Trwa ładowanie...

Niecodzienna promocja Polski na świecie. Turyści nie mogą wyjść z podziwu

Po internecie krąży obrazek, który przedstawia (zapewne żartobliwe) odkrycie jednego z turystów odwiedzających Polskę. Zdjęcie przedstawia znany gdański średniowieczny żuraw. Podpis głosi: "Wow, ktoś zbudował w prawdziwym świecie budynek z gry Wiedźmin 3".

Niecodzienna promocja Polski na świecie. Turyści nie mogą wyjść z podziwuŹródło: East News, fot: Piotr Kamionka/REPORTER
d17xc6i
d17xc6i

Komputerowa adaptacja przygód wiedźmina Geralta, bohatera sagi fantasy Andrzeja Sapkowskiego, jest w tej chwili jednym z najważniejszych polskich towarów eksportowych. Warszawskie studio odpowiedzialne za grę CD Projekt Red stara się to podkreślić na rozmaite sposoby. Jednym z nich jest wykorzystanie naszych krajobrazów jako inspiracji.

Najgłośniejszym przykładem jest właśnie port w jednym z najważniejszych miast wiedźmińskiego świata Novigardzie. Trudno oczywiście przypuszczać, że gdański żuraw, stojący nad Motławą w sercu starej części miasta, był wzorowany na scenografii gry komputerowej, której historia zaczęła się po 2000 roku. Dźwig portowy, będący jedną z bram wodnych miasta, powstał bowiem już w XIV w., a w obecnym kształcie pamięta czasy, kiedy na Pomorzu panoszyli się Krzyżacy.

Jego charakterystyczny kształt z nadbudówką, zwieszającą się nad wodą. To właśnie stamtąd na kołowrotach zwieszały się liny, na których na statki ładowano i rozładowywano towary i balast. Urządzenie służyło też do stawiania masztów. Co ciekawe, za dźwiganie odpowiadały "żywe" silniki – wewnątrz kół poruszali się ludzie, których kroki napędzały mechanizm. Dzięki temu ze statków można było podnieść towar o wadze nawet dwóch ton.

Gdańska brama z żurawiem nie jest oczywiście jedynym obiektem polskiej rzeczywistości, którym inspirowali się twórcy gry. Redaktorzy portalu planpoland.com zwracają uwagę, że chaty wsi Lindenvale inspirowane są wyraźnie zalipiańskimi budynkami. Małopolska wieś Zalipie pod Olesnem słynie z pobielanych wapnem i malowanych w barwne kwieciste wzory chat.

d17xc6i

Tradycja ta przetrwała do dzisiaj, choć najcenniejszy obiekt zalipiańskiej architektury wernakularnej – Zagroda Felicji Curyłowej – jest filią tarnowskiego Muzeum Etnograficznego, a inne tarnowskie muzeum organizuje konkurs malowanych chat. W świecie Wiedźmina nie ma raczej Gminnego Ośrodka Kultury "Dom Malarek", ale pobielone, kryte strzechą chaty malowane w kwiatowe motywy znajdują się właśnie w Lindenvale.

Portal planpoland.com podkreśla też inne inspiracje. Wskazuje na wiedźmińskie pejzaże, przypominające okolice Kampinosu, a także gotycką architekturę krzyżacką północy Polski.

Rodzime inspiracje znajduje też w postaciach i wydarzeniach, takich jak Dziady, wesele w Bronowitz czy Olgierd von Everec, nawiązujący do Kmicica.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d17xc6i
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d17xc6i

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj