Trwa ładowanie...

Najstarsze hotele świata. Przetrwały wojny, zarazy i rewolucje

Gdzie podczas podróży zatrzymywali się samuraje? Który hotel przetrwał czarną śmierć, a który gościł Winstona Churchilla? Oto 8 najstarszych hoteli na świecie. Skrywają niezwykłe historie!

Share
Najstarsze hotele świata. Przetrwały wojny, zarazy i rewolucjeŹródło: Shutterstock.com
d3pzce8

Tam, gdzie nocowali samuraje

Według Księgi Rekordów Guinnessa, najstarszy hotel na świecie zbudowano w 705 r. Japonii. Nishiyama Onsen Keiunkan funkcjonuje do dziś i jest chętnie odwiedzany przez gości. Tradycyjny ryokan (hotel, gospoda) znajduje się w malowniczej dolinie otoczonej górami, w prefekturze Yamanashi. Ze względu na położenie tuż przy gorących źródłach, był niezwykle popularny wśród arystokracji, dowódców wojskowych oraz samurajów. Co ciekawe, od jego założenia właścicielami hotelu jest ciągle ta sama rodzina.

keiunkan.co.jp
Źródło: keiunkan.co.jp

Relaks w gorących źródłach od VIII w.

Również w Japonii znajduje się drugi najstarszy hotel na świecie. Houshi Ryokan został otwarty w 718 r., a od początku swojego istnienia większość jego właścicieli przyjmowała to samo imię. Obiekt mieści się w prefekturze Ishikawa i do dzisiaj jest popularny ze względu na gorące źródła, w których mogą odpoczywać goście.

Hoshi Ryokan / Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY
Źródło: Hoshi Ryokan / Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY

Hotel, który przetrwał czarną śmierć

To właśnie w Niemczech powstał najstarszy hotel w Europie. Zum Roten Bären otwarto w 1120 r. Jest starszy od Fryburga – miasta, w którym się znajduje. Piwnice hotelu zachowały pierwotną architekturę, choć w ciągu dziewięciu wieków został poddany wielu renowacjom. Liczne zmiany nie dziwią jednak, jeśli zna się historię ośrodka – budynek przetrwał plagę dżumy, reformację, dwie wojny światowe, zmiany ustrojowe, a nawet państwowe, ponieważ przez chwilę leżał w granicach Francji.

Zum roten Bären / Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY
Źródło: Zum roten Bären / Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY

Hotel, w którym gościli Churchill, Taylor czy Grant

Najstarszy angielski hotel, The Olde Bell, znajduje się w położonej na zachód od Londynu miejscowości Hurley. Powstał w 1135 r. i wciąż cieszy się powodzeniem wśród klientów. Jak przystało na tak stary budynek, gościł on wiele sław: m.in. Winstona Churchilla i Dwighta D. Eisenhowera podczas II wojny światowej, zaś w czasach pokoju – Elizabeth Taylor czy Carry’ego Granta. Dodatkową atrakcją hotelu jest tajne przejście prowadzące z jego piwnic do klasztoru w wiosce.

The Olde Bell / geograph.org.uk
Źródło: The Olde Bell / geograph.org.uk

Gospoda templariuszy

Piąty najstarszy hotel znajduje się w angielskim miasteczku Grantham, położonym w urokliwiej dolinie Belvoir. Angel and Royal pierwotnie służył Templariuszom, którzy zbudowali go w 1203 r. Jego mury wielokrotnie odwiedzali angielscy królowie, między innymi: Edward III, Ryszard II oraz Jerzy IV. Dzięki położeniu oraz historii hotelu, goście mogą napawać się zarówno niezwykłą atmosferą ośrodka, jak i jego pięknym otoczeniem.

Angel and Royal / angelandroyal.co.uk
Źródło: Angel and Royal / angelandroyal.co.uk

Uzdrowiskowy hotel z XIII w.

Drugi najstarszy hotel w Niemczech i siódmy najbardziej wiekowy na świecie, Gasthaus Sanct Peter, ulokowany jest w uzdrowiskowej miejscowości Bad Neuenahr-Ahrweiler. Został otwarty dla gości w 1246 r. i od tamtej pory cieszy się niezwykłą popularnością. Zapewnia to zarówno urokliwe położenie, jak i sławne wino z niedalekich winiarni regionu Ahr.

Gasthaus Sanct Peter / sanct-peter.de
Źródło: Gasthaus Sanct Peter / sanct-peter.de

Włoski hotel zbudowany w Austrii

Kolejny najstarszy hotel znajdziemy we Włoszech. Zlokalizowany w niewielkiej miejscowości San Candido. Boutique & Gourmet Hotel Orso Grigio powstał w 1300 r. w…Austrii. W granicach Włoch leży dopiero od końca II wojny światowej, od czasu zaanektowania regionu. Początkowo był miejscem postoju dla podróżników i kupców, teraz chętnie wita w swoich progach wszystkich gości zachwyconych pięknem okolicy.

Boutique & Gourmet Hotel Orso Grigio / Booking.com
Źródło: Boutique & Gourmet Hotel Orso Grigio / Booking.com

Szpital, zakon, hotel, czyli prawdziwe 3 w 1

Najstarszy Szwajcarski hotel został założony 1323 r. w miejscowości Interlaken. Początkowo jego budynek służył jako szpital, a potem zakon. Jego idealne położenie w przepięknym szwajcarskim regionie sprawiło jednak, że stał się świetnym miejscem dla gości poszukujących malowniczych widoków.

Hotel Interlaken / momondo.co.uk
Źródło: Hotel Interlaken / momondo.co.uk

Źródło: AccorHotels

Zobacz też: Wyjątkowy hotel dla miłośników piwa
d3pzce8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3pzce8
d3pzce8