Trwa ładowanie...
d2m3bvc

Niemcy pomogą uratować pałac na Mazurach. Od lat popada w ruinę

Rząd federalny Niemiec wesprze finansowo remont XVII-wiecznego pałacu w Sztynorcie na Mazurach, który należał niegdyś do rodu Lehndorffów. Zatwierdzono już środki na zabezpieczenie obiektu.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Pałac pochodzi z XVII wieku
Pałac pochodzi z XVII wieku (Instagram.com/ cshwagner)
d2m3bvc

Monika Grütters, niemiecka sekretarz stanu ds. kultury i mediów poinformowała, że Niemcy przeznaczą ze środków federalnych pół miliona euro na zabezpieczenie zabytkowego zamku w Sztynorcie na Mazurach. Kwota została uwzględniona przez Bundestag w rocznych wydatkach. Działanie ma uchronić przed dalszym popadaniem w ruinę jednego z ważnych obiektów historycznych w dawnych Prusach Wschodnich.

Ostatnim właścicielem pałacu był hrabia Heinrich von Lehndorff, który był członkiem grupy zamachowej, planującej morderstwo Adolfa Hitlera w lipcu 1944 r. Atak się nie udał, a mężczyznę skazano na karę śmierci.

d2m3bvc

Dziś pałacem w Sztynorcie opiekuje się Polsko-Niemiecka Fundacja Ochrony Zabytków. Przez ostatnie lata zdobywała środki, które pozwoliłyby uchronić obiekt przed dalszym popadaniem w ruinę. Znaleźli się jednak chętni z Zachodu, którzy pomogą uchronić obiekt przed dalszym niszczeniem.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Chcą całkowicie zmienić teren wokół XVII-wiecznego zabytkowego pałacu

d2m3bvc

Podziel się opinią

Share
d2m3bvc
d2m3bvc