Trwa ładowanie...

"Nazwa Morze Białe jest rasistowska". Studenci ze Szwecji chcą jej zmiany

Do kontrowersyjnej sytuacji doszło na uczelni artystycznej Konstfack w Sztokholmie. Jej studenci domagają się zmiany nazwy sali wystawienniczej "Morze Białe". Ich zdaniem budzi skojarzenia rasistowskie.
Share
Sztokholm (zdjęcie ilustracyjne)
Sztokholm (zdjęcie ilustracyjne)Źródło: 123RF
dnitw2y

Studenci szwedzkiej uczelni wystąpili do jej władz o skrócenie nazwy Morze Białe do jej pierwszego członu - Morze.

Szwecja - studentom nie podoba się nazwa "Morze Białe"

Grupa obecnych oraz były studentów zrzeszona w kolektywie artystycznym Brown Island (Brązowa Wyspa) protestuje wobec dominacji białych, dobrze sytuowanych kolegów. "Czuliśmy się jak brązowa wyspa na morzu białych studentów. Nazwa sali tylko wzmocniła to doświadczenie" - twierdzą wnioskodawcy cytowani przez gazetę "Dagens Nyheter".

dnitw2y

Członkowie grupy Brown Island proponują, aby zmiana nazwy została dokonana w sposób uroczysty i upamiętniona tablicą.

Rektor uczelni Maria Lantz powołała grupę roboczą do walki z rasizmem strukturalnym, a zmianę nazwy sali została podana do dyskusji.

Już wiadomo, że propozycja została skrytykowana przez wykładającą na Konstfack prof. Sarę Kristoffersson. Uważa ona, że Morze Białe nie ma żadnego związku z rasizmem ani opresją, a jest nazwą historyczną, która powstała przez przypadek. Morzem Białym nazwano bowiem w latach 50. zaadaptowane na galerię pomieszczenie z białymi ścianami w poprzedniej siedzibie szkoły w centrum Sztokholmu. Nazwa przetrwała, gdy uczelnia przeniosła się do obecnej siedziby w dzielnicy Telefonplan do budynku po fabryce Ericssona.

Konstfack jest największą wyższą szkołą artystyczną w Szwecji. Kształci studentów w dziedzinie sztuki, rzemiosła i designu.

dnitw2y

"Morze Białe to rasistowska nazwa" - poruszenie na Twitterze

Informacja ze Szwecji wzbudziła rozbawienie wśród polskich twitterowiczów. Niektórzy uważają, że to szczyt absurdu. "Monty Python zdechłby dziś z głodu" - napisał Sławomir Jastrzębowski.

"Może też zmienić nazwę geograficzną? Tylko co z Morzem Czarnym?" - zastanawia się na Twitterze Katarzyna Stańko.

Przypomnijmy, że Morze Białe to morze śródlądowe, stanowiące część Oceanu Arktycznego. Położone jest między Półwyspem Kolskim a wybrzeżem północne Rosji. Cały obszar Morza Białego znajduje się pod rosyjską jurysdykcją i jest traktowany jako obszar wód wewnętrznych Rosji na zasadzie zatoki historycznej

dnitw2y

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Jechał autem w Szwecji. Niebywałe, co zobaczył na drodze

dnitw2y

Podziel się opinią

Share
dnitw2y
dnitw2y