Trwa ładowanie...

Najstarszy lew nie żyje. Zginął podczas polowania

Loonkiito miał 19 lat i uchodził za najstarszego lwa w Afryce, a może i na świecie. Zginął podczas polowania na bydło. O odejściu lwa seniora poinformowała organizacja Lion Guardians zajmująca się ochroną tego gatunku w Parku Narodowym Amboseli.

Lwy żyją obecnie głównie w Afryce, tylko niewielka część zamieszkuje tereny IndiiLwy żyją obecnie głównie w Afryce, tylko niewielka część zamieszkuje tereny IndiiŹródło: Adobe Stock, fot: PUTSADA
d2h760d
d2h760d

"Z ciężkim sercem dzielimy się wiadomością o odejściu Loonkiito (2004-2023), najstarszego lwa samca w naszym ekosystemie i prawdopodobnie w Afryce". - przekazała w mediach społecznościowych grupa Lion Guardians, prowadzona przez Masajów.

Dziko bytujące lwy żyją przeciętnie od 10 do 14 lat. Starsze stają się mniej sprawne i trudno im dotrwać do tak sędziwego wieku, jakim mógł się poszczycić Loonkiito. Lew był już jednak bardzo słaby zarówno ze względu na swój wiek, jak i na fakt trwającej na tamtych terenach suszy. Wędrował od wioski do wioski w poszukiwaniu pożywienia. W desperacji zdecydował się zapolować na zwierzęta gospodarskie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

"Halo Polacy". Polki traktują tam jak boginie. "Tu jest całkowicie inny typ kobiety"

Loonkiito zbliżył się do osady Olkelunyiet, która graniczy z Parkiem Narodowym Amboseli w Kenii, we wschodniej części Afryki. Jak podaje BBC, został zabity przez pasterzy, którzy chronili swoje zwierzęta.

d2h760d

Z decyzją tą nie zgadza się Paula Kahumbu, dyrektorka organizacji WildlifeDirect, obrończyni dzikiej przyrody. Uważa, że należy podjąć konkretne działania, aby takie sytuacje nie miały miejsca w stosunku do zwierząt zagrożonych wyginięciem.

- Niech to będzie punkt zwrotny dla konfliktu człowieka z dziką naturą. Musimy zrobić więcej jako kraj, aby zachować lwy, które są zagrożone - powiedziała.

Lwy zamieszkują współcześnie jedynie terytoria w Afryce (lew afrykański) oraz w Indiach, gdzie przetrwała bardzo niewielka ich liczba - nieco ponad 500 (lew azjatycki). Można więc zakładać, że najstarszy lew Afryki był też najstarszym lub jednym z najstarszych okazów na świecie.

d2h760d

Źródło: BBC News

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2h760d
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2h760d