Trwa ładowanie...
dlze4z7

Nakaz zasłaniania ust i nosa. Kto nie musi nosić maseczki ochronnej?

16 kwietnia wprowadzono w Polsce nakaz zasłaniania ust i nosa. Jednak nowy przepis nie obejmuje wszystkich osób. Rząd wyszczególnił, kto i w jakich sytuacjach jest zwolniony z tego obowiązku.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Należy pamiętać też, że do zakrycia nosa i ust nie trzeba używać specjalistycznych maseczek
Należy pamiętać też, że do zakrycia nosa i ust nie trzeba używać specjalistycznych maseczek (Getty Images)
dlze4z7

Od 16 kwietnia do odwołania obowiązuje w naszym kraju nakaz zakrywania ust i nosa. Nowy przepis wywołał lawinę pytań dotyczących odpowiednich typów maseczek czy miejsc, w których nie trzeba mieć żadnej dodatkowej ochrony na twarzy.

Kto nie musi nosić maseczki?

Jeśli chodzi o osoby, które są zwolnione z obowiązku zakrywania ust i nosa wyszczególniono na stronie Ministerstwa Zdrowia wyjątki:

- dzieci do 4. roku życia;
- osoby poruszające się samochodem same, z domownikami lub dziećmi do 4 lat;
- osoby, które mają problemy z oddychaniem (nie jest wymagane okazanie orzeczenia lub zaświadczenia),
- osoby, które nie mogą zakrywać ust lub nosa z powodu stanu zdrowia, całościowych zaburzeń rozwoju, niepełnosprawności intelektualnej w stopniu umiarkowanym albo głębokim lub niesamodzielności (również nie jest wymagane okazanie orzeczenia lub zaświadczenia);
- duchowni sprawujący obrzędy religijne;
- żołnierze wykonujący zadania służbowe;
- rolnicy wykonujący prace w gospodarstwie;
- kierowcy publicznego transportu zbiorowego i przewoźnicy prywatni (pod warunkiem, że są oddzieleni od pasażerów przesłoną);
- osoby wykonujące czynności zawodowe, służbowe lub zarobkowe w budynkach, zakładach, obiektach, placówkach i targowiskach (straganach), z wyjątkiem osób mających bezpośrednio styczność z interesantami lub klientami;
- żołnierze Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej i wojsk sojuszniczych, a także funkcjonariusze Służby Kontrwywiadu Wojskowego i Służby Wywiadu Wojskowego, wykonujących zadania służbowe.

Dodatkowo, osoby wykonujące czynności zawodowe w obiektach handlowych lub usługowych mogą zakrywać twarz za pomocą przyłbicy. Jednak pod warunkiem, że miejsce prowadzenia sprzedaży lub świadczenia usług są oddzielone przesłoną ochronną.

Getty Images

Gdzie nie trzeba zasłaniać ust i nosa?

Czy są miejsca - poza naszym domem czy ogródkiem działkowym - w których nie trzeba zakrywać ust i nosa? Tak, m.in. w lesie (nie dotyczy parków). Takie rozwiązanie rekomendował minister środowiska. Jako argument podał, że powierzchnia lasu jest zwykle na tyle duża, że ryzyko spotkania innych osób, a tym samym możliwość przeniesienia wirusa jest znikoma.

dlze4z7

Według informacji zawartych na stronie Ministerstwa Zdrowia, nie mamy również obowiązku zasłaniania ust i nosa w pracy, chyba że obsługujemy klientów zewnętrznych.

Należy odkryć twarz, jeśli zażąda tego od nas policjant

Policjanci, strażnicy graniczni, kasjerzy w banku czy sprzedawcy w sklepie mogą zażądać od nas odkrycia twarzy w celu identyfikacji. Mamy obowiązek uczynić to na ich prośbę.

dlze4z7

Należy pamiętać też, że do zakrycia nosa i ust nie trzeba używać specjalistycznych maseczek. W tym celu można użyć na przykład apaszki lub szalika. Zasada ta obowiązuje do odwołania. Według wstępnych prognoz będziemy zobligowani do zakrywania ust i nosa co najmniej do końca 2020 r.

Źródło: gov.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Nosisz maseczkę? Pamiętaj o tych 6 zasadach

dlze4z7

Podziel się opinią

Share

dlze4z7

dlze4z7