Największa wyspa Afryki dostępna z Polski. Raj inny niż wszystkie
Największa wyspa Afryki zajmuje powierzchnię prawie 600 tys. km kw. Słynie z majestatycznych baobabów, czerwonych płaskowyżów i 150 tys. gatunków endemicznych zwierząt, w tym lemurów. Madagaskar to istny raj, do którego z Polski można dolecieć bezpośrednio w ok. 10,5 godziny.
23.11.2023 | aktual.: 23.11.2023 13:00
- Madagaskar to destynacja inna niż wszystkie - mówi w rozmowie z WP Izabela Pikula, która od pięciu lat mieszka na wyspie. - To nie jest miejsce, gdzie czekają na turystów wyłącznie luksusowe kurorty, ale też prawdziwe życie.
Madagaskar - wyspa inna niż wszystkie
Polka przyznaje, że każdą wolną chwilę wykorzystuje na podróże. - Madagaskar to 25 parków narodowych oraz dziesiątki rezerwatów przyrody. Wyspa jest niezwykle różnorodna - dodaje.
I właśnie ta różnorodność sprawia, że Polacy coraz częściej wybierają się na Madagaskar. Choć lot z Polski trwa 10,5 godziny, to chętnych nie brakuje.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
- Wyspa słynie z bujnej, zielonej roślinności i aż 150 tys. zwierząt, których w naturalnym środowisku nie spotka się nigdzie indziej. Najbardziej znane, między innymi za sprawą filmu animowanego dla dzieci, są lemury, które można obserwować podczas wizyt w licznych parkach narodowych - mówi Agata Chmiel z Wakacje.pl. - Na Madagaskarze zachwycający jest też sam krajobraz: imponujące majestatyczne baobaby, lasy pierwotne i sosnowe, źródła termalne, ale też skaliste góry, wulkaniczne stożki i czerwone płaskowyże, za sprawą których Madagaskar jest nazywany "czerwoną wyspą".
Ale w tym raju zachwycają także plaże z miękkim, białym piaskiem i widokiem na przejrzystą turkusową wodę Oceanu Indyjskiego, w którym można nurkować pośród raf koralowych.
Będąc na Madagaskarze, koniecznie trzeba spróbować tamtejszych przypraw: wanilii, cynamonu, kakao i przywieźć je ze sobą jako pamiątkę z wakacji. Ponad połowa sprzedawanej na świecie wanilii pochodzi właśnie z plantacji znajdujących się na wyspie.
Wycieczki z Polski
Tydzień na Madagaskarze w formule all inclusive można zarezerwować już od 5,6 tys. zł. - W ofercie biur podróży znajdziemy zarówno wycieczki objazdowe, jak i propozycje pobytów w hotelach trzy-, cztero- i pięciogwiazdkowych na wypoczynkowej wyspie Nosy Be przy północno-zachodnim wybrzeżu Madagaskaru, gdzie oprócz pięknych plaż znajdują się również wspaniałe rafy koralowe - mówi Agata Chmiel.
Nosy Be jest największym i najbardziej obleganym regionem turystycznym Madagaskaru. Programy wycieczek obejmują m.in. wizyty w parkach narodowych, stolicy - Antananarivo, na Królewskim Wzgórzu Ambohimanga – uznawanym za duchową stolicę Madagaskaru – oraz na plantacjach przypraw i najpiękniejszych plażach regionu.
Madagaskar mógł być polski?
Nie każdy wie, ale ta największa afrykańska wyspa bliska była Polakom dzięki hrabiemu Mauryceumu Beniowskiemu, XVIII-wiecznemu szlachcicowi-awanturnikowi, który w 1773 r. zamieszkał na Madagaskarze. Zaledwie po trzech latach pobytu na wyspie, Malgasze obrali go swoim... królem. Marzył, by osiedliło się tam więcej rodaków.
W 1937 r. rząd II Rzeczypospolitej wysłał ekspedycję na Madagaskar, która miała zbadać możliwości kolonizacji wyspy przez Polskę. Popłynęli tam m.in. znani podróżnicy Arkady Fiedler i major Mieczysław Lepecki. Opinia ekspertów, zwłaszcza Fiedlera, była miażdżąca – kolonizacja Madagaskaru byłaby przedsięwzięciem nieopłacalnym. Tak skończyły się ostatecznie polskie marzenia o koloniach w Afryce.