Trwa ładowanie...

Nie zapomnij o szczepieniach przed podróżą. W wielu krajach są one wymagane

By uniknąć kłopotliwych sytuacji, warto sprawdzić przed wyjazdem za granicę, na co musimy się zaszczepić. Najbardziej powszechne, zgoła rutynowe, są szczepienia chroniące przed wirusowym zapaleniem wątroby - typu A i B. Zalecane przed podróżami do praktycznie wszystkich krajów świata.

Nie zapomnij o szczepieniach przed podróżą. W wielu krajach są one wymaganeŹródło: Shutterstock.com
d1a3cld
d1a3cld

Nikt nie chce z wakacji wrócić chory. Lepiej dmuchać na zimne i przed wyjazdem na urlop dokładnie zapoznać się z wymaganymi szczepieniami, bo niektóre choroby tropikalne bywają bardzo niebezpieczne.

Szczepienia rutynowe i zalecane

Poza szczepieniami chroniącym przed wirusowym zapaleniem wątroby - typu A i B, przed wyjazdami zagranicznymi zalecane są powszechnie szczepienia przeciwko błonicy, tężcowi i krztuścowi, a także durowi brzusznemu oraz wściekliźnie. Przeciwko tym dwóm ostatnim chorobom powinni szczepić się szczególnie turyści planujący wyjazdy do krajów afrykańskich, azjatyckich oraz państw środkowej i południowej Ameryki. Ale nie tylko, zaszczepić się przeciwko durowi brzusznemu i wściekliźnie należy także udając się do Mołdawii, Ukrainy oraz Rosji.

Choroba Heinego-Medina nadal jest groźna

Choroba Heinego-Medina (polio), znana współcześnie jako Poliomyelitis, była niegdyś postrachem Europy. I dzisiaj choroba ta nęka mieszkańców sporej części świata. Specjaliści medycyny tropikalnej zalecają zaszczepienie się przeciwko Poliomyelitis tym wszystkim, którzy udają się do Afganistanu, Antigui i Barbudy, Azerbejdżanu, Bangladeszu, Beninu, Birmy, Burkina Faso, Burundi, Chin, Czadu, Konga, Dżibuti, Erytrei, Etiopii, Gabonu, Gambii, Ghany, Gruzji, Gwinei, Gwinei Równikowej, Indii, Kamerunu, Kazachstanu, Kenii, Kirgistanu, Konga, Liberii, Mali, Namibii, Nepalu, Nigru, Nigerii, Pakistanu, Republiki Środkowoafrykańskiej, Rosji, Rwandy, Senegalu, Sierra Leone, Somalii, Sudanu, Sudanu Południowego, Tadżykistanu, Tanzanii, Togo, Turkmenistanu, Ugandy, Uzbekistanu oraz Wybrzeża Kości Słoniowej.

Zobacz też: Uważaj. Ten wirus częściej atakuje dzieci, młodzież i osoby starsze

Żółta febra - tu szczepienia są obowiązkowe

Obok szczepień rutynowych i zalecanych, które możemy (choć lepiej tego nie czynić) sobie darować, przy wyjazdach do szeregu krajów są także szczepienia obowiązkowych, bez udokumentowania których nie przekroczymy granicy. W przypadku Angoli, Beninu, Burkina Faso , Burundi, Gabonu, Ghany, Gujany Francuskiej, Kamerunu, Konga, Liberii, Mali, Nigru, Republiki Środkowoafrykańskiej, Rwandy, Sierra Leone, Togo, Wybrzeża Kości Słoniowej, Wyspy św. Tomasza i Książęcej jest to żółta gorączka – znana bardziej jako: żółta febra.

Natomiast wybierając się do Arabii Saudyjskiej zaszczepić się natomiast trzeba obowiązkowo przeciwko chorobie meningokokowej.

d1a3cld

Nie odkładaj szczepień na później

By być pewnym co do listy obowiązkowych i zalecanych szczepień, warto udać się do miejscowej stacji sanitarno-epidemiologicznej lub też poradni chorób tropikalnych, gdzie także ustalimy harmonogram szczepień. Pamiętajmy, nie róbmy ich w ostatnim momencie!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Kary finansowe za nieszczepienie dzieci

d1a3cld
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1a3cld