospad Svartifoss

Svartifoss położony na Islandii w Parku Narodowym Skaftafell. Jego ściany są pokryte przez ciemny bazalt, przez co Svarifoss nazywa się Czarnym Wodospadem. W trakcie, gdy wodospad powstawał, jego ściany uformowały się w kolumny, co nadaje mu wyjątkowy wygląd. Kształt tego cudu natury był inspiracją podczas projektowaniu kościoła Hallgramskirkja oraz Teatru Narodowego w Reykjaviku.

Wodospad Svartifoss Getty Images, Daniel Dickman
Wodospad SvartifossŹródło: Getty Images, Daniel Dickman

Najpiękniejsze wodospady świata - Wodospad Gullfoss

Kolejny wodospad na Islandii, który zdecydowanie różni się od Svartifoss to Gullfoss. Wodospad składa się z dwóch katarakt, które mierzą łącznie 32 m. Na początku XX wieku pojawiały się koncepcje, żeby przekształcić ten wodospad w elektrownię wodną, ale nie doszło do ich realizacji. Dziś wodospad leży na terenie parku narodowego, którego wodospad jest największą atrakcją.

d1u0n2t

Najpiękniejsze wodospady świata - Wodospad Bigar

Bigar to wodospad, który leży w Rumunii i jest naprawdę niewielki – ma jedynie około 8 m wysokości. Jego niezwykłość wynika z niespotykanego kształtu, który przypomina skalny dzwon porośnięty mchem, po którym woda spływa we wszystkie strony.

Najpiękniejsze wodospady świata - Wodospad Ban Gioc-Detian

Wodospad Ban Gioc-Detian leży na granicy Wietnamu i Chin i jest podzielony na dwie części. Obydwie części łączą się podczas pory deszczowej, gdy są zasilone ogromnymi ilościami wody.

Najpiękniejsze wodospady świata - Wodospad Baatara Gorge

Baatara Gorge jest położony w Libanie i mierzy około 255 m wysokości. Od innych wodospadów odróżnia go to, że woda poniżej wodospadu wpada do jaskini wapiennej Baatara Pothole. Przez jaskinię przechodzi szlak turystyczny, dzięki czemu można oglądać wodospad z bardzo bliska.

d1u0n2t

Najpiękniejsze wodospady świata - Wodospad Salto Angel

Wodospad Salto Angel jest położony w Wenezueli w głębi dżungli na terenie Parku Narodowego Canaima. Wodospad ten jest najwyższy na świecie - mierzy aż 979 m, a najdłuższy pojedynczy uskok ma 807 m wysokości. Wody Salto Angel spadają z pionowych ścian Auyantepui, czyli jednej z najbardziej znanych w Wenezueli gór o płaskim szczycie. Jest to największa atrakcja Parku, którą chętnie odwiedzają również wielbiciele sportów ekstremalnych i skoków BASE.

Najpiękniejsze wodospady świata - Wodospady Wiktorii

Wodospady Wiktorii są położone na granicy Zambii i Zimbabwe na rzece Zambezi. Leżą na terenie Parku Narodowego Wodospadów Wiktorii i zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Szerokość wodospadów wynosi około 1,7 km, a ich wysokość to ponad 100 m. Wodospady są zaliczane do siedmiu cudów świata natury.

Najpiękniejsze wodospady świata - Wodospad Asik-Asik

Wodospad Asik-Asik położony na wyspie Mindanao na Filipinach. Wodospad jest prawdziwym ewenementem, ponieważ nie jest zasilany przez jezioro ani rzekę i nie wyjaśniono do końca, skąd bierze się w nim woda. Prawdopodobnie źródło położone jest pod ziemią albo głęboko w skałach, jednak bujna roślinność uniemożliwia znalezienie miejsca, skąd wypływa woda. Asik-Asik jest wyjątkowy również z tego względu, że woda spływa po ścianie, która jest porośnięta bujną, tropikalną roślinnością.

Wodospad Asik-Asik Getty Images, LaserLens
Wodospad Asik-AsikŹródło: Getty Images, LaserLens

Najpiękniejsze wodospady świata - Wodospady Purakaunui

Wodospady Purakaunui są położone na rzece o tej samej nazwie na Wyspie Południowej Nowej Zelandii, a dokładniej w Catlins. Wodospad jest złożony z trzech osobnych kaskad i jako jeden z niewielu wodospadów w południowej części Nowej Zelandii nie leży w górach.

Niesamowite wodospady Hukou

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1u0n2t
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1u0n2t