Trwa ładowanie...

Nie tylko pożyteczna, ale też przyjemna dla oka. Norweska toaleta z pięknym widokiem

Szlak w norweskim regionie Granvin jest często uczęszczany przez turystów. Przemierzają go, aby dostać się do wodospadu Skjervsfossen. Po drodze mogą skorzystać z nietypowej toalety. Nietypowej, ponieważ nie przypomina mało estetycznych budek, które często można spotkać z górach. Obiekt jest nie tylko ładny, ale można też podziwiać z niego piękne widoki.

Share
Nie tylko pożyteczna, ale też przyjemna dla oka. Norweska toaleta z pięknym widokiemŹródło: Shutterstock.com
d3654rc

Spadający z wysokości 150-metrów wodospad Skjervsfossen zlokalizowany jest blisko drogi nr 13, pomiędzy Granvin i Voss. W jego pobliżu znajdują się popularne ścieżki turystyczne, a od niedawna także designerskie toalety.

Jedna z nich jest umiejscowiona nad rzeką Storelvi i można z niej obserwować zarówno rzekę, jak i porośnięte lasem urwisko. Zaprojektowana została przez biuro architektoniczne Fortunen z Bergen, a do budowy użyto miejscowego kamienia i szkła. Posiada dwie kabiny oraz pomieszczenie techniczne. W przeciwieństwie do zewnętrznych, surowych ścian konstrukcji, wnętrza kabin wykończono drewnem, co ma nawiązywać do rosnących w pobliżu sosen.

Obiekt otrzymał nagrodę Small Spaces Award 2016, przyznawaną przez brytyjski portal architektoniczny World Architecture News. Na konkurs nadesłano ogółem 1379 projektów z 72 krajów. Wyróżnienia wręczano w 22 kategoriach. Pomysł na budowę toalet przy Skjervsfossen wygrał jako najlepsza instalacja stała.

Toaleta w regionie Granvin / dezeen.com
Źródło: Toaleta w regionie Granvin / dezeen.com

Projektanci przyznali, że najbardziej zależało im na umożliwieniu turystom obcowania z dziką przyrodą, bez narażania jej na straty.

Toaleta w regionie Granvin / dezeen.com
Źródło: Toaleta w regionie Granvin / dezeen.com

Tatrzańska, ekstremalna toaleta

Warto przypomnieć, że może nie tak designerską, ale równie ciekawą toaletę można spotkać w najwyżej położonym schronisku w Tatrach – słowackiej Chacie pod Rysami, wzniesionej aż 2250 m n.p.m. Trzeba odwiedzić tę toaletę, nawet jeśli natura nas nie wzywa. Zbudowano ją na krawędzi przepaści i korzystanie z niej, zwłaszcza dla panów, może być wyjątkowo emocjonującym przeżyciem. Skok adrenaliny gwarantowany!

Toaleta w tatrzańskim schronisku / chatapodrysami.com
Źródło: Toaleta w tatrzańskim schronisku / chatapodrysami.com

Zobacz też: Piękna Norwegia dla każdego

Źródło: Moja Norwegia

d3654rc
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3654rc