Najpiękniejsze wyspy Bałtyku
Wyspa wiecznego słońca, morska enklawa, bajeczne krajobrazy, cisza i spokój... czy to określenie jednej z wysp ulokowanych na Morzu Śródziemnym? Nic bardziej mylnego. Takimi właśnie słowami opisywane są wyspy rozsiane po Morzu Bałtyckim. Jest ich wiele i wszystkie mamy w zasięgu ręki. Zalety wysp Bałtyku trudno opisać w kilku słowach. Dla turystów najważniejsze jest to, że posiadają wszystko, co powoduje szybsze bicie ich serc - niekończące się plaże, dziewiczą naturę, luksusowe kąpieliska i kameralne miejsca wypoczynku. Oferują zupełnie inny nastrój niż wyspy greckie, chorwackie, czy włoskie. Sprawdźmy, jakie są największe ich zalety i jak się na nie dostać.
Wyspa wiecznego słońca, morska enklawa, bajeczne krajobrazy, cisza i spokój... czy to określenie jednej z wysp ulokowanych na Morzu Śródziemnym? Nic bardziej mylnego. Takimi właśnie słowami opisywane są wyspy rozsiane po Morzu Bałtyckim. Jest ich wiele i wszystkie mamy w zasięgu ręki. Zalety wysp Bałtyku trudno opisać w kilku słowach. Dla turystów najważniejsze jest to, że posiadają wszystko, co powoduje szybsze bicie ich serc - niekończące się plaże, dziewiczą naturę, luksusowe kąpieliska i kameralne miejsca wypoczynku. Oferują zupełnie inny nastrój niż wyspy greckie, chorwackie, czy włoskie. Sprawdźmy, jakie są największe ich zalety i jak się na nie dostać.
Perła Bałtyku, Majorka Północy i Słoneczna Wyspa - to tylko niektóre określenia ściśle związane z Bornholmem. Piękna, najcieplejsza wyspa Bałtyku, leży zaledwie 100 km od polskiego wybrzeża. Atutów ma wiele. Przede wszystkim to niekończące się plaże, klify, lasy, wrzosowiska, jeziora, wąwozy i bagna, wapienne i piaskowcowe zagrody... Poza niezaprzeczalnie wywierającą wielkie wrażenie naturą, przyciąga też fascynującą historią i interesującą kulturą. Bornholm kochają rowerzyści. 235 km ścieżek rowerowych położone są z dala od ulicznego zgiełku. Dzięki temu zwiedzanie wyspy na jednośladzie jest bezpieczne i przyjemne dla całych rodzin.
Jak się dostać: ze Świnoujścia lub z Kołobrzegu na Bornholm bezpośrednio dopłynąć można promem.
ml
Wyspy na Morzu Bałtyckim - Gotlandia, Szwecja
Gotlandia, nazywana Wyspą Wikingów, jest największą morską enklawą usytuowaną na południe od Sztokholmu. To też największa wyspa Morza Bałtyckiego, mająca 170 km długości i 50 km szerokości. Od lat uznawana za najpiękniejszą szwedzką wyspę urlopową, przyciąga tysiące turystów z całej Europy. Perłą Gotlandii jest jej stolica Visby. Oczarowuje wspaniałymi murami obronnym okalającymi miasto, licznymi średniowiecznymi kamieniczkami oraz kościołami. Gotlandia pełna jest kontrastów, a ukojenia szukać tu można wśród świerkowo-sosnowych lasów i przepięknych plaż z niezwykłymi formacjami skalnymi. Wyspa jest też bardzo dobrze przygotowana dla rowerzystów w każdym wieku i o różnym przygotowaniu fizycznym. Wszędzie można tu dojechać rowerem.
Jak się dostać: *promem z *Gdańska do Nynashamn, następnie z Nynashamn na Gotlandię.
Wyspy na Morzu Bałtyckim - Olandia, Szwecja
Sielska atmosfera oraz długie piaszczyste plaże to wizytówka Olandii, zwaną wyspą wiatrów i słońca. Urzekające krajobrazy, stare młyny i farmy zachęcają do spędzenia relaksujących wakacji. Południowa cześć to obszary stepowe, wpisane na listę UNESCO. Jest tu wyjątkowo do tego stopnia, że Olandia stała się ulubionym miejscem wypoczynku szwedzkiej rodziny królewskiej. Dla zwiedzających otwarty jest park letniej rezydencji rodziny królewskiej. Na wyspie znajduje się sieć dobrze przygotowanych ścieżek rowerowych. Poruszanie się po Olandii nie przysparza wielu problemów, ponieważ jest tu bardzo płasko - najwyższe wzniesienie ma zaledwie 56 metrów.
