Poza miastemNieodkryte miejsca na mapie Polski. Idealne na weekendowy wypad

Nieodkryte miejsca na mapie Polski. Idealne na weekendowy wypad

W Polsce jest wciąż wiele nieodkrytych przez turystów miejsc. Kuszą nie tylko widokami, ale też często bogatą historią czy ciekawymi zabytkami. Są idealne na krótki urlop i doskonale wpasowują się w coraz modniejsze wyjazdy w stylu slow travel.

Nieodkryte miejsca na mapie Polski. Idealne na weekendowy wypad
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com

09.06.2018 | aktual.: 09.06.2018 18:21

Boguszów-Gorce, Dolny Śląsk

Wycieczkę po mniej znanych, ale za to bardzo urokliwych miejscach zaczynamy w zachodniej części Sudetów Środkowych. Pomiędzy masywami górskimi Gór Wałbrzyskich i Gór Kamiennych ukryty jest jeden z atrakcyjniejszych zakątków ziemi wałbrzyskiej - Boguszów-Gorce.

Miasto polecane jest szczególnie osobom, które chwalą sobie aktywne formy spędzania czasu. Tereny te naszpikowane są licznymi szlakami turystycznymi: rowerowymi, pieszymi oraz wspinaczkowymi. W czerwcu organizowana jest tu także słynna impreza sportowa "Sudecka Setka", podczas której uczestnicy biegu pokonują dwa dystanse: 42 lub 100 km.

Obraz
© Boguszów-Gorce / Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY

Jedną z kilku charakterystycznych gór otaczających Zagłębie Wałbrzyskie jest Dzikowiec (836 m n.p.m.), na którego szczycie znajdziemy 20-metrową wieżę widokową. Bajeczne miejsce położone niedaleko centrum miasta przyciąga turystów szukających wrażeń oraz wyciszenia w otoczeniu natury. Malownicze tereny można podziwiać z lotni, motolotni czy paralotni. Organizowane są też zjazdy prowadzone dwiema trasami do kolarstwa grawitacyjnego.

Mimo licznych pożarów, które w dawnych czasach niszczyły zabudowę miasta, nadal możemy podziwiać kilka charakterystycznych i zabytkowych obiektów. Do najcenniejszych należy kościół św. Trójcy. Warto także zobaczyć barokowy ratusz, znajdujący się w najstarszej dzielnicy miasta. Co ciekawe, jest to najwyżej położony ratusz miejski w Polsce (592 m n.p.m.). Dawne budownictwo zobaczymy też na ulicy Fornalskiej, gdzie nadal stoją domy i kamienice z początku XVIII w.

Chodel, woj. lubelskie

Przenosimy się na ziemię lubelską, do wsi Chodel położonej nad rzeką o bliźniaczej nazwie Chodelka. Ulokowana jest w centrum Chodelskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu. Sąsiedztwo sosnowych lasów i stawów czyni to miejsce spokojnym i atrakcyjnym dla osób ceniących sobie ciszę i wypoczynek z dala od zgiełku miasta. Raj znajdą tutaj wielbiciele wędkarstwa, bowiem na terenie wsi znajdziemy zalew oraz dziesiątki hektarów stawów rybnych.

Obraz
© Kościół Trójcy Świętej i Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Chodlu / Babij, Flickr.com

Warto tu zobaczyć ruiny kościoła stojące pośrodku bujnych łąk i rybackich stawów na wysepce Loret. Są to pozostałości po świątyni Jezuickiej z 1736 r. Dotrzeć do niej można za pomocą łódki lub spacerem przez groble biegnące przez stawy. Na liście zabytków jest także kościół Świętej Trójcy, wybudowany w pierwszej połowie XVI w.

