WP

Nieodkryte miejsca na mapie Polski. Idealne na weekendowy wypad

W Polsce jest wciąż wiele nieodkrytych przez turystów miejsc. Kuszą nie tylko widokami, ale też często bogatą historią czy ciekawymi zabytkami. Są idealne na krótki urlop i doskonale wpasowują się w coraz modniejsze wyjazdy w stylu slow travel.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Ciekawe szlaki, zielone lasy, bajkowe jeziora i urokliwe wioski - w Polsce znajdziemy mnóstwo miejsc, w których można odpocząć
Ciekawe szlaki, zielone lasy, bajkowe jeziora i urokliwe wioski - w Polsce znajdziemy mnóstwo miejsc, w których można odpocząć (Shutterstock.com)
WP

Boguszów-Gorce, Dolny Śląsk

Wycieczkę po mniej znanych, ale za to bardzo urokliwych miejscach zaczynamy w zachodniej części Sudetów Środkowych. Pomiędzy masywami górskimi Gór Wałbrzyskich i Gór Kamiennych ukryty jest jeden z atrakcyjniejszych zakątków ziemi wałbrzyskiej - Boguszów-Gorce.

Miasto polecane jest szczególnie osobom, które chwalą sobie aktywne formy spędzania czasu. Tereny te naszpikowane są licznymi szlakami turystycznymi: rowerowymi, pieszymi oraz wspinaczkowymi. W czerwcu organizowana jest tu także słynna impreza sportowa "Sudecka Setka", podczas której uczestnicy biegu pokonują dwa dystanse: 42 lub 100 km.

WP
Boguszów-Gorce / Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY
Podziel się

Jedną z kilku charakterystycznych gór otaczających Zagłębie Wałbrzyskie jest Dzikowiec (836 m n.p.m.), na którego szczycie znajdziemy 20-metrową wieżę widokową. Bajeczne miejsce położone niedaleko centrum miasta przyciąga turystów szukających wrażeń oraz wyciszenia w otoczeniu natury. Malownicze tereny można podziwiać z lotni, motolotni czy paralotni. Organizowane są też zjazdy prowadzone dwiema trasami do kolarstwa grawitacyjnego.

Mimo licznych pożarów, które w dawnych czasach niszczyły zabudowę miasta, nadal możemy podziwiać kilka charakterystycznych i zabytkowych obiektów. Do najcenniejszych należy kościół św. Trójcy. Warto także zobaczyć barokowy ratusz, znajdujący się w najstarszej dzielnicy miasta. Co ciekawe, jest to najwyżej położony ratusz miejski w Polsce (592 m n.p.m.). Dawne budownictwo zobaczymy też na ulicy Fornalskiej, gdzie nadal stoją domy i kamienice z początku XVIII w.

Chodel, woj. lubelskie

WP

Przenosimy się na ziemię lubelską, do wsi Chodel położonej nad rzeką o bliźniaczej nazwie Chodelka. Ulokowana jest w centrum Chodelskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu. Sąsiedztwo sosnowych lasów i stawów czyni to miejsce spokojnym i atrakcyjnym dla osób ceniących sobie ciszę i wypoczynek z dala od zgiełku miasta. Raj znajdą tutaj wielbiciele wędkarstwa, bowiem na terenie wsi znajdziemy zalew oraz dziesiątki hektarów stawów rybnych.

Kościół Trójcy Świętej i Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Chodlu / Babij, Flickr.com
Podziel się

Warto tu zobaczyć ruiny kościoła stojące pośrodku bujnych łąk i rybackich stawów na wysepce Loret. Są to pozostałości po świątyni Jezuickiej z 1736 r. Dotrzeć do niej można za pomocą łódki lub spacerem przez groble biegnące przez stawy. Na liście zabytków jest także kościół Świętej Trójcy, wybudowany w pierwszej połowie XVI w.

