Niesamowicie położone miasta w Europie
Miasta przyklejone do skał, domy z głazami zamiast dachów czy kamienice tuż nad urwiskiem to nierzadki widok na terenie Starego Kontynentu. Poznajcie dziś 7 niezwykłych miejsc, których położenie potrafi wprawić w zachwyt, osłupienie lub... przerażenie.
Miasta przyklejone do skał, domy z głazami zamiast dachów czy kamienice tuż nad urwiskiem to jedne z ciekawszych atrakcji na terenie Starego Kontynentu. Poznajcie dziś 7 niezwykłych miejsc, których położenie potrafi wprawić w zachwyt, osłupienie lub... przerażenie.
Bonifacio stanowi czołową atrakcję francuskiej wyspy Korsyki. Zachwyca średniowiecznym Starym Miastem z wieloma zabytkami oraz wyjątkowym położeniem, ok. 70 metrów ponad lustrem wody, na 900-metrowym skalistym cyplu. Charakteryzuje się wąskimi, kamiennymi uliczkami i domami, mającymi 4 lub 5 pięter. Warto wybrać się do cytadeli - prowadzi do niej wyraźnie wytyczona trasa. W tej części miasta znajduje się wiele punktów widokowych - przy dobrej pogodzie widać na horyzoncie Sardynię, na którą regularnie odpływają statki z tutejszego portu.
if/at
Cuenca, Hiszpania
Cuenca, wiszące miasto w Hiszpanii, znajduje się w regionie Kastylia-La Mancha, dwie godziny jazdy samochodem od Madrytu. Ze względu na niewielką przestrzeń do bezpiecznej zabudowy, mieszkańcy byli zmuszeni do stawiania swoich domów tuż nad urwiskiem. Wraz ze wzrostem populacji zaczęto je wzbogacać o coraz więcej pięter. Najwyższe wille mają po sześć, a nawet siedem kondygnacji. W ten sposób powstały wiszące domy - _ casas colgadas _, które od setek lat balansują na krawędzi przepaści i nadają niepowtarzalny charakter całemu miejscu.
Rocamadour, Francja
We francuskim regionie Midi-Pyrénées, obejmującym środkową część łańcucha Pirenejów oraz dolinę Garonny, kryje się niezwykła miejscowość Rocamadour. Wbudowane w wapienne zbocze miasteczko zdaje się być przyklejone do pionowej, skalnej ściany. Średniowieczne domki wiszą nad przepaścią wąwozu rzeki Alzou. Znajduje się tu tylko jedna brukowana ulica, a na szczycie wzniesienia można zobaczyć górujący nad okolicą zamek z XIV wieku, z którego roztacza się wspaniała panorama okolicy. *Rocamadour *zamieszkiwane jest jedynie przez kilkaset osób, ale co roku przez miejscowość przewija się około miliona turystów.
Monsanto, Portugalia
Monsanto to mało znana atrakcja Portugalii, znajdująca się 227 km na północ od Lizbony. Wygląd miasteczka jest niepowtarzalny. Zbudowane jest na granitowej skale, a wielotonowe głazy są tu idealne wkomponowane w ściany i dachy domów. Niektóre gigantyczne kamienie zastępują dachy, a inne szczelnie otulają domostwa.
Setenil de las Bodegas, Hiszpania
Setenil de las Bodegas to jedno z _ pueblos blancos _, czyli białych miast na południu Hiszpanii. Leży 157 kilometrów na północny wschód od Kadyksu, w skalistym kanionie rzeki Rio Trejo. Wiele tutejszych budynków jest wciśniętych pod ściany stromego wąwozu - miejsca na domy zostały wydrążone przed setkami lat, a z czasem je przebudowywano. Do dziś niektórzy mieszkańcy *Setenil de las Bodegas *śpią z ważącymi miliony ton skałami nad głową.
Castellfollit de la Roca, Hiszpania
Domy położone tuż na szczycie stromej skalnej ściany to charakterystyczny widok Castellfollit de la Roca, miasta w hiszpańskiej Katalonii. Znajduje się w prowincji Girona, ok. 60 km od lotniska Barcelona-Girona. Miejscowość położona jest na kilkudziesięciometrowym bazaltowym masywie, który wciśnięty jest pomiędzy koryta dwóch rzek - Fluvia i Toronell. Castellfollit de la Roca zajmuje powierzchnię mniejszą niż 1 km kw., co czyni je dodatkowo jednym z najmniejszych miasteczek Katalonii. Miasto prezentuje się także niesamowicie z lotu ptaka. Z tej perspektywy doskonale widać jak wąski jest szczyt bazaltowego wzniesienia.
Ronda, Hiszpania
W naszym zestawieniu nie może także zabraknąć malowniczego miasteczka Ronda, które znajduje się w hiszpańskiej Andaluzji, około 100 km na północny-zachód od Malagi. Zamieszkuje je 35 tys. osób. O jego niezwykłości decyduje przede wszystkim położenie. Miejscowość zbudowano na wznoszących się na wysokość 750 m n.p.m. obłych skałach. Rondę przecina monumentalny 100-metrowy most - Puento Nuevo - wzniesiony w 1793 roku przez José Martína de Aldehuela.
if/at