Obraz
© Ruiny kościoła Jezuitów / Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY

Knyszyn, Podlasie

Kolejny przystanek to Knyszyn - jedno z najstarszych miast położonych w woj. podlaskim. Dawne miasto królewskie, w którym chętnie wypoczywał i władał Zygmunt August. To właśnie tutaj w swoim dworze spędził ostatnie chwile swojego życia. Serce króla prawdopodobnie nadal ukryte jest w sarkofagu w zakopanych kryptach kościoła parafialnego, który należy do jednego z ciekawszych zabytków miasta. Zachowana jest również część Knyszyna z XVI w., cmentarz prawosławny, dom mieszkalny oraz drewniany lamus plebański wykorzystywany w trakcie żniw. W centrum miasta na ratuszu podziwiać można pomnik Zygmunta Augusta, dla którego Knyszyn był miejscem wyjątkowym.

Obraz
© Wikimedia Commons CC BY

Tereny miasta i okolic warto zwiedzić wybierając jeden z pieszych (niebieski szlak "Królowej Bony" i żółty szlak "Dawnego Pogranicza") lub rowerowych szlaków turystycznych przebiegających przez Knyszyn. Na wschód od miasta rozciąga się Puszcza Knyszyńska, objęta ochroną Parku Krajobrazowego.

Obraz
© Wikimedia Commons CC BY

Tałty, Mazury

Przemieszczamy się w kierunku północno-zachodnim, w stronę Mikołajek. Znajdziemy tu typowo letniskową wieś Tałty, leżącą nad jeziorem o tej samej nazwie. Przez miejscowość przebiega szlak żeglugowy jezior mazurskich. Liczy 37 km i ciągnie się od jeziora Niegocin w Giżycku, przez Rydzewo i Tałty, do Jeziora Mikołajskiego w Mikołajkach.

Obraz
© Jezioro Tałty / Shutterstock.com

W niedalekiej odległości od Tałt znajdziemy takie atrakcje, jak: "Park dzikich zwierząt w Kadzidłowie", zamek krzyżacki w Rynie czy park wodny w Mikołajkach.

Małdyty, Warmia i Mazury

Zatrzymajmy się na kilka dłuższych chwil w województwie warmińsko-mazurskim. Przywita nas tu wieś Małdyty, położona nad jeziorem Sambród. Znajdziemy tu wszystko, czego potrzeba, by odpocząć od miejskiego hałasu - kojącą zieleń pobliskich lasów i błogą ciszę w pobliżu licznie występujących w okolicy jezior. Teren gminy sprzyja wycieczkom pieszym i rowerowym. W miejscowości zbiegają się trzy szlaki: wodny, drogowy i kolejowy. Turyści mogą korzystać z biegnącego przez Małdyty Kanału Elbląskiego, który jest jedną z najważniejszych atrakcji całej gminy.

Obraz
© Wikimedia Commons CC BY

Mimo że Małdyty należą do niewielkich rozmiarów wsi, miejsce posiada pamiątki przeszłości w postaci oficyny pałacowej z początku XIX w. z wieżyczką. Kiedyś była to część dużego kompleksu parkowo-pałacowego.

Postomino, Zachodniopomorskie

Miejscowość jest atrakcyjna ze względu na swoje położenie - od linii brzegowej Morza Bałtyckiego dzieli ją zaledwie 20 minut jazdy samochodem. Po drodze na plaże można zobaczyć największe w gminie jezioro Wicko, dawniej będące morską zatoką. Jeśli jednak zostajemy w Postominie, warto wybrać się nad jezioro Marszewo, gdzie można wypożyczyć np. rowerki wodne.

Obraz
© Gmina Postomino

We wsi zachował się budynek pamiętający dawne czasy Postomina. Jest nim neogotycki kościół wybudowany w 1846 r. na miejscu spalonej w pożarze świątyni. Wnętrze kościoła zdobi barokowa ambona, ołtarz oraz pochodzący z późnego gotyku kielich.

Turyści odwiedzający nadmorską gminę chętnie poznają jej uroki w trakcie spacerów czy jazdy na rowerze. Jej tereny, dzięki bogatym walorom naturalnym, zaliczane są do "Zielonych Płuc Polski".

Autor: Ewelina Najda

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:nocowanie.pl
polskachodelpoza miastem
Wybrane dla Ciebie