Trwa ładowanie...

Najtańsze miasta na city break. Czołówka może zaskoczyć

W najnowszym zestawieniu najtańszych miast, które wybieramy na dwu- lub trzydniowe wypady, jest sporo zaskakujących informacji. Z czołowych pozycji zniknęły miasta Europy Wschodniej. Są polskie akcenty na szczycie listy.

Stolica Portugalii okazała się w tym roku najtańszym miastem w EuropieStolica Portugalii okazała się w tym roku najtańszym miastem w EuropieŹródło: Adobe Stock, fot: Sin Postal
d2ozb2p
d2ozb2p

Co roku tworzony jest ranking najtańszych miast europejskich, które warto odwiedzić w ramach tzw. city break. Tworzy go angielska firma Post Office Travel. Zestawienie uwzględnia nie tylko koszt noclegów, ale także ceny jedzenia na mieście, przejazdów transportem publicznym, a także biletów wstępu do muzeów i innych instytucji kultury.

Koszty noclegów w miastach Europy

Pod względem kosztów noclegów, najkorzystniej wypada Lizbona w Portugalii. Zapłacimy tu za dwa noclegi dla dwóch osób w trzygwiazdkowym hotelu średnio 121 funtów (ok. 630 zł). Na drugim miejscy znalazły się Ateny w Grecji i Wilno, stolica Litwy (128 GBP/666 PLN). Zaraz za nimi na podium uplasował się Kraków ze średnią ceną noclegów na poziomie 130 GBP/676 PLN.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Sztuka podróżowania - DS4

Badanie pokazało, że ceny zakwaterowania znacznie wzrosły w większości z 35 badanych miast. W 27 z nich wzrost kosztów pobytu w hotelach podniósł się o ponad 50 proc. Tylko w Lizbonie i Wiedniu odnotowano wzrost o mniej niż 20 proc.

d2ozb2p

Koszty jedzenia na mieście

Jeśli chodzi o wyżywienie i napoje lista najtańszych miast wygląda następująco: na pierwszym miejscu znowu Lizbona. Średni koszt trzydaniowego posiłku dla dwóch osób z butelką domowego wina wynosi tu 39 funtów (to ok. 203 zł). Na drugim miejscu znowu Ateny (40 GBP/208 PLN), a na trzecim Porto w Portugalii (52 GBP/270 PLN).

Różnice w cenach jedzenia są ogromne i wahają się od wspomnianych 39 funtów w Lizbonie do nawet 150 funtów w Kopenhadze. Oznacza to w przeliczeniu na złotówki różnicę ponad 580 zł na jednym trzydaniowym posiłku dla dwóch osób.

Najtańsze miasta Europy

Gdy twórcy rankingu podsumowali wszystkie koszty skłądające się na cenę city break, lista najtańszych miast ułożyła się tak:

  • Lizbona, Portugalia - 224,76 GBP/ok. 1169 PLN
  • Wilno, Litwia - 225,01 GBP/ok. 1170 PLN
  • Kraków, Polska - 250,91 GBP/ok. 1305 PLN
  • Ateny, Grecja - 262,22 GBP/ok. 1363 PLN
  • Ryga, Łotwa - 284,99 GBP/ok. 1482 PLN

Na kolejnych pozycjach uplasowały się:

  • Porto, Portugalia
  • Zagrzeb, Chorwacja
  • Budapeszt, Węgry
  • Warszawa, Polska
  • Lille, Francja

Wysoka pozycja Lizbony w podsumowaniu kosztów wynika z faktu, że ceny w tym mieście wzrosły tylko o 2 proc. w stosunku do poziomu z zeszłego roku. Jest to o wiele mniejszy wzrost niż w przypadku większości badanych miast. Tym samym stolica Portugalii wyprzedziła wszystkie miasta Europy Wschodniej, które tradycyjnie zajmowały czołowe miejsca w "barometrze cen".

d2ozb2p

Najdroższe miasta Europy

Zaciekawi was może, co znalazło się na drugim końcu listy, czyli które miasta okazały się najdroższe w zestawieniu. Otóż najwięcej zapłacimy za pobyt w Amsterdamie w Holandii, w Wenecji we Włoszech oraz w Paryżu we Francji.

Pełen ranking można znaleźć na stronie postoffice.co.uk.

Źródło: Post Office Travel

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2ozb2p
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2ozb2p

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj