Trwa ładowanie...

Majówka 2020. Czy będzie można sobie pozwolić na weekendowy wyjazd?

Majówka zbliża się wielkimi krokami. Mimo że złagodzono część obostrzeń wprowadzonych w związku z epidemią koronawirusa, wciąż pozostają nieczynne hotele i należy zachowywać dystans społeczny. Czy to oznacza, że z długiego weekendu nici?

Majówka 2020. Czy będzie można sobie pozwolić na weekendowy wyjazd?Źródło: Getty Images
d3jovn3
d3jovn3

W tym roku majówka będzie trwać 3 dni. 1 maja, czyli Święto Pracy, wypada w piątek, natomiast 3 maja (Święto Konstytucji 3 Maja) w niedzielę. Miliony Polaków zastanawiają się, czy mimo obostrzeń będzie można pojechać na działkę, zorganizować spotkanie przy grillu czy wyjechać do pensjonatu w górach czy nad morzem.

Złagodzenie obostrzeń

Od 20 kwietnia uległo zmianie cześć przepisów, które wprowadzono z powodu epidemii COVID-19. Parki i lasy zostały otwarte, możliwe jest także swobodne przemieszczanie się w celach rekreacyjnych. Jednak trzeba zasłaniać usta i nos oraz zachowywać dystans społeczny (co najmniej 2 m od innej osoby, nie dotyczy osób, które mieszkają pod jednym dachem). Ponadto osoby powyżej 13. roku życia mogą samodzielnie wychodzić z domu.

To oznacza, że można wychodzić z domu nie tylko do pracy, na zakupy lub aby załatwiać ważne sprawy, ale także wybrać się do parku, na plażę czy do lasu. Jednak w dalszym ciągu nie można się gromadzić, więc np. wycieczka z paczką przyjaciół będzie złamaniem zakazu.

Co z wypadem na działkę lub grillem ze znajomymi?

W związku z epidemią, Polski Związek Działkowców wprowadził szereg obostrzeń. Wyłączono z użytkowania przestrzenie wspólne, np. place zabaw. Jednak można odwiedzać swoją działkę i nie trzeba na niej zasłaniać ust i nosa.

d3jovn3

"W związku z pojawiającymi się w przestrzeni medialnej sprzecznymi informacjami nt. prawa działkowca do przebywania na działce w ROD, informujemy, że na gruncie obowiązującego prawa brak jest podstaw dla formułowania wniosku, aby obowiązywał zakaz przebywania na działkach ROD. W szczególności wskazać należy na fakt, że działkowiec posiada tytuł prawny do indywidualnej działki. Co więcej, działkowcowi przysługuje prawo własności do naniesień i nasadzeń zlokalizowanych na tej działce. Zakaz przebywania na działce byłby zatem równoznaczny z wprowadzeniem wobec działkowca ograniczenia w korzystaniu z chronionych ustawą praw majątkowych, a nawet prawa własności. W obecnych warunkach żaden przepis prawa powszechnego nie statuuje takich ograniczeń" - informuje Krajowy Zarząd PZD.

Więc skoro można przebywać na swojej działce, czy można urządzić na niej grilla? Tak, jednak albo w pojedynkę, albo z naszymi domownikami. O grillowaniu na łące, plaży czy balkonie można zapomnieć. Obecne przepisy nadal zabraniają gromadzenia się. Ponadto można dostać nawet 500 zł kary.

Getty Images
Źródło: Getty Images

Co z rezerwacją noclegów?

Najem krótkoterminowy jest zakazany. Kiedy hotele i pensjonaty będą mogły przyjmować gości? Łagodzenie obostrzeń wprowadzonych w związku z epidemią koronawirusa zostało rozłożone na cztery etapy. Pierwszy już za nami, a właśnie w drugim zaplanowano otwarcie hoteli i innych miejsc noclegowych, a także bibliotek, galerii sztuki czy muzeów.

Czy rząd ogłosi przejście do 2. etapu przed majówką? Na chwilę obecną jeszcze nie wiadomo. "Ministerstwo Zdrowia będzie przeprowadzało cotygodniową ewaluację zmian, jakie zachodzą w zasadach bezpieczeństwa" – poinformował resort. Wprowadzenie drugiego etapu jest zależne od przyrostu liczby zachorowań, wydajności służby zdrowia i realizacji wytycznych sanitarnych przez podmioty odpowiedzialne.

d3jovn3

Okazuje się też, że właściciele kwater obchodzą prawo i np. oficjalnie oferują najem długoterminowy, a w praktyce umożliwiają wynajęcie pokoju czy domku wakacyjnego na kilka dni.

Getty Images
Źródło: Getty Images

Majówka u rodziny lub przyjaciół? Co z wypadem w góry?

Przepisy nie zabraniają odwiedzania innych osób. Jednak należy pamiętać, że nie uległa zmianie rekomendacja Ministerstwa Zdrowia, aby unikać spotkań z bliskimi poza miejscem zamieszkania. Bez odpowiednich testów nie jesteśmy w stanie ocenić, czy nie mamy koronawirusa i czy nie zarazimy nim członków rodziny lub przyjaciół.

Jeśli chodzi o wypad w góry, to jest jak najbardziej możliwy, skoro pozwolono na przemieszczanie się w celach rekreacyjnych. Należy jednak pamiętać, że szlaki turystyczne mogą być w czasie majówki zamknięte. Nie wiadomo także, czy będzie można zarezerwować nocleg, o czym pisaliśmy wyżej.

Spacer nad morzem i wypady rowerowe

Osoby, które w związku z poluzowaniem obostrzeń planowały wyruszyć poza miasto i skorzystać z wypożyczalni rowerów, będą zawiedzione. Są one zamknięte do odwołania. Jednak ci, którzy zatęsknili za morzem, znów mogą od 20 kwietnia spacerować po plaży i spoglądać na wielką wodę. Należy jednak pamiętać o obowiązku zasłaniania twarzy i zachowywaniu dystansu społecznego.

d3jovn3

Źródło: gov.pl, PZD, WP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Tarcza antykryzysowa 2.0. Gowin komentuje pomysł przymusowego urlopu

d3jovn3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3jovn3