Trwa ładowanie...
d483l6a

Nawiedzone miasteczka w USA. Atrakcje tylko dla odważnych

Część z nich rozsławiły filmy i książki. Mroczne, nastrojowe obrazy jak "Miasteczko Twin Peaks" czy "Koszmar z ulicy Wiązów" do dziś budzą fascynację amerykańską prowincją. Wystarczy wyjechać poza granice dużych miast, by opuścić bezpieczny świat strzeżony przez dzielnicowe patrole i kamery monitoringu. Duchy, zjawy i upiory wolą bardziej kameralne sąsiedztwo.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
W Kalifornii lub w Montanie można spotkać wiele opuszczonych osad poszukiwaczy złota
W Kalifornii lub w Montanie można spotkać wiele opuszczonych osad poszukiwaczy złota (123RF)
d483l6a

Niecałą godzinę jazdy od Nowego Jorku leży Sleepy Hollow, malownicze miasteczko nad brzegiem rzeki Hudson. Jest tu mała rzeczna latarnia, ulica z kafejkami i sklepikami, cmentarz, stary młyn i XVIII-wieczna wiejska posiadłość Philipsburg Manor.

To sielankowe otoczenie stało się scenerią kultowego filmu "Jeździec bez głowy", którego scenariusz nawiązuje do legendy spisanej w XIX w. przez amerykańskiego pisarza Washingtona Irvinga. Tytułowy jeździec to duch żołnierza poległego w wojnie secesyjnej. Zginął w wyniku ścięcia, przez co po śmierci nie mógł zaznać spokoju i pod wpływem złych mocy nękał mieszkańców miasta, ścinając wybranym nieszczęśnikom głowy, a reszcie napędzając potwornego stracha.

Sleepy Hollow. CC BY-SA 3.0 by Daderot Wikimedia Commons
Sleepy Hollow. CC BY-SA 3.0 by Daderot (Wikimedia Commons)

Dziś mieszkańcy Sleepy Hollow śpią spokojnie, miasteczko ożywia się za to w okolicach Halloween, gdy do atrakcji należy m.in. Jack O'Lantern Blaze - niesamowity korytarz z siedmiu tysięcy świecących dyń.

d483l6a

Fascynujące miasteczka USA - polowanie na czarownice

Są w Ameryce miasta, których mroczna sława pochodzi od prawdziwych wydarzeń. Do najbardziej znanych należy Salem, miasteczko w Massachusetts, położone w Nowej Anglii, czyli terenów zamieszkałych przez pierwszych osadników w Stanach Zjednoczonych. Należeli do nich głównie głęboko religijni purytanie, w których największy lęk budziły diabelskie moce mogące opętać człowieka.

Salem przeszło do historii jako miejsce, w którym odbyły się liczne procesy i egzekucje czarownic, czyli kobiet posądzanych o czarną magię i spiskowanie z diabłem. Były to często osoby chore psychicznie lub dziwaczki, ekscentryczki nieumiejące podporządkować się narzuconym regułom. Między lutym 1692 r. a majem 1693 r. oskarżono o czary ponad 200 osób, z czego powieszono 14 kobiet i 5 mężczyzn. Zdarzenia te uznaje się za najkrwawsze polowanie na czarownice w kolonialnej Ameryce Północnej.

Dom Jonathana Corwina, jednego z sędziów, którzy brali udział w procesach czarownic 123RF
Dom Jonathana Corwina, jednego z sędziów, którzy brali udział w procesach czarownic (123RF)

Dziś miasteczko Salem oferuje turystom muzea i pamiątki w upiornej stylistyce. Większość nie ma wiele wspólnego z przeszłością, jedynym budynkiem pamiętającym czasy czarownic jest drewniany dom sędziego Johnatana Corwina. Do Salem warto się wybrać jesienią, ponieważ Nowa Anglia słynie z wyjątkowo kolorowych i fotogenicznych drzew.

d483l6a

Atrakcje USA - wymarłe miasta

Fani opowieści o duchach dobrze poczują się w "ghost towns"na zachodzie USA. W Kalifornii lub w Montanie można spotkać wiele dawnych osad poszukiwaczy złota, którzy tłumnie przybyli tam w II połowie XIX-wieku. Z dnia na dzień na pustyniach lub w dzikich ostępach wyrosły miasta zamieszkałe przez tysiące śmiałków spragnionych szybkiego zysku. Pośród gór i piasku wytyczyli ulice, zbudowali domy i saloony. Ale tak szybko jak powstały, "złote" miasta opustoszały pozostawione przez zawiedzionych mieszkańców, którzy nie wzbogacili się tak, jak liczyli. Skromne życie na pustyni lub w głuszy okazało się nie do zniesienia, a nie usłane różami.

Opuszczone miasteczko Bodie 123RF
Opuszczone miasteczko Bodie (123RF)

Dziś ruiny wymarłych miast wywierają piorunujące wrażenie. W domach w Bodie w Kalifornii na stołach wciąż stoją talerze, na sklepowych półkach kurzą się zapomniane towary. W Nevada City w Montanie można wejść do starego hoteliku albo salonu fryzjerskiego. Spacerując między porzuconymi budynkami trudno nie pomyśleć o ludziach, którzy kiedyś tu żyli i nagle zniknęli.

d483l6a

W tym roku wiele amerykańskich metropolii, opuszczonych przez mieszkańców dzięki możliwości zdalnej pracy i nauki, też zaczyna przypominać wymarłe miasta duchów. Kto wie, może niedługo też zmienią się w skansen dla turystów.

Zobacz wideo: Nawiedzone miejsca w Europie

d483l6a

Podziel się opinią

Share
d483l6a
d483l6a