Jak się dostać: z Gdyni do Karlskrony promem, później autobusem na *Olandię *(połączona jest ze stałym lądem mostem o długości 6 km).
Wyspy na Morzu Bałtyckim - Rugia, Niemcy
Bujne lasy, ciągnące się kilometrami piaszczyste plaże, wysokie klify i sielankowe rybackie wioski zachwycają przyjezdnych na największej i najbardziej atrakcyjnej wyspie Niemiec. Do odpoczynku zachęcają nie tylko piękne dworki, ale też wytworne hotele. Ich urok dawniej docenił tu Tomasz Mann i niemiecki kanclerz Bismarck. Jak zwiedzać Rugię? Można rowerem lub żaglówką. Jest też "Pędzący Roland", ponad 100-letnia kolejka wąskotorowa, którą z prędkością 30 km/h można dojechać do poszczególnych miejscowości nadmorskich na wyspie.
Jak się dostać: ze Szczecina lub Świnoujścia do *Stralsundu *dojechać można samochodem.
Wyspy na Morzu Bałtyckim - Alandy, Finlandia
6757 wysp skupionych w jednym archipelagu (największym w Europie) to dla odwiedzających bajeczne krajobrazy i oaza ciszy. Odpoczynek tu przeznaczony jest raczej dla osób, które chcą uciec od codziennego wielkomiejskiego zgiełku. Wszechobecny spokój i urzekająca przyroda to mieszanka idealna. Tak spędzają tu urlop Szwedzi, Duńczycy, Niemcy i Norwegowie. Niewielki ruch na drogach oraz płaskie ukształtowanie terenu sprzyjają podróżowaniu rowerem, choć można tu też żeglować, wędkować, albo po prostu wynająć niewielki domek i napawać się pięknym krajobrazem. Poszukujący śladów historii znajdą tu też wiele zabytków, choćby zamek Kastelholm z XIV wieku. Przyjeżdżając tu wiedzieć należy, że choć Alandy należą formalnie do Finlandii, działają jako samodzielna, niezależna ekonomicznie jednostka. Wyspy mają swój parlament, hymn, flagę i znaczki, a jego mieszkańcy wyraźnie podkreślają swoją niezależność.
Jak się dostać: najlepiej płynąc promem z Gdańska do Sztokholmu, później kolejnym promem na wyspę. Prom ze Sztokholmu przypływa do Mariehamn.
Wyspy na Morzu Bałtyckim - Sarema, Estonia
Największa wśród estońskich wysp, Sarema, dzięki miejscowym wikingom znana była już w średniowieczu. Dziś oblegają ją amatorzy słońca i wypoczynku w otoczeniu bajecznej natury. Stolicą i zarazem jedynym miastem na wyspie jest Kuressaare. Znakami rozpoznawczymi Saremy są wiatraki, łąki porośnięte jałowcami, piwo domowe i zamek biskupi w Kuressaare. Są też jeziora będące odciętymi zatokami - Suur Laht i Mullutu Laht, rezerwat geologiczny niedaleko wioski Kaali (z kraterami powstałymi wskutek uderzenia meteorytu), forty koliste w Lihulinn i Kaarma oraz forteca kawalerów mieczowych Maasi. Wyspa od lat należy do najpopularniejszych regionów turystycznych Estonii. Powszechny środek lokomocji? Oczywiście rower.
Jak się dostać: najpierw należy dojechać do Tallina. Następnie, aby dostać się na Saremę, trzeba dopłynąć promem na wyspę Muhu, a z niej przejechać po długiej grobli.
Wyspy na Morzu Bałtyckim - Lolland, Dania
Lolland *na przełomie XIX i XX wieku była największym skupiskiem Polonii duńskiej. Dzisiaj jak magnes przyciąga podróżników spragnionych pięknej, nieskażonej przyrody i odosobnienia. Trzecia co do wielkości duńska wyspa ma się czym pochwalić. Moc zieleni, olśniewające skały kredowe wznoszące się ponad niebieskim morzem i plaże uznane za najczystsze w Europie. To idealne miejsce dla turystów marzących o aktywnym wypoczynku wśród natury oraz tych, którzy są zainteresowani historią *Wikingów. Ścieżki rowerowe wiodą przez piękne łąki, wzdłuż czystych jezior i przez czarujące wioski rybackie. Morze Bałtyckie jest tu przyjazne fanom windsurfingu, żeglarstwa lub nauki nurkowania. Dzieci zachwycona będą wizytą w Parku _ Safari Knuthenborg _, jednej z największych atrakcji turystycznych Europy.
Jak się dostać: ze *Świnoujścia promem do Ystad, później samochodem na wyspę *Lolland.
ml