Trwa ładowanie...

Naukowcy zbadali najbrudniejsze miejsca w samolocie. Groźne bakterie na pokładzie

Jakie miejsca w samolotach wołają o pomstę do nieba? W których z nich kryje się najwięcej zarazków? Naukowcy postanowili to sprawdzić. Odpowiedź jest zaskakująca.

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Naukowcy zbadali najbrudniejsze miejsca w samolocie. Groźne bakterie na pokładzieŹródło: Shutterstock.com
dgaoe6x
dgaoe6x

Do analiz pobrano ponad 100 próbek z zagłówków, zamków do pasów bezpieczeństwa, kieszeni przy fotelu, z rozkładanej tacy na jedzenie, jak również z klamki wewnątrz toalet. A obserwację prowadzono podczas 18 lotów trzech linii lotniczych, Air Canada, WestJet oraz Porter Airlines, na krótkich trasach pomiędzy Ottawą i Montrealem w Kanadzie.

Zebrane próbki wysłano do laboratorium uniwersytetu w kanadyjskim mieście Guelph. Analizował je mikrobiolog, Keith Warriner, który w rozmowie z CBC podkreślił, że był naprawdę bardzo zaskoczony wynikami badań, ponieważ wśród zarazków w próbkach z samolotów, odkryto również ślady groźnej bakterii E. coli. Znajdowały się one zarówno na zagłówkach, jak i w kieszeniach siedzeń.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

Zakażenie bakterią Escherichia coli najczęściej prowadzi do zatrucia pokarmowego. Jednak u niektórych osób bakteria E. coli (pałeczka okrężnicy) może doprowadzić do ciężkich infekcji - zapalenia opon mózgowych, a nawet sepsy, która w połowie przypadków kończy się śmiercią.

dgaoe6x

‒ Szczerze, byłem zszokowany wynikami tych badań. Sam dużo latam i jestem świadom tych wszystkich zarazków, które gromadzą się na różnych powierzchniach w samolotach. Ale to, co zobaczyłem na tych zagłówkach, wprawiło mnie w obrzydzenie ‒ mówił w rozmowie z mediami Jason Tetro, który zajmuje się badaniami zarazków.

Jaka jednak część wyposażenia samolotu jest największym siedliskiem bakterii? Z badań przeprowadzonych przez Marketplace wynika, że najbrudniejszymi miejscami w samolotach są zagłówki. To właśnie na ich powierzchniach gromadzi się najwięcej zarazków w porównaniu z innymi elementami, które znajdują się na pokładach samolotów.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

Co w takiej sytuacji robić? Jak uniknąć zarażenia groźnymi bakteriami? Naukowcy zalecają, aby pasażerowie zabierali ze sobą w bagażu podręcznym żel do dezynfekcji rąk i chusteczki antybakteryjne. Zawsze myjmy ręce przed jedzeniem oraz dotykaniem twarzy. Warto także wyczyścić stolik, oparcia, a zwłaszcza zagłówek. Na szczęście coraz więcej linii używa jednorazowych nakryć na zagłówkach.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: 10 największych katastrof lotniczych w historii

icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

dgaoe6x
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dgaoe6x