Ruiny kościoła Jezuitów / Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY
Podziel się
WP

Knyszyn, Podlasie

Kolejny przystanek to Knyszyn - jedno z najstarszych miast położonych w woj. podlaskim. Dawne miasto królewskie, w którym chętnie wypoczywał i władał Zygmunt August. To właśnie tutaj w swoim dworze spędził ostatnie chwile swojego życia. Serce króla prawdopodobnie nadal ukryte jest w sarkofagu w zakopanych kryptach kościoła parafialnego, który należy do jednego z ciekawszych zabytków miasta. Zachowana jest również część Knyszyna z XVI w., cmentarz prawosławny, dom mieszkalny oraz drewniany lamus plebański wykorzystywany w trakcie żniw. W centrum miasta na ratuszu podziwiać można pomnik Zygmunta Augusta, dla którego Knyszyn był miejscem wyjątkowym.

Wikimedia Commons CC BY
Podziel się

Tereny miasta i okolic warto zwiedzić wybierając jeden z pieszych (niebieski szlak "Królowej Bony" i żółty szlak "Dawnego Pogranicza") lub rowerowych szlaków turystycznych przebiegających przez Knyszyn. Na wschód od miasta rozciąga się Puszcza Knyszyńska, objęta ochroną Parku Krajobrazowego.

WP
Wikimedia Commons CC BY
Podziel się

Tałty, Mazury

Przemieszczamy się w kierunku północno-zachodnim, w stronę Mikołajek. Znajdziemy tu typowo letniskową wieś Tałty, leżącą nad jeziorem o tej samej nazwie. Przez miejscowość przebiega szlak żeglugowy jezior mazurskich. Liczy 37 km i ciągnie się od jeziora Niegocin w Giżycku, przez Rydzewo i Tałty, do Jeziora Mikołajskiego w Mikołajkach.

Jezioro Tałty / Shutterstock.com
Podziel się
WP

W niedalekiej odległości od Tałt znajdziemy takie atrakcje, jak: "Park dzikich zwierząt w Kadzidłowie", zamek krzyżacki w Rynie czy park wodny w Mikołajkach.

Małdyty, Warmia i Mazury

Zatrzymajmy się na kilka dłuższych chwil w województwie warmińsko-mazurskim. Przywita nas tu wieś Małdyty, położona nad jeziorem Sambród. Znajdziemy tu wszystko, czego potrzeba, by odpocząć od miejskiego hałasu - kojącą zieleń pobliskich lasów i błogą ciszę w pobliżu licznie występujących w okolicy jezior. Teren gminy sprzyja wycieczkom pieszym i rowerowym. W miejscowości zbiegają się trzy szlaki: wodny, drogowy i kolejowy. Turyści mogą korzystać z biegnącego przez Małdyty Kanału Elbląskiego, który jest jedną z najważniejszych atrakcji całej gminy.

Wikimedia Commons CC BY
Podziel się

Mimo że Małdyty należą do niewielkich rozmiarów wsi, miejsce posiada pamiątki przeszłości w postaci oficyny pałacowej z początku XIX w. z wieżyczką. Kiedyś była to część dużego kompleksu parkowo-pałacowego.

Postomino, Zachodniopomorskie

Miejscowość jest atrakcyjna ze względu na swoje położenie - od linii brzegowej Morza Bałtyckiego dzieli ją zaledwie 20 minut jazdy samochodem. Po drodze na plaże można zobaczyć największe w gminie jezioro Wicko, dawniej będące morską zatoką. Jeśli jednak zostajemy w Postominie, warto wybrać się nad jezioro Marszewo, gdzie można wypożyczyć np. rowerki wodne.

Gmina Postomino
Podziel się

We wsi zachował się budynek pamiętający dawne czasy Postomina. Jest nim neogotycki kościół wybudowany w 1846 r. na miejscu spalonej w pożarze świątyni. Wnętrze kościoła zdobi barokowa ambona, ołtarz oraz pochodzący z późnego gotyku kielich.

Turyści odwiedzający nadmorską gminę chętnie poznają jej uroki w trakcie spacerów czy jazdy na rowerze. Jej tereny, dzięki bogatym walorom naturalnym, zaliczane są do "Zielonych Płuc Polski".

Autor: Ewelina Najda

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Najbardziej kolorowa wieś w Polsce

WP
WP
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
WP