Trwa ładowanie...

Nie było ich sto lat. W Chorwacji wielkie poruszenie

Jak podaje chorwacka telewizja HRT, mieszkańcy położonej na północy Koprovnicy od pewnego czasu skarżą się na szkody wyrządzane przez plagę bobrów nawiedzających ich ogrody i podwórka. - Problem jest tym bardziej palący, że nie istnieje żaden plan zarządzania populacją największych w Chorwacji gryzoni - podkreślono.

W rejonie Jezior Plitwickich bobry czują się fantastycznie W rejonie Jezior Plitwickich bobry czują się fantastycznie Źródło: Adobe Stock
d2a43wd
d2a43wd

Bóbr europejski, to gatunek, którego nie było w Chorwacji od końca XIX wieku. W latach 90. trzeba było go reintrodukować. Teraz, jako zwierzę pozbawione naturalnych wrogów, rozprzestrzenił się w kraju z zawrotną szybkością, stwarzając poważne problemy.

Zmora Chorwatów

Największe szkody bobry wyrządzają w Koprovnicy, Parku Narodowym Jezior Plitwickich, w okolicy rzeki Kupa i w Gorskim Kotarze w pobliżu Rijeki.

Kreszimir Krapiniec, profesor z wydziału leśnictwa Uniwersytetu w Zagrzebiu wyjaśnił, że po ściągnięciu zwierzęcia do kraju gatunek zaczął zmieniać krajobraz Chorwacji, szczególnie w miejscowościach położonych nad rzekami czy potokami.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jedno z najpopularniejszych miejsc w Chorwacji. "Jest atrakcją samą w sobie"

d2a43wd

- Bobry, które rozprzestrzeniły się bardziej i szybciej, niż się spodziewano, stwarzają coraz większe problemy dla ludzi i środowiska. Problem jest tym bardziej palący, że nie istnieje żaden plan zarządzania (populacją) tych największych w Chorwacji gryzoni - podkreślił profesor w telewizji HRT. - Widząc bobry, ludzie często mylą te 30-kilogramowe zwierzęta z psami. Łatwo jednak rozpoznać ich obecność po widocznych na każdym kroku powalonych drzewach - zauważył Krapiniec.

Bobry w adriatyckim kraju

Pod koniec lat 90. do Chorwacji sprowadzono 85 osobników bobra europejskiego, a dziś ich populacja sięga ok. 10 tys. Gryzonie są odpowiedzialne m.in. za zalewanie pól uprawnych, stwarzanie utrudnień na drogach czy liniach kolejowych oraz za degradację brzegów i wałów przeciwpowodziowych.

Bobry wyrządzają Chorwatom sporo szkód Adobe Stock
Bobry wyrządzają Chorwatom sporo szkód Źródło: Adobe Stock

Profesor z chorwackiej uczelni zaznaczył również, że adriatycki kraj był w ostatnich latach zagrożona inwazją ściągniętych wcześniej z USA piżmaków amerykańskich. - Piżmak nie stał się jednak powszechnym problemem, w przeciwieństwie do nutrii, które po ucieczce z hodowli zaczęły się szybko rozmnażać. Jednak i ten problem jest daleko mniejszy niż plaga bobrów - podsumował ekspert.

d2a43wd
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2a43wd
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2a43wd