Trwa ładowanie...
d3wgfye

Nie tylko Katalonia. Odkryj mniej znaną część Hiszpanii

Niespokojna ostatnio Katalonia to nie jedyny autonomiczny region iberyjskiej monarchii, którym warto się zainteresować. Hiszpania ma turystom do zaoferowania nie tylko urokliwe plaże na Balearach (z Majorką na czele), ale też wiele innych atrakcji. Sprawdź te najwspanialsze!
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Aragonia jest jednym z najmniej znanych turystom regionów w Hiszpanii
Aragonia jest jednym z najmniej znanych turystom regionów w Hiszpanii (Shutterstock.com)
d3wgfye

Aragonia - raj dla miłośników gór

Na zachód od Katalonii leży Aragonia. Stolicą tego regionu jest (zapisana także w polskiej historii) Saragossa (Zaragoza). W tym starożytnym, założonym jeszcze przez Rzymian mieście turysta może zobaczyć wiele cennych zabytków, m.in.: Nuestra Senora del Pilar - XVII-wieczną bazylikę o czterech wieżach i jedenastu kopułach oraz La Catedral del Salvador - budowaną przez 500 lat (początek w XII w. katedrę.

Saragossa, Hiszpania / Shutterstock.com

Aragonia to jednak nie tylko zabytki. Region ma do zaoferowania wiele przede wszystkim miłośnikom gór. W Pirenejach mogą oni odwiedzić Parque Nacional de Ordesa z malowniczymi wąwozami, szczytami i wodospadami. Górskie przechadzki urozmaicają tutejsze wioski z bogatą romańską architekturą. Warto zaznaczyć, że w miejscowości Jaca znajduje się najstarsza katedra romańska w całej Hiszpanii.

d3wgfye

Baskonia i najstarszy stadion w Hiszpanii

Położona w północno-zachodniej części Hiszpanii (tuż przy granicy z Francją) Baskonia cieszy się od lat zasłużoną popularnością wśród turystów. Przyjezdnych nęci szczególnie Bilbao. Do pełnego zabytków miasta gości przyciąga najbardziej powstałe w 1991 r. Muzeum Guggenheima, w którym można zobaczyć najwspanialsze dzieła sztuki współczesnej. Są tu zgromadzone prace Picassa, Dalego, Mondriana, Chagalla i wielu, wielu innych.

Bilbao, Hiszpania / Shutterstock.com

Fani piłki nożnej nie ominą też z pewnością San Mames - najstarszego stadionu w Hiszpanii (wybudowano go w 1913 r.). Z racji wieku Baskowie nazywają go często katedrą. Obecnie San Mames jest stadionem domowym słynnej drużyny Athletic Bilbao.

d3wgfye

Zaledwie 30 km od Bilbao znajduje się wysepka Gaztelugatxe - jedno z najpiękniejszych miejsc w całej Baskonii. Z jej szczytu rozciąga się zapierający dech w piersiach widok. Można tu także zwiedzić IX-wieczną kaplicę Eremita de San Juan.

Muzeum Guggenheima, Bilbao / Shutterstock.com

Baskonia jest idealnym miejscem do wypoczynku dla tych, którzy cenią sobie urok odludnych plaż. Najładniejsze z nich znajdują się w pobliżu San Sebastian. Panują tu idealne warunki dla miłośników surfingu.

Galicia - kraj św. Jakuba

Ten położony na zachodnio-północnym skraju Hiszpanii region rozsławiło sanktuarium w Santiago de Compostela. Do grobu św. Jakuba apostoła od setek lat pielgrzymują wierni z całej Europy (i nie tylko).

Santiago de Compostela / Shutterstock.com

W Galicii można również zobaczyć jedyne na Półwyspie Iberyjskim fiordy (tzw. "riasy") . Znajduje się tu też jedna z najpiękniejszych, zdaniem znawców, plaż na świecie - Playa de las Catedrales. W głębi lądu warto odwiedzić Ribeira Sacra - malowniczą i pełną meandrów dolinę dwóch rzek Mino i Sil a także park krajobrazowy Fragas do Eume. Po wizycie w tym ostatnim na długo w pamięci turystów zostaną z pewnością wodospady Toxa i Eifonso.

Playa de las Catedrales / Shutterstock.com

W Galicii kusi nie tylko przyroda. Warto również zobaczyć tutejsze zabytki z okresu rzymskiego oraz wspaniałą katedrę św. Jakuba w Santiago de Compostela. Trzeba też koniecznie skosztować migdałowego ciasta tarta de Santiago. Smacznego!

d3wgfye

Zobacz też: Hiszpańska paella

d3wgfye

Podziel się opinią

Share

d3wgfye

d3wgfye