Trwa ładowanie...
d31dxsu

Naukowcy zbadali najbrudniejsze miejsca w samolocie. Groźne bakterie na pokładzie

Jakie miejsca w samolotach wołają o pomstę do nieba? W których z nich kryje się najwięcej zarazków? Naukowcy postanowili to sprawdzić. Odpowiedź jest zaskakująca.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Obserwację prowadzono podczas 18 lotów trzech linii lotniczych, Air Canada, WestJet oraz Porter Airlines, na krótkich trasach pomiędzy Ottawą i Montrealem w Kanadzie
Obserwację prowadzono podczas 18 lotów trzech linii lotniczych, Air Canada, WestJet oraz Porter Airlines, na krótkich trasach pomiędzy Ottawą i Montrealem w Kanadzie (Shutterstock.com)
d31dxsu

Do analiz pobrano ponad 100 próbek z zagłówków, zamków do pasów bezpieczeństwa, kieszeni przy fotelu, z rozkładanej tacy na jedzenie, jak również z klamki wewnątrz toalet. A obserwację prowadzono podczas 18 lotów trzech linii lotniczych, Air Canada, WestJet oraz Porter Airlines, na krótkich trasach pomiędzy Ottawą i Montrealem w Kanadzie.

Zebrane próbki wysłano do laboratorium uniwersytetu w kanadyjskim mieście Guelph. Analizował je mikrobiolog, Keith Warriner, który w rozmowie z CBC podkreślił, że był naprawdę bardzo zaskoczony wynikami badań, ponieważ wśród zarazków w próbkach z samolotów, odkryto również ślady groźnej bakterii E. coli. Znajdowały się one zarówno na zagłówkach, jak i w kieszeniach siedzeń.

Shutterstock.com

Zakażenie bakterią Escherichia coli najczęściej prowadzi do zatrucia pokarmowego. Jednak u niektórych osób bakteria E. coli (pałeczka okrężnicy) może doprowadzić do ciężkich infekcji - zapalenia opon mózgowych, a nawet sepsy, która w połowie przypadków kończy się śmiercią.

d31dxsu

‒ Szczerze, byłem zszokowany wynikami tych badań. Sam dużo latam i jestem świadom tych wszystkich zarazków, które gromadzą się na różnych powierzchniach w samolotach. Ale to, co zobaczyłem na tych zagłówkach, wprawiło mnie w obrzydzenie ‒ mówił w rozmowie z mediami Jason Tetro, który zajmuje się badaniami zarazków.

Jaka jednak część wyposażenia samolotu jest największym siedliskiem bakterii? Z badań przeprowadzonych przez Marketplace wynika, że najbrudniejszymi miejscami w samolotach są zagłówki. To właśnie na ich powierzchniach gromadzi się najwięcej zarazków w porównaniu z innymi elementami, które znajdują się na pokładach samolotów.

Shutterstock.com

Co w takiej sytuacji robić? Jak uniknąć zarażenia groźnymi bakteriami? Naukowcy zalecają, aby pasażerowie zabierali ze sobą w bagażu podręcznym żel do dezynfekcji rąk i chusteczki antybakteryjne. Zawsze myjmy ręce przed jedzeniem oraz dotykaniem twarzy. Warto także wyczyścić stolik, oparcia, a zwłaszcza zagłówek. Na szczęście coraz więcej linii używa jednorazowych nakryć na zagłówkach.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: 10 największych katastrof lotniczych w historii

d31dxsu

Podziel się opinią

Share

d31dxsu

d31dxsu